Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Olbrzym rzymski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Olbrzym rzymski

Olbrzym rzymski niebieski
Olbrzym rzymski niebieski
  • Zarys Historyczny
  • Wzorzec gatunkowy
  • Wygląd
  • Galeria
  • Hodowla
  • Olbrzym rzymski - prezentacja video
  • Zarys Historyczny

    Olbrzym rzymski zaliczany do kategorii gołębi użytkowych ciężkich, uznawany jest za największą z ras gołębi. Gatunek ten istniał już za czasów Cesarstwa Rzymskiego(stąd pochodzi jego nazwa), jednak jako rasa został wyodrębniony i uszlachetniony przez francuskich hodowców w połowie XIX wieku. Głównym celem hodowców było uzyskanie gatunku gołębia o jak największych rozmiarach i o jak największej masie. Z Francji gołąb rzymski powędrował do Niemiec, gdzie do dziś jest najbardziej powszechny.

    Opis


    Jego masa waha się w granicach 1kg, natomiast rozpiętość skrzydeł dochodzi nawet do 1m lub więcej. Lata bardzo ociężale dlatego rasa tych gołębi polecana jest do hodowli w wolierach lub innych obiektach zamkniętych.

    Wzorzec gatunkowy

    Wzorzec cech
    Wzorzec cech gatunkowych
    Gdy gatunek - olbrzym rzymski - został wyodrębniony i uszlachetniony w XIX wieku ustalono dla niego wzorzec cech rasowości, który definiuje jego charakterystyczne znamiona.
    Podstawowe cechy wskazywane przez wzorzec gatunkowy; typowe dla wszystkich gołębi z gatunku olbrzym rzymski to:
  • duża, szeroka dobrze zaokrąglona głowa
  • perłowe oczy z mocno zarysowanymi ognistoczerwonymi obwódkami powiekowymi wokół oczu
  • silny, dość krótki dziób
  • szyja silna, dobrze osadzona, wyraźnie zaznaczone podgardle
  • szeroka lekko uniesiona do góry pierś
  • bardzo długie sięgające ogona skrzydła, nie krzyżujące się
  • szeroki i bardzo długi ogon, który nie może dotykać podłoża
  • nogi silne, nieopierzone skoki, pazurki w kolorze dzioba
  • długie i szerokie upierzenie


  • Wygląd


    W hodowli możemy wyróżnić kilka typów barwnych upierzenia gołębi olbrzyma rzymskiego jak np. żółte, białe, czerwone, niebieskie czy z brązowymi pasami, jednak najbardziej powszechne i najbardziej imponujące swoim upierzeniem w przypadku tej rasy gołębi są dwa typy: gołąb rzymski czerwony i niebieski. Ich cechy charakterystyczne są następujące:
  • olbrzym rzymski czerwony - jest potężny, ma masywną szeroką pierś, lekko uniesioną do góry oraz długie skrzydła i ogon. Ma stosunkową dużą głowę oraz potężny i mocny dziób. Oczy otoczone są jaskrawoczerwonymi obwódkami powiekowymi które efektownie kontrastują z resztą upierzenia w kolorze ciemnej czerwieni przechodzącej w brąz.

  • olbrzym rzymski niebieski - jest mniejszy i charakteryzuje się delikatniejszą budową ciała niż olbrzym czerwony. Ma wąską pierś i dużo mniejszą głowę, która nie odcina się tak od szyi jak u gołębia czerwonego. Skrzydła ma równie długie sięgające do ogona. Ważną cechą, a właściwie wadą tego gołębia wskazywaną przez specjalistów, są zbyt długie nogi sprawiające złe wrażenie w stosunku do ogólnej sylwetki gołębia rzymskiego niebieskiego.


    • Olbrzym rzymski czerwony Olbrzym rzymski niebieski z brązowymi pasami Olbrzym rzymski biały
      Parka olbrzmów rzymskich Olbrzym rzymski o upierzeniu ciemnoczerwonym



    Hodowla


    Aby hodowla gołębi z gatunku olbrzym rzymski przebiegała pomyślnie, bardzo ważne jest zadbanie o stan zdrowotny stada. W głównej mierze o zdrowotności gołębia decyduje dostarczanie mu pełnowartościowego pokarmu i świeżej wody pitnej.

    Optymalne jest stosowanie specjalnych karm dla gołębi w postaci granulowanych mieszanek pokarmowych dobieranych przez producenta pasz i karm. Wtedy mamy pewność że dostarczamy naszym gołębiom wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Jest to jednak o wiele droższa metoda żywienia niż stosowanie własnych karm z dostępnych ziaren zbóż, roślin strączkowych czy oleistych. Dlatego z pośród zbóż najlepiej jest stosować pszenicę i kukurydzę. Gołębie najchętniej pobierają tego rodzaju ziarno, gdyż nie posiada ono ostrych, spiczastych końców. W żywieniu warto stosować również nasiona wyki, grochu lub soi gdyż w ten sposób dostarczamy zwierzętom niezbędną ilość białek i innych związków azotowych.

    Gołębie rzymskie ze względu że ich hodowla odbywa się właściwie wyłącznie w wolierach, mają bardzo duże zapotrzebowanie na składniki mineralne szczególnie na wapń i witaminy. Należy również pamiętać, że gołębiom rzymskim, które nie mają możliwości swobodnego poruszania się należy podawać dodatkowo mieszanki mineralne np. z drobnego piasku, tłuczonych skorup jaj lub innych domieszek. W sezonie letnim warto podawać również zielone pasze jak np. sałata czy tarata marchew.


    Olbrzym rzymski - prezentacja video


    Film przedstawia olbrzymy rzymskie. Widzimy, że golebie są bardzo spokojne z natury. Prezentują się bardzo okazale i doniśle.



    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!