Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Cyraneczka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Cyraneczka (łać.Anas crecca)

Samiec cyraneczki
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Hodowla
  •      Tereny gdzie odbywają się lęgi Cyraneczki to olbrzymie obszary, ciągnące się od Islandii i Wysp Brytyjskich przez całą północno-środkową Europę i Azję aż po wybrzeże Morza Czukockiego i Morza Beringa. Populacja europejska zimuje w południowej Europie oraz w północnej i środkowej Afryce. Populacje z Wysp Brytyjskich i środkowej Europy są osiadłe. Ptaki azjatyckie zimują zaś w południowej i w północno-wschodniej Azji. Cyraneczki występują też w Ameryce Północnej, gdzie gnieżdżą się na obszarach od północnego zachodu po środkowo-wschodnie rejony. Zimują w południowej części kontynentu i w Meksyku. Populacja ze środkowych obszarów jest osiadła.
    Cyraneczki żerujące
         

    Wygląd.

    Cyraneczka jest najmniejszą kaczką występującą w Polsce. Kaczor w szacie godowej ma kasztanowobrązową głowę i górną część szyi. Od oczu ku tyłowi ciągnie się owalna, zielona, połyskująca plama, obrzeżona białym oraz wąskim paskiem. Wierzch i boki ciała są barwy popielatej z drobnymi falistymi prążkami. Na grzbiecie ma wydłużone, ostre pióra. Lusterko w połowie zielone, a w połowie czarne, nad nimi znajduje się szeroki biały pasek. Pióra podogonowe są koloru czarnego z kremowożołtą plamą po każdej ze stron. Oczy brązowe, nogi szare, dziób ciemnoszary. Kaczka jest brązowa, łuskowata ale nie ma śladu brwi na głowie. Kaczor w szacie spoczynkowej przypomina kaczkę, ale jego pióra na grzbiecie pozostają jak w szacie godowej. Osobniki młodociane podobne do kaczek. Młode kaczory podczas pierwszej szaty godowej, posiadają nieco brązowych piór po bokach. Długość ciała około 34-38 cm. Gatunek politypowy z trzema podgatunkami.      

    Rozmnażanie.

    stawów z gęstą florą podwodną i obfitą roślinnością brzegową, najczęściej w pobliżu lasów. Niezbyt rozległe łąki na obrzeżach śródleśnych jezior oraz strumieni, a także torfowiska wysokie z otaczającym je pasem trzcin. Kaczory zaczynają już tokować na przedwiośniu i wtedy łączą się w pary. Odbywają jeden lęg w roku w początku i w pierwszej połowie maja. Gniazdo zakładają zazwyczaj dość blisko wody, wśród gęstych traw i turzyc, bardzo często pod krzewem lub wewnątrz krzewu, zawsze dobrze osłonięte. Samiczka składa od 8 do 11 jaj o barwie kremowej, które wysiaduje 21-23 dni. Pisklęta wodzone są przez matkę do 40 -44 dnia ich życia, kiedy stają się samodzielne. Dojrzewają w pierwszym roku życia. Są wszystko żerne: wiosną większą częścią ich pokarmu są larwy komarów, chruścików, kiełże i robaki, jesienią w ich pokarmie przeważają nasiona traw oraz pędy roślin wodnych i bagiennych.
    Samiec i samica
         

    Hodowla.

    Cyraneczka jest kaczką pełną uroku oraz miniaturką, która świetnie nadaje się do niewielkiej woliery, a także na wybieg z obstawą wielogatunkową. Jeśli znajdą bezpieczne, osłonięte miejsca to zaczynają gniazdować. W pierwszych dniach malutkim pisklętom, należy podawać pokarm zwierzęcy między innymi: zooplankton, larwy ochotek, poczwarki mrówek, kiełże, mielone krewetki oraz rzęsę wodną i mieszankę paszową dla kacząt. Kaczki dorosłe jedzą granulat dla kaczek hodowlanych, ziarna zbóż, wszelkie zielonki, okopowe jak też zooplankton i larwy owadów, które powinny znaleźć w zbiorniku. Zimy znoszą dobrze, lecz muszą mieć dostęp do wody. Mutacje - biała i srebrna. Obrączki- 7mm.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!