Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Sterniczka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Sterniczka (łać.Oxyura leucocephala)

     Największe tereny lęgowe populacji Sterniczki rozciąga się od północnego wybrzeża Morza Kaspijskiego po północno wschodnie Chiny. Gniazdują także w północnej Mongolii , we wschodniej Turcji oraz w północnym Iranie. Zimują na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Kaspijskiego, na północnym i wschodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej, we wschodnim Iranie i południowym Afganistanie. Osiadłe populacje żyją w południowej Hiszpanii, Tunezji oraz na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego i w południowej Turcji. W Polsce występują sporadycznie.
Samiec
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Pokarm
  • Hodowla
  •      

    Wygląd

    Kaczor w szacie godowej ma białą głowę z czarną plamą na szczycie oraz potylicy, która przechodzi w czarną obrożę na górnej części szyi. Pierś koloru rdzawo-brązowego, skrzydła oraz boki tułowia brązowe z poprzecznym , drobnym prążkiem. Ogon ciemnobrązowy, brzuch jest białawy. Błękitny dziób jest wyraźnie zgrubiały u nasady. Nogi posiada koloru szare. Głowa kaczki jest jasnobrązowa z ciemnym wierzchem oraz ciemną poziomą pręgą na policzku. Pozostałe upierzenie podobne do upierzenia kaczora, dziób samicy jest koloru szarego. Kaczor w szacie spoczynkowej ma głowę barwy czarnej z białą plamą na policzku oraz za okiem. Dziób przybiera barwę szarą. Osobniki młodociane przypominają dorosłe samice. Długość ciała około 43-48 cm. Gatunek monotypowy.
    Samiec
         

    Rozmnażanie

    Sterniczka gniazduje zwykle na stepowych oczkach wodnych oraz na stonowanych jeziorach, które są gęsto zarośnięte trzciną z fragmentami wodnymi przez roślinność. Poza okresem lęgów gromadzą się w dużych stadach na słonawych, rozległych jeziorach , lagunach oraz na wybrzeżu. Legi zaczynają zwykle w maju. Kaczory tokują z uniesionymi pionowo sterówkami i stają się terytorialne. Gniazdo buduje zwykle samiczka w gęstej roślinności przybrzeżnej, tak blisko wody, aby mogła zanurkować w przypadku zaniepokojenia. Czasami wykorzystuje stare gniazda innych gatunków. Kaczka znosi od 5 do 10 jaj, koloru białego, które wysiaduje przez 23-26 dni. W końcowych dniach wysiadywania zarodki posiadają dobrze rozwinięty mechanizm termoregulacji tak, że jajka bez ogrzewania mogą przeżyć nawet tydzień bez samicy. Kaczka opiekuje się swoimi pisklakami. Młode ptaki osiągają samodzielność i zdolność do lotu po 58-70 dni życia. Dojrzałość płciową osiągają w drugim roku życia.      

    Pokarm

    Sterniczka zdobywa pokarm przez nurkowanie nawet do 3o m i może pozostać pod wodą dłuższy czas, żeruje także na powierzchni. Żywią się głównie roślinami wodnymi (nasiona, korzenie, pędy) w mniejszej ilości bezkręgowce (owady, mięczaki, skorupiaki). Pisklęta żywią się przede wszystkim drobnymi organizmami zwierzęcymi, potrafią nurkować od pierwszego dnia . Sterniczki większość swojego życia spędzają na wodzie.      

    Hodowla

    Sterniczka spotykana jest w hodowli rzadko. Są ogólnie odporne i wytrzymałe na zmiany atmosferyczne, ale niezwykle mocno związane są z wodą. Wymagają dużych zbiorników wodnych z czystą wodą, z różnymi głębokościami oraz bogatą florą podwodną i nadbrzeżną. Na wybiegu powinna przebywać jedna para, ponieważ w grupach w okresie rozrodczym są agresywne względem siebie i walczą ze sobą nawzajem. Możliwe jest umieszczenie Sterniczek w obsadzie mieszanej, jednak wtedy zbiornik musi być wyjątkowo bardzo duży. Legują od kwietnia do czerwca. Gniazda robią na pływającej platformie, albo na ziemi wśród gęstej roślinności, niekiedy gniazda zakładają w budkach lęgowych stojących na ziemi lub po prostu w koszach. Pisklęta od pierwszych ni życia powinny mieć dostęp do wody, tak jak młode Nurogęsi Pokarm taki sam jak u gatunku Nurogęsi. Zimy znoszą dobrze n wodzie.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 1minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!