Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kanarki » Jorkszyr

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Jorkszyr

Kanarek Yorkshire
Kanarek Yorkshire
  • WYGLĄD
  • ROZMNAŻANIE
  •       Jorkszyr należy do najpopularniejszych kanarków kształtnych. Ptak posiada wspaniałą smukłą sylwetkę. Kanarek ten został wyhodowany w 1870 roku w angielskim hrabstwie Yorkshire. Hodowcy pracujący nad tą rasą mieli w zamyśle uzyskanie ptaka o bardzo smukłym ciele, którego szerokość miała by wynosić 2,5 cm, a długość 17 cm. W wyniku tych prób otrzymano ptaka o zdeformowanym ciele, który nie mógł w żaden sposób konkurować z kanarkiem olbrzymem Lancashire. Późniejsze próby hodowlane pozwoliły aby kanarek Yorkszyr zdystansował wszystkie inne kanarki kształtne.

    WYGLĄD

          Głowa kanarka jorkszyr powinna mieć kulisty kształt, oczy umiejscowione dokładnie na środku jej boków. Dziób kanarka musi być delikatny i pięknie zaostrzony. Na linii gdzie styka się głowa z szyją nie powinno być żadnych załamań. Prawie prosta linię tworzą podbródek, podgardle oraz górna część piersi. Kanarek posiada smukłą ale mocną sylwetkę ciała, ramiona są szerokie oraz kształtem zaokrąglone. Od ramion w stronę dołu tułowia ptak zwęża się stożkowo. Wielkość ciała wynosi od 17 do 18 cm.

          Kanarek siedzący na żerdzi powinien przyjmować postawę pionową, a nogi powinny być szczudłowato ustawione. Tył głowy, grzbiet, kuper oraz ogon powinny tworzyć jedną linię. Kanarek powinien robić wrażenie zdrowego oraz pełnego siły ( i to nie powinno być tylko wrażenie, ptak powinien naprawdę tak się czuć). Upierzenie ptaka musi być jedwabiste, krótkie oraz gęste, dobrze przylegające do ciała.

    Kanarek Yorkshire na żerdzi
    Kanarek Yorkshire na żerdzi
          Ogon oraz skrzydła kanarka Jorkszya są długie oraz zwarte. Skrzydła powinny stykać się na ogonie ptaka, ale nie mogą się krzyżować. Kanarki te mogą posiadać barwę różnokolorową, ale muszą spełniać pewne wymogi. Kanarki z pigmentem czerwonym pochodzą od kanarków kolorowych, dlatego ich sylwetki mogą odbiegać nieco od standardów. Ptaki karmione substancjami barwiącymi mogą mieć wadliwie rozmieszczoną barwę podstawową.

          Najczęściej występujące wady u kanarków jorkszyr to za mocno wystająca lub też zapadnieta pierś, mała lub płaska głowa, za bardzo duży dziób, wąska szyja, łukowaty grzbiet lub kuper, za krótki lub za długi ogon oraz skrzydła, krótkie oraz przygięte nogi.



    ROZMNAŻANIE

          Rozmnażanie tego kanarka nie należy do trudnych zadań, ponieważ zarówno samiczka jak i samice są bardzo dobrymi i opiekuńczymi rodzicami. Hodowla tych kanarków powinna być monogamiczna, jest ona korzystniejsza dla początkujących hodowców. Kanarki do rozrodu są wybierane następująco: jeden osobnik z pary lęgowej powinien mieć ubarwienie intensywne, drugi zaś blade. Dobór ubarwienia ptaków zależny jest od ptaków jakie chce otrzymać hodowca.

          Klatka dla jednej pary lęgowej powinna mieć wymiary 60 x 40 x 40 cm. Średnica gniazda powinna mierzyć 10 cm. Gniazdo powinno być tak umieszczone w klatce, aby kanarek nie ścierał sobie ogona o druty klatki. Budową gniazda zajmują się oboje partnerzy, do wyścielenia jego wnętrza używają krótko pocięte włókna konopne, ciężkie źdźbła traw oraz mech (do budowy gniazda nadaje się także lignina). Jeśli ptaki źle wykonają swoje gniazdo, hodowca musi je poprawić, aby miało półkuli kształt, a leżące w nim jaja stykały się ze sobą.

    Yorkshire w klatce
    Yorkshire w klatce
          Samiczki kanarków Yorkshire znoszą przeważnie cztery jaja, które wysiadują samodzielnie przez około 14 dni. Czasami samczyk stara się zmusić aby samiczka opuściła swoje gniazdo (wygania ją z gniazda) porzucając tym samym jaja, aby w krótkim czasie przystąpić do następnego lęgu. Jeśli takie sytuacje maja miejsce hodowca jak najszybciej powinien rozdzielić ptaki, powinien przenieść samczyka do innej klatki aby samiczka w spokoju mogła wysiadywać jaja a później wychowywać młode. Karmienie, wychów i warunki utrzymania młodych są podobne jak w hodowli kanarków kolorowych.


    Skala punktowa według COM
    głowa 20
    wielkość 10
    budowa 10
    postawa 25
    upierzenie 25
    ogólne wrażenie 10