Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Magelanka andyjska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Magelanka andyjska (łać.Chloephaga melanoptera)

Magdalenka Andyjska
      Magdalenka Andyjska zamieszkuje środkowe i południowe Peru, zachodnią Boliwię, środkowe Chile i zachodnią Argentynę, żyję także w Andach na wysokości około 3 300m.n.p.m.

     Wygląd Kaczki Magdalenki Andyjskiej. Ubarwienie o barwie białej. Skrzydła oraz ogon koloru czarnego o z metalicznym połyskiem. Na ramionach Magdalenka Andyjska posiada białe pióra z ciemnymi plamkami. Dziób czerwony z czarnym końcem. Nogi koloru różowego, pazury natomiast posiada czarne. Samica Magdalenka Andyjska jest tak samo ubarwiona ale jest mniejsza od samca. Samiec odzywa się wysokim, cichym głosem, samica głębokim gdakaniem. Długość ciała 70-80 cm.

     Rozmnażanie kaczki Magdalenki Andyjskiej. Zasiedla rozległe, trawiaste tereny na granicy wiecznego śniegu. Poza okresem rozrodczym żyje zwykle w rodzinnych grupach, które czasami łączą się w większe stada. Tuż przed legami poszczególne pary wybierają dla siebie rewiry lęgowe i wypędzają ze swojego terenu inne kaczki ze swojego gatunku. Gniazdo Magdalenek Andyjskich znajduje się zwykle na półce skalnej. Gniazdują tam od września do stycznia. Samica Magdalenki Andyjskiej znosi od 5 do 10 jaj o barwie białokremowej (wysiaduje je 30 dni). Pisklęta Magdalenki Andyjskiej są prz rodzicach przez 90 dni. Po upływie tego czasu są samodzielne i potrafią latać. Płciowo dojrzewają w trzecim roku życia. Magdalenki Andyjskie tworzą trwałe pary. Zimę spędzają w niewielkich grupach na terenach niżej położonych do 2 000 m.n.p.m.

     Warunki chowu i pielęgnacja Magdalenki Andyjskiej.Magdalenki Andyjskie przywieziono do Londyńskiego ogrodu zoologicznego już w 1871 roku, ale dopiero w 1915 roku udał się pierwszy rozród. Od tego czasu pisklęta Magdalenek andyjskich przychodzą na świat regularnie. Wymagają zbiornika z czystą wodą, cienia oraz dobrze utrzymanego i zadbanego trawnika. Niestety Magdalenka Andyjska przez to że jest gatunkiem wysokogórskim narażona jest na, tuberkulozę oraz aspergilozę. Przez te wszystkie lata Magdalenka Andyjska przyzwyczaiła się do naszego klimatu, do lęgów przystępuje głównie w maju. Magdalenka Andyjska gniazduje zwykle na ziemi w szopce na sporej warstwie słomy.

     Pokarm Magdalenki Andyjskiej. Podstawowym pokarmem są wszelkie zielonki , ziarno zbóż i okopowe. W okresie rozrodu, pierzenia oraz odchowu piskląt kaczka Magdalenka Andyjska zjada mieszanki paszowe dla gęsi hodowlanych i gąsiąt. Nasze zimy znoszą dobrze, jednak podczas niekorzystnych dla nich warunków atmosferycznych, powinny mieć możliwość na schronienie się w nieogrzewanym domku na grubej warstwie słomy. Magdalenka Andyjska jest gatunkiem agresywnym. Każda para powinna być umieszczona na osobnym wybiegu ( dwuletnie osobniki mogą być zagrożeniem dla mniejszych gatunków). Obrączki : 18 mm