Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Garłacz angielski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Garłacz angielski

Gołąb rasy garłacz angielski
Gołąb rasy garłacz angielski
  • Wygląd
  • Wady wyglądu
  •      Garłacz angielski został wychodowany w Wielkiej Brytanii. W połowie XIX wieku, ptaki zostały sprowadzone na tereny Niemiec. Charakterystyczną cechą tej rasy jest silnie wydłużona i prawie pionowa sylwetka, postawa jest tak bardzo wyprostowana, że od oka do czubka środkowego palca można przeciągnąć pionową linię. Charakterystyczne są także rozdęte w kształt balona wole. Garłacze angielskie należą do grupy gołębi dętych. Nogi tej rasy gołębi mogą osiągać wysokość nawet 18 cm. Gołębie posiadają krótkie pióra zarówno na śródstopiu, jak i podudziu. Dłuższe pióra pokrywają palce. Garłacze angielskie mają słabą zdolność lotną, cechują się także niską płodnością. Gołębie tej rasy są bardzo ruchliwe.



    Wygląd


         Głowa w porównaniu do całej reszty ciała tej rasy gołębi jest mała, bardzo gładka, znajduje się na niej dobrze wysklepione czoło, które jest dość wysokie. Brew wąska dobrze dopasowana do danego koloru upierzenia. Oczy mają barwę pomarańczową, ale u ptaków białych barwa oczu jest czarna. Dziób u gołębi czarnych i niebieskich, posiadających rysunek w kształcie "serca", ma barwę ciemną, zaś przy innych kolorach jasny. Woskówki małe oraz gładkie. Dziób jest mocny. Garłacze angielskie posiadają długą szyję (czym dłuższa tym lepsza), gardło w nadętym stanie w górnej jego części ma kształt kulisty, zwęża się stopniowo w kierunku piersi, wyraźnie odstaje od piersi, od potylicy (tyłu głowy) do ramion tworzy wyraźny łagodny łuk. U rasowych gołębi rasy garłacz angielski partia korpusu od wola do ud, zwana talią (tzw. kamizelką), powinna być długa, mostek lekko musi wystawać, zaś brzuch powinien być długi oraz wąski. Garłacz angielski posiada długie, wąskie i proste plecy, które tworzą jedną linię wraz z ogonem, zaś w ramionach są wklęsłe i opadające bardzo spadziście do tyłu. Rasa tych gołębi posiada długie, wąskie i bardzo mocno zamknięte skrzydła, których końce nie powinny się krzyżować. Ogon najlepiej aby był najbardziej wąski jak to jest tylko możliwe.
    Garłacz angielski w klatce
    Garłacz angielski w klatce
    Powinien być silnie zamknięty. Pióra znajdujące się na ogonie muszą być mocne, szerokie, ale niezbyt długie, koniec ogona nie powinien dotykać podłoża. Nogi bardzo długie, proste, trzymane blisko siebie przez ptaki. Piety u rasowych ptaków powinny być tak skierowane, aby przy prawidłowej postawie wewnętrzne czubki palców się dotykały. Uda od torsu aż do pięt są wyraźnie lekko wygięte do przodu (mocno wygięte uda są niedopuszczalne). Uda wraz ze skokami są opierzone. Rosną na nich małe piórka w barwie białej. Piórka te muszą tak przylegać (być zawinięte), aby oglądając je z przodu i z boku, nie przebijał się w żadnym miejscu czerwony kolor skoków. Palce gołębi rasowych muszą być porośnięte wąskimi piórkami o długości co najmniej 5 cm, tak by tworzyły one przykrycie palców. Obrączka nr 10. Garłacz angielski podczas wystaw ptaków ozdobnych jest oceniany za wielkość swojej figury, za całą postawę, nadęcie, za opierzenie nóg, za kolor i rysunek, jak również za barwę oczu i ogólny wygląd.

         Garłacze angielskie posiadają bardzo gładkie upierzenie, które bardzo odpowiednio i mocno przylega do ciała. Upierzenie doskonale podkreśla całokształt gołębia, czyli jego smukłość i cała elegancję pięknej figury. Gołębie tej rasy posiadają następujące rodzaje kolorów: jednokolorowe białe. Z "sercem": czarne, niebieskie, czerwone, żółte, niebiesko-płowe, brązowo-płowe, czerwono-płowe i żółto-płowe. Kolor wraz z rysunkiem u rasowych gołębi powinien być bardzo wyraźny i czysty. Gołębie, które posiadają rysunek w kształcie "serca" dolne części tzw. talia, brzuch, lotki oraz nogi powinny być w barwie białej. W środku szyi między oczami, powinna rozciągać się białej barwy wstęga w formie półksiężyca, tzw. "serce". Półksiężyc nie powinien wychodzić końcami poza uszy ptaków (ponieważ szkodzi to i utrudnia hodowlę gołębi o czystym zabarwieniu tęczówki). "Róża" znajduje się, na skrzydłach, w pobliżu ramion, którą tworzą pojedynczo wyrastające białe piórka (ilość około 5-12) (rysunek serca oraz róży rzadko bywa poprawny i przy ocenie nie odgrywa większego znaczenia). Barwna pierś musi odcinać się równo, w możliwie prostej linii od brzucha w barwie białej. U osobników o upierzeniu czarnym, niebieskim oraz niebiesko-płowym z "sercem", ogon powinien być kolorowy, w pozostałych kolorach powinien być jasny lub całkiem biały.

    Czarny gołąb garłacz angielski
    Czarny gołąb garłacz angielski

    Wady wyglądu


         Rasowe garłacze angielskie nie mogą posiadać brzydkiej pozbawionej zgrabności figury. Postawa ciała nie może być ociężała. Błędem wyglądu rasowego gołębia jest zbyt małe opierzenie nóg i palców, jak również niewystarczające ukształtowanie wola, nadmiernie nadęty brzuch oraz inny niż właściwy kolor ogona.

    Komentarze (1)
    Autor: ~Zjak     (2020-03-07,  23:42:22)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 89.64.29.102)Odpowiedz
    Temat:

    Niewłaściwe zdjęcie.


    Na górnym i dolnym zdjęciu są niewłaściwe gołębie.


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 3minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!