Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Aborygenek lancetoczuby

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Aborygenek lancetoczuby (łać.Geophaps plumifera)

Dwa osobniki gatunku w typowym dla siebie środowisku
Dwa osobniki gatunku w typowym dla siebie środowisku
Jeden z tylko dwóch gołębi australijskich posiadających czub na głowie.
Podgatunki: wyróżnia się dwa podgatunki
  • Aborygenek lancetoczuby biało-brzuchy, Geophaps plumifera plumifera, można go spotkać przez cały rok na spieczonych słońcem północno- zachodnich, północnych oraz wschodnich i centralnych obszarach Australii.
  • Aborygenek lancetoczuby czerwono-brzuchy, Geophaps plumifera ferruginea można go spotkać na terenach Pilbary (kraton australijski) oraz zachodniej Australii.


  • Zakres występowania: gatunek ten występuje, podobnie zresztą jak Aborygenek długoczuby, na kontynencie Australijskim
    Zakres występowania gatunku Aborygenek lancetoczuby
    Zakres występowania gatunku Aborygenek lancetoczuby
    Naturalne środowisko: ogólnie rzecz ujmując ptaki te zamieszkują kamieniste tereny z niskim zalesieniem oraz tereny porośnięte trawą Spinifex, która porasta 20% obszaru Australii i ma bardzo ostre źdźbła.
    Status w naturalnym środowisku: ptak o dużej populacji, na chwile obecną nie jest zagrożonym gatunkiem

    Opis:
          Ptak ten posiada długi, lancetowaty czub na głowie, skąd pochodzi jego nazwa. Gatunek ten jest podobny do Aborygenka długoczubego, aczkolwiek opisywany tu ptak jest mniejszy i bardziej pulchny od Gołębia długoczubego.
    Gołąb lancetoczuby
    Gołąb lancetoczuby
    Poza tym oba ptaki mają rdzawe upierzenie, które idealnie wtapia się w czerwone, spalone słońcem ziemie Australii. Pióra skalpu są rdzawego koloru. Natomiast boki karku, podbródek są koloru czarnego. Na klatce piersiowej białe pióra tworzą swego rodzaju opaskę, pod nią znajduje się czarne pióra, a pod nimi pomarańczowo-rdzawa opaska z piór. Pióra na podbrzuszu aż do odbytu są białe. Pióra pod skrzydłami są cynamonowe, a pióra w ogonie mają ciemną końcówkę. Dodatkowo gatunek ten odznacza się jasną, czerwoną plamą na twarzy dookoła oczu, która to jest otoczona przez łatki koloru czarnego i szarego. Oczy są jasno żółto-pomarańczowe. Skóra na nogach jest szaro-czerwona. Dziób jest ciemny z uwidocznioną jasną końcówką. Skrzydła posiadają czarne prążki.
         Samiec i samica są bardzo trudne do odróżnienia, jakkolwiek samiec ma dłuższy czub od samicy. Ptak ten potrafi pokonywać długie dystanse pieszo, choć potrafi latać. Jego lot jest niski i szybki, często najpierw trzepoczą skrzydłami, a potem starają się szybować. Czub podczas lotu jest złożony. Potrafią ponadto pozostawać w bezruchu przez długi czas.

         Jeśli chodzi o Aborygeneka lancetoczubego czerwono- brzuchego jego upierzenie jest bardziej w kasztanowej tonacji, pióra spodniej części ciała są generalnie ciemniejsze i bardziej płowe niż u Aborygenka lancetoczubego biało-brzuchego.
    Średnie wymiary: wysokość: 20-24cm; waga: 68-98g

    Aborygenek lancetoczuby
    Aborygenek lancetoczuby
    Informacje hodowlane:
    ptaki te to naziemni koczownicy.

    Pożywienie: gatunek ten żywi się głównie nasionami, a także uzależniony jest od okresowych zbiorników wodnych, które są napełniane w porze deszczowej. W trakcie postępu pory suchej ptaki te można spotkać w parach lub w grupach dookoła zmniejszających się zbiorników wody.

    Wielkość miotu: dwa kremowo białe jaja, złożone wśród traw z rodzaju spinifex, wprost na ziemi
    Okres inkubacji: od 16 do 18 dni
    Okres rozrodczy: okres rozrodczy może trwać od wiosny do lata, lub po porze deszczowej.

    Zarówno samiec jak i samica dzielą obowiązki wysiadywania jaj. Młode są gotowe opuścić gniazdo już po około 11 dniach od wyklucia.

         Hodując Aborygenki lancetoczube należy pamiętać o zapewnieniu im bezpiecznej i odpowiednio dostosowanej woliery. Minimalne wymiary dla pary ptaków to: 3m wysokości x 3m szerokości x 6m długości. Należy karmić je ziarnami, zieleniną oraz dostarczać dużo wody. Jeśli ptaki złożą jaja po podebraniu ich i przełożeniu do inkubatora, należy je zastąpić w gnieździe sztucznymi.

         Gołębie z gatunku Aborygenków lancetoczubych wykazują największą aktywność wcześnie rano i wieczorem. Najczęściej można je spotkać pijące, najczęściej w grupie na ziemi w pobliżu wody. Ptaki te nocują w na ziemi w ciasno zbitej, małej grupie. Pokłony wykonywane przez te ptaki mogą być oznaką bliskiego atak, aczkolwiek są wykonywane także podczas zalotów.

         Ptaki te podczas zalotów wykonują wyszukany taniec. Na początku samiec składa głęboki pokłon samicy i zaczyna chodzić dumnym krokiem z uniesionym, rozłożonym majestatycznie ogonem i delikatnie uniesionymi i rozłożonymi skrzydłami dookoła samicy. Żółte tęczówki samca kurczą się co czyni je aż nadto widocznymi.