Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Sroka Krakowska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Sroka Krakowska

Gołąb Sroka Krakowska
Gołąb Sroka Krakowska
      Sroka Krakowska została wyhodowana przez hodowców z Krakowa oraz z okolicznych miejscowości. Gołębie hodowane są w Krakowie oraz innych regionach naszego kraju. Sroka Krakowska jest gołębiem posiadającym długie części ciała, składają się one na typ gołębia lotnego, wysokiego oraz smukłego. Ptak posiada ukośny tułów, ma wyprostowaną postawę. Sroka Krakowska ma bardzo intensywne ubarwienie.

WYGLĄD
      Sroka Krakowska ma wąską głowę, na której znajduje się wydłużone czoło, głowa wraz z dziobem tworzy jedną, lekko wypukłą linię, sprawia ona wrażenie prostej. U rasowych gołębi tej rasy, tylna część profilu głowy musi być zaokrąglona i powinna przechodzić w linię szyi. Głowa wraz z szyją z góry ma kształt klina, połączenie czoła z dziobem dobrze wypełnione, tylna część głowy zaokrąglona. Wielkość głowy jest odpowiednia do całej wielkości ptaka. Oczy Sroki Krakowskiej są osadzone wysoko, znajdują się blisko szczytowej partii czaszki, mają barwę biało-porcelanową z widocznym błękitnym odcieniem, oczy nie posiadają żadnych krwawych żyłek, źrenica jest mała. Brew ma jasno-cielistą barwę, jest gładka i dobrze przylega. Dziub gołębia powinien być długi, prosty, umiarkowanie długi (czym dłuższy tym lepszy). U rasowych ptaków dziub powinien mieć kształt klina, powinien być tępo zakończony, jego barwa powinna być jasna, na dziobie nie mogą występować żadne plamy. Nosówki Sroki Krakowskiej są nieco wydłużone, bardzo dobrze przylegają. Szyja jest prosta, cienka i długa, poszerza się ku dołowi, ładnie łączy się z piersią oraz barkiem, pod dziobem szyja jest dobrze wycięta.
Sroka Krakowska - samiec
Sroka Krakowska - samiec
Pierś
gołębia jest odpowiednio wąska, zaokrąglona nie wystaje w przód. Plecy odpowiednio wąskie, nieco zaokrąglone, ukośnie opadające. Skrzydła gołębia są zwarte, przylegają do tułowia, spokojnie spoczywają na ogonie, nie krzyżują się lotkami, nie sięgają do końca ogona. Ogon zwarty, ukośnie noszony równo z linią grzbietu, prosty. Nogi wysokie, wyprostowane, uda dobrze widoczne, nieco zgięte w kolanach, skoki nieopierzone o barwie pomarańczowo-czerwonej, paznokcie jasne. Obrączka numer 7.

      Upierzenie dobrze przylegające. Sroka krakowska występuje w następujących odmianach barwnych: biało - niebieskie, biało - czarne, biało - czerwone, biało - żółte, biało - brunatne. Wszystkie kolory Sroki Krakowskiej muszą posiadać intensywną barwę, , jednolita, czysta, barwa powinna posiadać metaliczny połysk. Barwne kolory umiejscowione są na głowie, szyi, plecach, ogonie oraz na piersi gołębia, ubarwienie to zachodzi na podbrzusze na długość około 4 cm od ud. Reszta podbrzusza Sroki Krakowskiej czyli uda i skrzydła są jednolicie białe. Linia rysunku barwy u rasowych gołębi, od białego powinna być wyraźna i równa. Barwne pióra Sroki Krakowskiej znajdujące się na grzbiecie nie mogą zachodzić na tarcze skrzydeł.
Gołąb rasy Sroka Krakowska na wystawach oceniany jest za głowę, oko, brew, dziób i ich kolor, za budowę i figurę, postawę, rysunek, kolor, jak również za ogólny wygląd.





BŁEDY WYGLĄDU
      Gołębie rasowe Sroki Krakowskie nie mogą mieć krótkiej, płaskiej oraz szerokiej głowy. Ptak nie może mieć żadnych wklęśnięć powyżej dzioba. Tęczówka nie powinna mieć innej barwy niż perłowa, wadą jest występowanie dużej ilości krwawych żyłek w tęczówce. Błędem wyglądu gołębia jest czerwona lub różowa brew albo dziób. Sroka krakowska w upierzeniu niebieskim i czarnym, nie może mieć dzioba sino-czarnego. Dziub rasowych Srok Krakowskich nie może być spiczasty i ostro zakończony, nie może być krótki, cienki oraz nie może opadać w dół. Błędem wyglądu jest także załamana, niekształtna, krótka szyja. Ptaki nie mogą posiadać szerokiej piersi, za wąskiej o sterczącym mostku. Niedopuszczalne są także opuszczone skrzydła, z krzyżującymi się lotkami. Ogon nie może być szeroki, daszkowy, krzywy, uniesiony do góry. Nogi krótkie. Skoki i palce porośnięte piórami. Barwne zaciągi pióra występujące na skrzydłach, rysunek zbyt wysoko nachodzący na pierś gołębia.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!