Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Magelanka rudogłowa

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Magelanka rudogłowa (łać.Chloephaga rubidiceps.)

magelanka rudogłowa
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Hodowla
  • Pokarm
  •      Zamieszkuje niewielki areał Ameryki Południowej. Gniazduje na południowych krańcach Chile i Argentyny, oraz na Ziemi Ognistej i Falklandach. Zimuje na wschodnim wybrzeżu środkowej Argentyny.      

    Wygląd.

    Ubarwieniem bardzo przypomina samicę magelanki zmiennej, jest jednak wyraźnie mniejsza, a oko ma otoczone jasnym pierścieniem. Głowa oraz górna część szyi samicy i samca koloru rdzawobrązowego. Wierzch ciała szary z żółtoszarymi poprzecznymi prążkami. Pierś, boki oraz spód ciała rdzawocynamonowe z poprzecznym, białym prążkowaniem. Podczas lotu ptaka są widoczne białe lotki drugiego rzędu oraz biała plama na ramieniu. Lusterko brązowozielone z metalicznym połyskiem. Sterówki czarne, nogi żółtoczarne. Samica jest nieco mniejsza od samca. Długość ciała około 45-53 cm.
    Magelanka rudogłowa
         

    Rozmnażanie.

    Po przylocie na tereny lęgowe, ptaki zaczynają budować swoje gniazda w wysokiej trawie lub pod krzewami. Każda para ma swój teren lęgowy, którego strzeże samiec. We wrześniu lub w październiku samica znosi jaja, około 3-8 jaj, koloru bladobrązowego lub kremowego. Wysiaduje je przez około 29-30 dni. Pisklęta wychowują obydwoje rodzice. W wieku 70 dni młode są już samodzielne oraz zdolne do lotu. Dojrzewają w trzecim roku życia. Tworzą trwale pary.      

    Hodowla.

    Pierwsze magelanki rudogłowe pojawiły się w Europie w 1860 roku, a przywieziono je do Londyńskiego ogrodu zoologicznego. W 1865 roku uzyskano pierwsze przychówki i do tego momentu rozmnażają się regularnie w wielu ogrodach zoologicznych oraz hodowlach prywatnych. Wymagają ociemnionego wybiegu z trawnikiem i zbiornikiem wody. Są nieco mniej agresywne od innych gatunków z rodzaju Chloephaga. Ale jest wskazany osobny wybieg dla ptaków, ponieważ te lubią ciszę, samotność i spokój, w takich warunkach chętnie gniazdują. Dobrze znoszą nasze zimy, jednakże podczas mroźnych nocy i zamieci śnieżnych, muszą mieć możliwość schronienia się w suchym, dobrze izolowanym pomieszczeniu, na grubej warstwie słomy. Obrączki 14 mm.      

    Pokarm.

    Lubią pokarm roślinny. Latem do nabycia pokarmu wykorzystują trawnik, jedzą także rzęsę wodną oraz każdą posiekaną świeżą zielonkę. Możemy im podawać także nieco ziarna zbóż, gotowane ziemniaki z dodatkiem suszu z roślin oraz struganą marchew i buraki pastewne. W okresie rozrodu i pierzenia, podajemy granulat dla gęsi hodowlanych. Pisklęta karmimy mieszanką paszową dla gąsiąt, posiekanym jajkiem ugotowanym na twardo, poczwarkami mrówek, mielonymi krewetkami, zooplanktomem oraz rzęsą wodną.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 5minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!