Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne »

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Garłacz Górnośląski Koroniasty
Garłacz Górnośląski Koroniasty
  • Wygląd
  • Wady wyglądu
  •       Gołąb Garłacz Górnośląski Koroniasty pochodzi z Górnego Śląska, późniejszy rozkwit hodowli tej rasy gołębia, spowodował jego rozpowszechnienie na tereny Czech, Niemiec oraz Polski.
    Jest to gołąb o smukłej, eleganckiej, wyprostowanej i silnej budowie. Postawa ptaka jest wyprostowana, swobodna, gołąb posiada okrągłą koronę. Tylna część Garłacza jest krótsza od przedniej. Ptak posiada bardzo żywy temperament, potrafi klaskać skrzydłami a podczas lotu stawia skrzydła.



    Wygląd

          Gołąb Garłacz Górnośląski Koroniasty ma podłużnie zaokrągloną głowę, na której znajduje się szeroka i obficie opierzona z obu stron średniej wielkości rozetami zamkniętą korona, która to przewyższa czubek głowy ptaka. Oczy gołębia są o barwie perłowej, na których są dopuszczalne małe krwiste żyłki. U gołębi siodłatych oczy są w barwie ciemnej. Obwódka wokół oczu jest wąska w kolorze od cielistego do czerwonego. Dziób gołębia jest o średniej wielkości, nie jest zbyt mocny. Dziób u niebieskich gołębi jest barwy ciemnej, u gołębi o upierzeniu jasnobarwnym oraz u siodłatych dziób jest cielisty. U gołębi o czarnym upierzeniu, dopuszczalna jest ciemna muszka. U pozostałych gołębi o barwie upierzenia od jasnej do ciemnej dziób jest w kolorze zależnym od danego upierzenia. U gołębi o żółtym oraz żółto-płowym upierzeniu, hodowcy dążą do uzyskiwania dzioba o barwie jasnej.

          Gołąb Garłacz Górnośląski Koroniasty powinien mieć szyje możliwie najdłuższą (im dłuższa tym lepsza). Szyja gołębia powinna być masywna oraz wygięta do tyłu. Gardło ptaka jest duże, od piersi wyraziście oddzielone. Górna jego część jest dobrze wydęta, swoim kształtem przypomina gruszkę. Sięga bardzo wysoko, przy czym centralnie spoczywa na niej duży dziób ptaka. Pierś garłacza nie należy do szerokich, jest pełna a mostek długi. Plecy gołębia są długie oraz lekko wklęsłe i zakryte. Barki nie są zbytnio szerokie, ale są bardzo dobrze wypełnione i nie wystają. Skrzydła gołębia są bardzo mocne, dobrze przylegają do ciała, są zamknięte, swobodnie spoczywają na ogonie, nie dosięgają do końca ogona. Lotki szerokie, podczas klaskania mogą ulec lekkiemu postrzępieniu. Ogon Garłacza jest wąski, zamknięty, wraz z plecami tworzy wciętą linię, ale nie dotyka przy tym podłoża. Nogi gołębia nie posiadają na sobie żadnych piór, są nieopierzone, proste o średniej długości, są swobodnie i niezbyt szeroko rozstawione. Podudzia są widoczne oraz dobrze zgrywają się z całym korpusem gołębia. Całe upierzenie garłacza jest dobrze rozwinięte i gładko przylega do całego ciała. Wielkość obrączki: 8

    Garłacze na ogrodzeniu
    Garłacze na ogrodzeniu
          Garłacz Górnośląski koroniasty występuje w następujących odmianach barwnych: białe, czarne, czerwone, czerwono-płowe, niebieskie bez pasów, niebieskie-groch, niebiesko-płowe-groch, niebieskie z czarnym pasem, niebiesko-płowe bez pasów, niebiesko-płowe z ciemnym pasem, żółte, żółto-płowe, żółto-płowe-groch. Szymle czerwono-płowe, niebieskie, niebiesko-płowe, żółto-płowe. Siodłate (srocze) czarne, czerwone, niebieskie, żółte. Tygrysowate czarne, czerwone, niebieskie, żółte.Białoloty czarne, czerwone, niebieskie z czarnym pasem, niebieskie bez pasów, niebieskie-groch, żółte.

          Wszystkie gołębie Garłacze Górnośląskie Koroniaste posiadają bardzo intensywne i czyste upierzenie. Ptaki o niebieskim upierzeniu oraz płowe, posiadają czyste skrzydła. Pasy nie są zbyt szerokie, ale są wyraźne i czyste w kolorze, są możliwie rozdzielone. Gołębie grochowe posiadają możliwie i równomiernie rozłożone charakterystyczne znaki. Białoty posiadają od 4 do 9 zewnętrznych białych wyraźnych lotek, może jednak wystąpić różnica, ale wyłącznie do 2 lotek. Niebieskie szymle mają zasadniczą barwę, tzn. lekki widoczny szymel, delikatny niebieski, szyja oraz głowa jest również nieco szymlowata, zaś szyja oraz gardło są zroszone niebiesko-siwą barwą z widocznym zielonym połyskiem. Pasy znajdujące się na skrzydłach ptaków i na ogonie są koloru czarnego, zaś lotki są ciemne a skrzydła jasne i jednobarwne. Niebiesko-plowe szymle są podobne do niebieskich szymli, ponieważ mają podobny kolor niebieski, ale posiadają jaśniejsza niebiesko-siwą barwę ze srebrzysto -zieloną siwą szyją. Pasy znajdujące się na skrzydłach gołębi oraz na ogonie są ciemne i posiadają ciemne lotki. Czerwono-płowe szymle maja kolor głowy oraz tułowia jest śmietankowy, tarcze skrzydeł są w kolorze białym i są czyste. Pasy znajdujące się na skrzydłach gołębi są bardzo mocno nasycone barwą czerwoną, doskonale rozgraniczone. Lotki są barwy białej z widocznym pigmentem farby wewnątrz. Ogon nie posiada na sobie żadnych pasów, widniejące na nim zabarwienie nie jest uznawane jako błąd rasowości. Żółto-płowe szymle posiadają takie samo prawie upierzenie jak gołębie czerwono-płowe, ale są w kolorze żółtym. Siodłate (srocze) posiadają białe skrzydła, uda oraz brzuch. Głowa posiada na sobie plamę, zaś szyja, pierś, barki oraz ogon są kolorowe. Tygrysowate w sowich poszczególnych barwach, mają bardzo równomiernie rozłożone białe pióra, lotki oraz ogon są uzależnione od danego koloru.

    Garłacze górnośląskie w gołębniku
    Garłacze górnośląskie w gołębniku
          Podczas wystaw gołębie Garłacze Górnośląskie Koroniaste są oceniane za: całokształt opieki hodowlanej, za swoją figurę, gardło, za postawę, za kształt korony, za kolor oczu oraz dzioba.



    Wady wyglądu

          Zbyt słaby, bądź zbyt ociężały lub za niski poziom. Nogi porośnięte piórami. Za bardzo płaska bądź sztywna postawa. Wole, które jest zbyt szeroko osadzone lub zbyt krzywe bądź za duże. Korona krzywa lub wąska. Brak rozet. Plecy gołębia otwarte i szablowate. Skrzydła krzyżujące się. Trzeci pas, zachodzący nieczysty oraz matowy. Zbyt mało wyraźny grochowy rysunek. Szymle Zbyt mocny lub za slaby rysunek szyi. Nieczyste bądź ciemne piersi oraz brzuch.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!