Ptaki ozdobne
Login:
Hasło:
lub Zarejestruj się
 • Polecaj:

 • Informacje i porady:

  Gatunki i rasy:

  Indeksy:

  Ogłoszenia

  Informacje dodatkowe

  Nasza hodowla


  Ciekawe komentarze:
  Artykuł: Bażant złocisty
  Witaj kuba. Bażanta możesz odebrać od hodowcy kiedy chcesz z tym że kogut jest przydatny w hodowli jak ma minimum 2 lata i jest już w miarę wybarwiony i najlepiej jak masz jednego koguta i 2/3 kury więcej kogutów w wolierze i masz gwarantowane walki ...czytaj więcej
  siwy 2013-08-29 11:40:38
  Artykuł: Bażant złocisty
  Też miałem problem z zamarazającą wodą w poidłach. Kilka razy dziennie musiałem chodzić do woliery żeby wywalić bryłę lodu z poidła i nalać świeżej wody. Dolewanie ciepłej wody niewiele dawało bo przecież momentalnie stygła i zamarzała. Jednej zimy ...czytaj więcej
  Alek 2012-12-11 08:23:51
  Artykuł: Paw królewski
  zobacz, czy trawi jedzenie,czasem ma nie strawiony pokarm przez kilka dni,wtedy na sile daję pieprz mielony np. z kawalkiem zmoczonego chleba.wygrzeje i strawi,tak mialem ...czytaj więcej
  2012-11-20 20:38:27
  Artykuł: Paw królewski
  tu nie chodzi o to bo sprzatam kurnik raz w tygodniu i wymieniam cala słome wiec to nie to pawica ma spuchnieta jedna strone głowy a z oka wydziela sie piana jutro juz nie bedzie widziala na to oko bo jej zaschnie ta piana tak juz mialem z tym ze jeden ...czytaj więcej
  2012-10-28 13:40:31
  Artykuł: Paw królewski
  zastanawiam sie caly czas nad kupnem powstrzymuje mnie zblizajaca sie zima paw ktorego mam wychowywany jest jeszcze przez indyke chociaz ma juz 4 miesiace i jest juz przyzwyczajony wie gdzie sie schronic gdzie wchodzic na noc znowu kiedy kupie samca do ...czytaj więcej
  2012-10-06 18:19:21
  Artykuł: Paw królewski
  wszystkie znaki wskazuja ze jest to samica jednak dzisiaj zauwazylem ze kiedy 2 indyki lezaly sobie na trawie paw podniosl ogon do gory skrzydla opuscil na dol i zaczął sie puszyc jak robi to dorosly samiec i teraz sam juz nie wiem slyszalem ze samice ...czytaj więcej
  2012-10-01 20:33:00
  Artykuł: Choroby piskląt i kurcząt
  Mój kurczak z własnego wylęgu po 8 tygodniach dostał skrętu szyj, w gnieździe jest 7 kurcząt. choruje już 5 dni a inne kurczaki nie mają żadnych objawów choroby. chory kurczak tak ma okręconą szyje że trzyma ją na plecach, wygląda okropnie. Co to za ...czytaj więcej
  Kaśka 2012-09-01 15:56:43
  Artykuł: Paw królewski
  Moje pawice zaczęły znosić jajka po dwóch latach.W tym roku od maja .Podbieralem im i niosą nadal.Skonczą znosić chyba w tym miesiącu jak samiec zacznie tracic ogon.Samica znosi jajko co drugi dzien.U mnie znosi około 18 ...czytaj więcej
  ex 2012-07-22 19:24:58
  Artykuł: Przepiórki w hodowli
  Czyli jaja przepiórze w sklepach to zwykły chów klatkowy. Dziękuję, nie kupię choćby kosztowały nawe 1 grosz. Jakie aspekty zdrowotne może mieć coś powstałe w takim ...czytaj więcej
  jelonek 2012-07-07 17:30:31
  Artykuł: Bażant złocisty
  ja jaja podkładam pod zwykłe kury a najlepiej jest pod liliputke bo jest mala i lekka a karmie pasza do kurczakow i wszystko jest ok. złote wybarwiaja sie po roku czasu czyli z zeszłego roku wybarwiaja mi sie teraz. co do podkładaniajaj pod gołebie to ...czytaj więcej
  patryk28 2012-06-25 22:20:06

  Jak karmić ptaki

 • Pasza pochodzenia roślinnego
 • Pasza pochodzenia zwierzęcego
 •      Pasza (karma) - jest to produkt pochodzenia mineralnego, zwierzęcego i roślinnego. Zaliczamy do niej również substancje otrzymane w wyniku przemian biologicznych lub chemicznych bogate w składniki pokarmowe, będące pożywieniem dla zwierząt hodowlanych.


       Każdy hodowca zastanawia się jak karmić swoje ptaki. Każdy gatunek bez względu na to czy jest to bażant,
  paw, czy kaczka, wymaga odpowiedniej paszy zawierającej odpowiednie składniki. Czym innym będziemy karmić bażanty i pawie, a inną karmę podamy kaczkom czy gęsiom. Kury chętnie żywiły się będą mieszankami zbóż, kaczki natomiast wybiorą pasze zieloną.

       Pasza pochodzenia roślinnego:

  Ziarno kukurydzy
  Ziarno kukurydzy
       Ziarna zbóż - naturalny pokarm bogaty w skrobię. Największym błędem jest podawanie samego tylko ziarna zbóż - nie posiadają one wszystkich niezbędnych
  składników pokarmowych (aminokwasów, witamin, substancji mineralnych). Należy stosować mieszanki różnych gatunków zbóż.
  • Kukurydza - korzystnie wpływa na wzrost, opierzenie oraz rozwój. Zawiera dużą wartość energetyczną oraz wiele witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju.
  • Pszenica
   Ziarno pszenicy
  • Pszenica - zboże najchętniej pobierane przez każdy gatunek ptactwa. Zawiera stosunkowo dużą ilość białka (ok. 7-16%), oraz wysoką wartość energetyczną. Otręby posiadają zwiększoną zawartość białka, posiadają również podwyższoną zawartość żelaza oraz manganu. Należy jednak pamiętać, że otręby posiadają wiele włókna przez co należy ograniczać ich podawanie.
  • Owies
   Ziarno owsa
  • Owies - ziarno owsa zawiera w sobie krzemionkę. Plewy stanowią ok. 18-38% ciężaru, przez co zawarte w nim włóko obniża niekorzystnie wartość energetyczną owsa. Częściej i chętniej stosowany jest owies bez łuski (tzw. nagi). Owies posiada dużo tłuszczu - około 5% (również kwasy tłuszczowe). w owsie znajdziemy również glikozydy, które są odpowiedzialne za pobudzenie przemiany materii.
  • Jęczmień - ptaki niechętnie go pobierają, ze względu na jego twardość (powodem jest duża ilość krzemionki). Dlatego zaleca się podawanie ości jęczmienia, które powinno być obłamane.
  • Ryż - stosowany zazwyczaj podczas, gdy nasze ptaki chorują na biegunkę.
  • Trawa - bardzo wartościowy i bogaty w składniki odżywcze składnik paszy. Trawa jest głównym pożywieniem gęsi, kapodziobów, grzywienek, gęsiówek, magelanek, bernikli.
  • Lucerna - tak samo jak koniczyna (biała i czerwona) posiada tuż przed kwitnieniem mniejsze ilości włókna, natomiast sporą ilość witamin i białka.
  • Zielonki - tuż przed kwitnieniem rośliny posiadają zmniejszoną ilość włókna, natomiast wzrasta ilość witamin oraz białka, węglowodanów i substancji mineralnych. Zielonka jest dla większości kaczek podstawowym pożywieniem. Chętnie zjadana przez wiele gatunków.
  • Proso - bardzo częsty zamiennik dla kukurydzy, jednak w podawanej paszy nie powinna przekraczać 20% względem całej mieszanki. Wartość energetyczna niska. Zawiera znaczne ilości włókna oraz krzemionki w łusce.
  • Cykoria - pomimo gorzkiego smaku chętnie zjadana przez ptaki. Posiada wysoką wartość dietetyczną oraz zdrowotną. Dostępna na rynku od listopada do kwietnia, czyli w czasie, gdy brakuje większości świeżych warzyw. Dzięki zawartości goryczki - intybiny i inuliny - wpływa korzystnie na tworzenie się czerwonych ciałek krwi, przewód pokarmowy,nerki oraz wątrobę.
  • Kapusta pastewna
   Kapusta pastewna
  • Kapusta pastewna - w czasie uprawy kapusty pastewnej otrzymuje się znaczne plony zielonej masy o wysokiej zawartości białka. Na jeden kilogram zielonki przypada ok. 17 g białka strawnego. Kapusta pastewna bardzo dobrze znosi przymrozki i dlatego może pozostawać na polu do późnej jesieni i być skarmiana w postaci zielonki. Kapusta pastewna jest rośliną dwuletnią. Kapusta zebrana w czasie mrozu powinna odtajać, lecz odtajałej kapusty nie można trzymać zbyt długo.
  • Jarmuż - zawiera wysoką ilość białka, witamin (głównie witamina C) oraz soli mineralnych. Roślina odporna na mroźne warunki klimatyczne, dzięki czemu skarmiana w zimie.
  • Szpinak - cenny dodatek dla podniesienia wartości paszy - mało włókna, dużo witamin. Siany pod koniec lata powinien dać plony na wiosnę.
  • Krwawnik - posiada intensywny zapach i gorzki smak (mimo to chętnie przyjmowane przez np. bażanty). Wzmaga przemianę materii i pobudza apetyt.
  • Pokrzywa - najlepiej podawać w formie zszatkowanej młodej pokrzywy - wtedy zawiera najmniej włókna a najwięcej witamin. Chętnie zjadana przez kaczki.
  • Mniszek pospolity - zawiera mało włókna, białko stanowi ok. 15-30% całości. Chętnie zjadany przez nieco starsze ptaki (np. bażant królewski).
  • Rośliny wodne - znakomite pożywienie dla łabędzi oraz wielu innych gatunków ptaków blaszkodziobowych. Uwaga! Rzęsę drobną (lemna minor) należy tuż po transporcie rozrzucić na lustrze wody - inaczej zagrzeje się i może zaszkodzić ptakom.
  • Susz z zielonek - susz dodawany jest w celu urozmaicenia i wzbogacenia paszy w okresie jesienno-zimowym w witaminy z grupy B (np. ryboflaminę lub kwas pantotenowy) oraz karoten. Susz zawiera również zestaw aminokwasów, oraz witaminy z grup: C, E oraz K. Często hodowcy zastanawiają się, czy dany susz jest odpowieni oraz jak to sprawdzić. dlatego stosuje się najczęściej susz z lucerny, koniczyny oraz pokrzywy, ponieważ zawierają najwięcej w sobie najwięcej białka. Co ciekawe, suszenie na słońcu prowadzi do utraty wielu witamin, natomiast deszcze wypłukują z roślin sole mineralne sprawiając, że stają się one jałowe w składniki odżywcze. Do całej dawki pokarmowej można dołożyć mniej więcej 15-30% suszu.
  • Drożdże -są bardzo bogate w białko jak również w witaminy (głównie z grupy B). Drożdże zawierają spore ilości mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.
  • Ziemniaki - znajduje się w nich dużo skrobii. Doradza się podawać gotowane lub przygotowane na parze (wtedy skrobia jest najłatwiej przyswajalna). Podczas okresu zimowego podanie ziemniaków (jeszcze ciepłych) z wymieszaniem ziarna, mączki i suszu bardzo wskazane.
  • Marchew - zawartość karotenu sprzyja trawieniu. Posiada pozytywne własciwości dietetyczne. Najczęściej podawana starta na grube wióry. Ważny składnik paszy podczas zimy.
  • Buraki - pomimo niskiej wartości odżywczej dodawane w okresie jesienno-zimowym dla urozmaicenia paszy oraz w celu zwiększenia apetytu.

       Pasza pochodzenia zwierzęcego:

       W żywieniu większości ptaków np.
  kaczek, gęsi ważne jest urozmaicanie diety o pasze pochodzenia zwierzęcego. Niezwykle ważny element diety młodych odchowywanych ptaków.
  • Mleko (odtłuszczone) - bogate w witaminy, związki mineralne, w aminokwasy. najcześciej podawane w formie mleka zsiadłego - w celu zwilgotnienia i wzbogacenia paszy o białko i witaminy grupy B (głównie B2 i B12). Mleko podawane jest również w formie mleka w proszku.
  • Twaróg - doskonałe źródło przede wszystkim białka i wapnia. Idealne dla młodych ptaków.
  • Jaja kurze często są dodawane do paszy jako element wzbogacający
   Jaja kurze często są dodawane do paszy jako element wzbogacający
  • Kurze jaja - często w hodowlach dodawane do paszy jako dobre źródło witamin, białka, wapnia oraz fosforu. Zazwyczaj wbijane i mieszane z otębami z dodatkiem kukurydzy i ziarnem zbóż.
  • Ryby - doskonała forma pozyskania wysokobiałkowej paszy. Chętnie zjadana przez kaczki (zwłaszcza morskie).
  • Mięso - nie może być podawane na surowo. Podawane w formie rozdrobnionej. Posiada dużo wartości odżywczych. Warto dodać od czasu do czasu w celu urozmaicenia diety.
  • Zooplankton - lekkostrawne białko oraz inne cenne wartości odżywcze znajdziemy właśnie w zooplanktonie. Dodawany do paszy dla młodych osobników. Najcześciej spotkamy u hodowców podawane przez nich oczliki oraz rozwielitki.
  • Krewetki - podawać rozmrożone, nigdy w bryle lodu. Jest to świetny pokarm dla gęsi i kaczek (morskich). U nas stosunkowo mało popularne z racji małej dostępności, jednak osoby, które mają dostęp do portów rybackich i odpadów z połowów tych skorupiaków powinny jak najbardziej podawać tą właśnie paszę.
  • Bezkręgowce - chętnie zjadane przez kaczki, gęsi, łabędzie. Wprowadzając je do zbiornika wodnego wraz z roślinami wodnymi sprawimy niewątpliwie przyjemność naszym pupilom.
       Skład pokarmu zależy od indywidualnych potrzeb każdego gatunku ptaka, środowiska oraz pory karmienia.
  W okresie jesienno-zimowym, gdzie trudno znaleźć karmę, bo np. na początku października większość roślin (również wodnych) już zanikła lub zaczyna zanikać. Jeśli roślin ubywa, zmniejsza się też ilość zooplanktonu oraz innych bezkręgowców.
       Należy wtedy karmic ptaki ziarnami zbóż, burakami, ziemniakami, zielonką, marchewkami itp. Do południa można podawać pokarmy soczyste w takiej ilości, by w zostały zjedzone w krótkim czasie, przed zamarznięciem, natomiast w porze po południowej natomiast ziarnami. Tutaj praktyczna rada - warto do paszy dodać troszkę granulatu dla gęsi lub kaczek. Gdybyśmy jednak posiadali kaczki morskie można wzbogacić karmę odrobiną granulatu wzbogaconego dodatkowo w większą ilość białka.

  Komentarze (2)
  Autor: ~slotkowstask1@gmail.com     (2018-02-13,  18:28:52)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 91.231.25.79)Odpowiedz
  Temat:

  Karmienie pawi


  Sam zrobiłem inkubator 100%automat wylęgały się różne ptaszyska,kurki różnych ras,gęsi,kaczuchy i pawie(parka).Po wykluciu,zacząłem karmić je najpierw żółtkiem jajka kurzego i twarożkiem,póżniej juz dodawałe pokrzywę drobno... [->]
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~zapalka     (2015-06-10,  08:58:31)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.152.18.95)Odpowiedz
  Temat:

  ziarno pszenicy


  fotografia rzekomo przestawiająca ziarno pszenicy rzeczywiście przedstawia ziarno jęczmienia. możecie to poprawić.
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 10 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!