Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Nowoczerkaski Czarnoogoniasty

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Nowoczerkaski Czarnoogoniasty

Gołębie Nowoczerkaskie Czarnoogoniaste
Gołębie Nowoczerkaskie Czarnoogoniaste
      Gołąb Nowoczerkaski Czarnoogoniasty jest rasą, która została wychodowana w Nowoczerkasku (tereny rostowskie) na przełomie XIX i XX wieku. Rasa została wzorowana na rasach gołębi połtawskich czarnoogoniastych oraz gołębi rostowskich pulsujących. Gołębie tej rasy należą do gołębi lotnych- ozdobnych, w grupie pulsujących.
Gołąb Nowoczerkaski Czarnoogniasty posiada mniejsze ciało, niż średniej wielkości (rasowy ptak, im jest mniejszy tym lepiej). Gołębie tej rasy wyróżniają się pięknym kształtem i budową ciała. Mają nieco skrócony korpus, który bardzo mocno pulsuje. Skrzydła ptaka są zwisające, zaś ogon jest szeroki i zawsze noszony prze gołębie do góry. Nogi mają niskie i moce opierzone.



Wygląd


      Głowa gołębia jest średniej wielkości, posiada wysokie i zaokrąglone czoło z płaskim ciemieniem. Z tyłu głowa ma szeroką koronę, w kształcie muszli, która przechodzi z szyi na grzywę. Oczy mają barwę czarną, nie są duże. Brew jest wąska, matowa w odcieniu cielistym. Dziób ptaka jest krótki, tępy w barwie białej. Woskówki również małe, biało przypudrowane. Szyja gołębia jest średniej wielkości, cały czas jest odchylona do tyłu i pulsuje. Pierś gołębia jest o szerokiej budowie, dobrze podniesiona, zaś plecy są krótkie, wklęsłe ale także szerokie. Skrzydła Gołębia Nowoczerkaskiego Czarnoogniastego są krótkie, zawsze noszone poniżej ogona, ale prawie dotykają podłoża, luźno przylegają do ciała ptaka. Ogon szeroki, posiada od 16 do 18 sterówek, które są wysoko podniesione na ogonie. Ogon gołębia jest o wiele szerszy niż jego pieś, kształtem lekko owalny (u rasowych gołębi, ogon powinien być płaski). Nogi krótkie, bardzo obficie opierzone, gołąb ma tak zwane łapcie (3-7 cm), z bardzo dobrze wyraźnymi i widocznymi piórami. Całe upierzenie gołębia jest krótkie, miękkie i bardzo dobrze przylegające do ciała.
Podczas wystaw Gołąb Nowoczerkaski Czarnoogniasty oceniany jest za kształt figury, za postawę, za koronę na głowie, za pulsowanie szyi, za wygląd i kształt ogona, za obfitość upierzenia nóg i ich wysokość, za kolor oraz rysunek oraz za ogólny wygląd.


Gołebie Nowoczerkaskie Czarnoogoniaste w klatce
Gołebie Nowoczerkaskie Czarnoogoniaste w klatce
      Gołąb Nowoczerkaski Czarnoogoniasty jest cały biały, wyłącznie jego ogon jest w barwie czarnej. Niektóre gołębie tej rasy posiadają na czole czarną plamkę (czółko-piuska). Białe upierzenie gołębia jest błyszczące, szczególnie na tarczach skrzydeł, co powoduje, ze pióra wyglądają tak, jakby były pokryte w całości łuskami. Barwa czarna powinna być bardzo nasycona, intensywna oraz nie może posiadać jakiegokolwiek niebieskawego odcienia.



Błędy wyglądu


      Gołąb nie powinien posiadać długiej figury, błędem jest występująca wąska pierś, długie plecy, brew o różowej barwie, ciemny oraz cienki długi dziub, ogon mało uniesiony, nieopierzony oraz daszkowaty, wysokie nogi, nieprawidłowe odcięcie koloru, białej barwy podgardle.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 5minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!