Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Pasiak perłowy jarzębiaty brązowolotny

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Pasiak perłowy jarzębiaty brązowolotny

Pasiak perłowy jarzębiaty brązowolotny
Pasiak perłowy jarzębiaty brązowolotny
  • Wygląd
  • Błędy wyglądu
  •       Pasiak perłowy jarzębiaty brązowolotny został utworzony poprzez krzyżówkę pasiaka perłowego z gołębiami lotnymi. Określany jest mianem gołębi Polskich Długodziobych Lotnych. Pasiak perłowy jarzębiaty brązowolotny, charakteryzuje się brązowymi lotkami oraz pazurkami w barwie ciemnorogowej.



    Wygląd


          Głowa gołębia jest wąska, długa i proporcjonalna do wielkości ptaka. Linia głowy tworzy wraz z dziobem oraz woskówkami jednolitą linię, która jest równoległa do podstawy i sprawia wrażenie prostej. Tylna część szyi jest łagodna, ma kształt zaokrąglony, przechodzi w linię szyi. Z góry głowa gołębia wraz z dziobem i woskówkami tworzy rozszerzający się klin, zaś tylna część klinowatego kształtu głowy jest lekko zaokrąglona.

          Oczy gołębia są umieszczone wysoko, blisko linii profilu głowy. Tęczówki oka są barwy biało-porcelanowej z odcieniem niebieskim, barwa jest czysta i jednolita bez jakichkolwiek innych zabarwień. Źrenica oka jest mała, barwy czarnej, kształt ma zaokrąglony, jest umieszczona pośrodku tęczówki. Brew jest barwy cielistej, ma strukturę drobnoziarnistą, jest bardzo wyraźna. Dziub Pasiaka perłowego jarzębiatego brązowolotnego, jest w kształcie cienkiego klina, ma barwę cielistą . Woskówki nosowe są małe, bardzo dobrze przylegają do dzioba, mają barwę biało pudrową. Szyja gołębia ma kształt lejkowaty, jest cienka, ma duże wycięcie pod dziobem. Poszerza się bardzo łagodnie w kierunku dołu. Szyja łączy się z piersią i barkami gołębia. Pierś ptaka jest zaokrąglona, wąską oraz wysunięta do przodu. Plecy są wąskie i opadają w dół. Skrzydła dobrze przylegają do tułowia, są zwarte, spoczywają na ogonie, nie krzyżują się lotkami. Skrzydła sięgają do połowy wstęgi znajdującej się na ogonie. Ogon jest trzymany ukośnie w równej linii z opadającą linią pleców. Ogon nie dotyka podstawy. Nogi ptaka są cienkie, mają barwę różowo-pomarańczową, są proporcjonalne do reszty budowy ciała gołębia. Uda są dobrze widoczne, nie przykrywają ich pióra podbrzusza. Z przodu nóg wystają pióra nie więcej niż 1cm poniżej stawu skokowego, staw skokowy z tyłu nie posiada żadnych piór. Nogi są lekko ugięte w partii stawu skokowego. Palce gołębia są rozstawione równo, pazurki mają barwę brązową (ciemnorogową ale nie czarną).

          Upierzenie gołębia Pasiaka perłowego jarzębiatego brązowolotnego jest bardzo gładkie, obfite i dobrze przylegające. Gołąb ten ma rysunek sroczy, ma barwę perłowo-białą, która występuje na głowie, szyi, piersiach, częściowo na plecach (serce) oraz na ogonie. Podbrzusze, uda oraz skrzydła ptaka mają barwę biała. Na plecach oraz na piersi gołębia barwa stopniowo słabnie, przechodzi w jednolity biały kolor. Ogon ma taką samą barwę jak szyja oraz pierś ptaka, przy czym przejście od białej barwy pleców do ciemniejszej ogona musi być łagodnie stonowane. Przed końcem ogona w poprzek sterówek znajduje się widoczna wstęga w barwie jasnobrązowej, a ogon zakończony jest jasnym obrzeżem. Na tarczach skrzydeł znajdują się pasy w kolorze brązowym i równomiernie rozłożone brązowe cętki ( grochy ). Lotki w kolorze brązowym.

          Podczas wystaw Pasiak perłowy jarzębiaty brązowolotny jest oceniany za wygląd głowy, dzioba, oka, brwi oraz ich barwy. Za całą budowę (figurę) ciała, za barwę, rysunek oraz ogólny wygląd. Obrączka numer 7.



    Pasiaki w wolierze
    Pasiaki w wolierze

    Błędy wyglądu


          Błędami wyglądu Pasiaka perłowego jarzębiatego brązowolotnego, jest krótka, szeroka, wklęsła, wypukła głowa oraz braki w klinowym kształcie głowy. Profil głowy przechodzący pod kątem w linie szyi. Tęczówka oka innej barwy niż biało-porcelanowa z odcieniem niebieskim. Bardzo wyraźne żyłki. Zbyt duża źrenica. Brew gołębia posiadająca odchylenia w zabarwieniu, w dodatku zbyt wąska, ledwo widoczna, przerwana. Dziób pozbawiony proporcji, za gruby lub za cienki, odchylony w górę lub w dół w odniesieniu do linii profilu głowy. Zbyt duże woskówki nosowe. Kolor dzioba inny niż cielisty, widoczna szczelina między szczękami. Szyja rasowego gołębia nie może być krótka, gruba, nieproporcjonalna do budowy ciała, zbyt bardzo załamana, pozbawiona wycięcia w podgardle oraz brak łagodnego rozszerzenia się szyi w kierunku dołu. Pierś ptaka nie może być zbyt szeroka oraz zbyt mocno wysunięta do przodu. Błędem rasowym są także zbyt szerokie, wypukłe plecy, skrzydła noszone luźno przy tułowiu, opuszczone poniżej ogona, w dodatku krzyżujące się ze sobą lotkami, lotki szablowate. Błędem jest także ogon w kształcie daszkowatym, nogi niskie, grube, uda zakryte piórami podbrzusza zbyt nisko opierzone, za bardzo mocno wygięte w skokach do tyłu lub trzymane w skokach prosto, szeroko lub zbyt wąsko rozstawione. Czarne lub jasne pazurki. Rysunek i kolor gołębia Pasiaka perłowego jarzębiatego brązowolotnego nie może być pozbawiony rysunku sroczego, barwa nie może być szara z widocznym odcieniem zielonym lub rdzawym. Błędem jest występowanie także rdzawych pręg, lub białych plamy. Gołąb nie może posiadać białych sterówek w ogonie, białych piór w podbiciu ogona oraz ciemnych piór na skrzydłach. U rasowych gołębi nie można dopuścić do braku łagodnego przejścia z barwy perłowo - białej ogona w kolor biały. Brak wyraźnej, brązowej wstęgi , która jest zbyt szeroka oraz brak jej jasnego obramowania, białe lotki, źle rozmieszczone cętki, puste pola na tarczach skrzydeł. Po mimo wad wyglądu, ptak może być wyeliminowany z wystawy jeśli nie ma także zapewnionej odpowiedniej opieki, ponieważ to zaniedbanie powoduję występowanie kalectwa, które objawia się poprzez garb, krzywy mostek, krzywy ogon, krzywy dziób, krzywe nogi, krzywe palce itp.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 4minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!