Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Cyranka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Cyranka (łać.Anas querquedula)

     Cyraneczka zajmuje tereny lęgowe w Europie oraz Azji. Obejmują także południe Wielkiej Brytanii oraz rozciągają się aż do Europy zachodniej przez Azję i po Sachalin. W ostatnim stuleciu tereny lęgowe rozciągają się także w kierunku północnym. Populacja europejska zimuje w Afryce, na południe od Sahary, a populacja azjatycka zimuje w Indiach oraz w południowo wschodniej Azji.
samiec-Cyranki
  • Wygląd
  • Występowanie.
  • Rozmnażanie
  • Hodowla
  •      

    Wygląd.

    Kaczor Cyranki w szacie godowej ma głowę brunatnordzawą. Od oka ku tyłowi biegnie szeroka, brew o barwie białej. Pierś jest nieco jaśniejsza od głowy z drobnymi, ciemnymi prążkami , boki szare poprzecznie prążkowane. Kaczor ma wydłużone pióra barkowe, które zwisają z grzbietu na skrzydła i tworzą czarnobiałe smugi. Lusterko jest koloru zielonego, obrzeżone z przedniej strony szeroką, a z tyłu wąską, pręgą w kolorze białym. Tęczówki są brązowe a dziób i nogi koloru szarego. Kaczka oraz osobniki młodociane są barwy brązowoszarej ze słabo zaznaczoną jasną brwią. Kaczor w szacie spoczynkowej jest podobny do samicy , różni się jednak wydłużonymi piórami barkowymi. Długość ciała Cyranki to około 36-41 cm. Jest to gatunek monotypowy.      

    Występowanie.

    Cyranka występuje na rozległych łąkach w dolinie rzek z licznymi starorzeczami i małymi oczkami wodnymi. Spotykane jest na niewielkich stawach otoczonych turzycami oraz w trzcinowiskach wokół płytkich jezior. Unikają terenów górzystych, nie wnikają w biotypy silnie zadrzewione oraz zakrzaczone. Bywają czasami na śródleśnych jeziorach i stawach. Są bardzo ruchliwe oraz sprawne.
    Para
         

    Rozmnażanie

    Kaczory zaczynają tokować już podczas wędrówki wiosennej. Cyranka odbywa jeden lęg w roku w połowie maja. Gniazdo zakładają na ziemi w suchym miejscu, zwykle w otoczeniu bagien, często w odległości 200 m od zbiornika wody. Miejsce lęgów jest dobrze osłonięte roślinnością zieloną, w wyjątkowo gałązkami krzewów. Samica znosi od 8 do 11 jak, koloru kremowego, które wysiaduje od 21 do 25 dni. Po wykluciu się młodych, samica zmienia pióra i razem z pisklętami prowadzi skryty tryb życia wśród gęstej roślinności. Młode osiągają samodzielność pomiędzy 35 a 40 dniem życia. Kaczory pełną szatę godową uzyskują w drugim roku życia. Cyranki odcedzają pokarm, głównie z powierzchni wody, bardzo mało gruntują. Żywią się owadami oraz ich larwami, jedzą skorupiaki, robaki, mięczaki, pędy, korzenie roślin wodnych, rożne nasiona.      

    Hodowla

    Cyranki są rzadko spotykane w hodowli (powodem tego może być krótki okres utrzymania szaty godowej przez kaczora). Oswajają się łatwo, kaczor posiada znamienny terkoczący głos. Mogą być hodowane na małym wybiegu z małym oczkiem wodnym. Do rozrodu jednak dochodzi częściej na większym wybiegu, a zbiornik wody powinien być średniej wielkości. Samica wśród roślin znajduje odpowiednie miejsce na założenie gniazda (w tym celu może wykorzystać koszyk lęgowy). Jest troskliwą matką. Pisklęta powinny być karmione zooplanktonem, larwami ochotek, rzęsą wodną, poczwarkami mrówek oraz mieszanką paszową dla kacząt. Dorosłe kaczki karmimy tak jak inne kaczki właściwe, ale z większym naciskiem na pokarm zwierzęcy, szczególnie podczas wiosny. Mogą przebywać w towarzystwie spokojnych kaczek z innych gatunków o średniej wielkości. Zimy znoszą dobrze ale musza nieć zapewniony stały dostęp do wody. Podczas silnych mrozów umieszczamy je w suchym pomieszczeniu. Obrączki 7 mm.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 1minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!