Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Papugi » Papuzica duża

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Papuzica duża (łać.Coracopsis vasa)

Papuzica duża
Papuzica duża

Podgatunki: wyróżnia się 3 podgatunki
  • Coracopsis vasa vasa
  • Coracopsis vasa drouhardi
  • Coracopsis vasa comorensis

  • Zakres występowania:
  • Coracopsis vasa vasa są to obszary wschodniego Madagaskaru
  • Coracopsis vasa drouhardi ten podgatunek spotkamy na zachodzie wyspy
  • Coracopsis vasa comorensis zamieszkuje wyspy Moheli i Anjouan należące do Komorów

  • Naturalne środowisko: Podobnie do Papuzicy małej zamieszkuje sawanny, suche lasy, gęstwiny buszu, pola uprawne, ale w odróżnieniu od niej są to tereny do 1000m npm.

    Naturalne zagrożenie: spotyka ją ze strony zaniku jej terenów lęgowych, oraz złej polityki społecznej, gdzie traktuje się Papuzicę dużą jako szkodnika, niszczącego uprawy.


    Opis:

    Coracopsis vasa vasa samce są szaro-czarne, bardziej szare w górnych partiach ciała, tak samo szary jest spód piór w ogonie, stosina jest w kolorze czarnym. Pióra pierwszorzedowe posiadają niebiesko-szarawą obwódkę. Ogon jest brązowo-czarny. Dziób jest różowawy w kolorze rogu. Kantarek (przestrzeń między okiem a dziobem) jest naga, tak jak obwódka oka, skóra jest różowawo- biaława. Tęczówka jest ciemno-brązowa.
    Samica ma takie samo upierzenie jak samiec, poza okresem rozrodczym, kiedy to gubi pióra na głowie odsłaniając żółto-pomarańczową skórę.

    Coracopsis vasa drouhardi oba osobniki mają generalnie bledsze pióra, w górnej części ciała dominują pióra niebiesko-szarawe. Spodnia część ogona jest szaro-biaława. Na końcu ogona dostrzeżemy ciemniejszą obwódkę. Ogólnie mniejsze od swoich kuzynów.

    Papuzica duża
    Papuzica duża
    Coracopsis vasa comorensis podobnie do podgatunku drouhardi papugi te są bledsze, ale ich dolne części ciała są podbarwione brązowym kolorem, spodnia część ogona jest szaro-brązowa z ciemniejszą stosiną. Ogólnie mniejsze.

    Upierzenie młodocianych: tak jak u dorosłych osobników ale z przewagą brązu, spodnie części ciała są nawet kasztanowe. Dziób jest szary. Woskówka, kantarek i obwódka oka są szare i nagie.
    Średnie wymiary: 50cm, waga 480g.


    Informacje hodowlane:

    Tak jak Papuzica mała i Papuzica duża wydaje dziwaczne dźwięki, może zachowywać się albo bardzo nieśmiało albo wręcz zaczepnie w stosunku do ludzi. Może łatwo podlegać stresom. Bardzo aktywne podczas księżycowych nocy.

  • Okres rozrodczy: trwa od października do grudnia
  • Wielkość miotu: od 3 do 4 eliptycznych jaj o wymiarach 46.0 x 34.0mm
  • Czas inkubacji: 17 dni
  • Długość pozostawania w gnieździe: 7 tygodni

  • Warunki bytowe: woliera o minimalnej długości 7m. Budka lęgowa powinna być poziomym pudełkiem o wymiarach 40.6cm x 40.6cm x 122cm.

    Dieta: owoce powinny stanowić 30% dziennego pożywienia (jabłka, gruszki, pomarańcze, banany, jagody). Dodatkowo warzywa (marchewka, zielenina, groszek, fasolka, świerza kukurydza) oraz nasiona i ziarna (ryż, orzechy).



    Na filmnie znajduje się też Papuga popielata Żako


    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 2minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!