Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Amazonetka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Amazonetka (łać.Amazonetta brasiliensis)

Amazonetka
      Amazonetka zamieszkuje północną i środkową Amarykę Południową.

     Wygląd kaczki Amazonetki. Wierzch głowy oraz tył szyi dorosłego samca Amazonetki jest koloru ciemnobrązowego. Część twarzy od nasady dzioba aż do oczu koloru brązowego, natomiast tył głowy i górna część szyji koloru szarego. Pierś jest koloru brązowego z ciemniejszymi plamkami , boki tłowia koloru brązowego, a reszta ciała oraz wierzch ciemnobrązowa. Dziób koloru czerwonego, brązowe oczy, nogi koloru pomarańczowoczerwone. SAMICA Amazonetka jest koloru ciemnobrązowego z białymi plamami u nasady dzioba oraz w okolicach oczu, białawe gardło, szary dziób, nogi pomarańczowoczerwone. Pisklęta Amazonetki są podobne do dorosłych samic.

     Rozmnażanie Kaczki Amazonetki. Amazonetka ma lęgi o różnych porach roku, zależy to od rozmieszczenia geograficznego. W Argentynie są w czerwcu, w Paragwaju w listopadzie i grudniu, w Gujanie lęgi odbywają się we wrześniu i październiku. Gniazdo mają w kopcu roślin, czasami pływającym w sitowiu, na wzniesieniu lub jest otoczony wodą. Sporadycznie Amazonetka gniazduje w dziuplach oraz w opuszczonych gniazdach innych gatunków ptaków. Amazonetka znosi od 6 do 8 jaj koloru kremowego ( wysiaduje jaja przez 26 dni). Potomstwo żywi się drobnymi bezkręgowcami i larwami komarów. Młode ptaki amazonetki gotowość do lotu uzyskują między 50 a 60 dniem życia. Dojrzewają szybko bo w pierwszym roku życia. Amazonetki tworzą trwałe pary. Żerują w płytkiej wodzie. Zjadają owoce , korzenie, nasiona i owady. Poza legami przebywają w małych stadkach od 10 do 20 osobników. Odpoczywają na gałęziach nad wodą.

     Warunki chowu i pielęgnacja Kaczki Amazonetki. Amazonetki są częste w hodowlach. Ze względu na agresywne usposobienie w czasie lęgów wymagają osobnego wybiegu. Uznawane są za gatunek łatwy w rozrodzie. Rozmnażają się od kwietnia do maja. Gniazdują na ziemi wśród roślin lub w budkach. Amazonetka troskliwie opiekuje się swoim potomstwem. Pisklętom podajemy drobny pokarm zwierzęcy, rzęsę wodną i mieszankę paszową dla kacząt, osobnikom dorosłym podajemy granulat , ziarno zbóż i wszelkie inne zielonki. Amazonetka jest wrażliwa na mróz i odmrożenia nóg. Bardzo ważna jest ochrona w suchym pomieszczeniu o temperaturze około 10 C, ze sporą warstwą słomy na podłożu. Obrączki : 8mm.