Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Kur

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Hodowla Kur

Kury
Kury
  • Woliera
  • Wolny wybieg
  • Kurnik
  •      Hodowla kur nie jest skomplikowana oraz trudna, hodowca musi jedynie spełniać podstawowe wymogi, aby ptaki w jego hodowli czuły się dobrze. Kury i kuraki potrzebują odpowiedniej przestrzeni na której będzie znajdował się ich wybieg. Obecnie funkcjonują także wielkofermowe hodowle kur gdzie ptaki trzymane są w klatkach bądź na małych powierzchniach, ale nie cieszą się one dobry zdrowiem jak również długim życiem. Kury i kuraki z natury uwielbiają przebywać na otwartej przestrzeni, wyłącznie od hodowcy zależy, jak duży wybieg się im zapewni. Najcenniejsze ptaki w każdej hodowli kur, powinny być trzymane w zamkniętych wolierach, ponieważ należy im zapewnić odpowiednie oraz najlepsze warunki hodowlane, by ich nie stracić.

         

    Woliera

    jest odpowiednim rozwiązaniem do hodowli niewielkiej ilości kur. W wolierze przebywać powinny w szczególności rasy miniaturowe, ponieważ potrafią one doskonale fruwać i mogą pokonać barierę jaką stanowi wysokie ogrodzenie. Ponadto, małe rasy kur, bardzo często padają ofiarą dużych ptaków drapieżnych, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zadaszenie wolier. Do budowy woliery idealnie nadaje się siatka o oczkach wielkości około 2 cm. Należy ją bardzo głęboko wkopać w ziemię na głębokość około 50 cm, zabezpieczy to naszą wolierę przed przedostaniem się do środka drapieżników np. kun. Kury lubią przebywać na słońcu, ale należy im zapewnić odpowiednie zaciemnienie, aby mogły się schować, gdy dni będą zbyt upalne. Wolierę należy także zabezpieczyć przed deszczem, aby nasze ptaki nie przemokły. Może to prowadzić w późniejszym czasie do chorób w naszej hodowli. Wokół woliery bądź tylko w pewnej jej części można wsadzić gęste krzewy lub drzewka, zapewni to duży spokój naszym podopiecznym oraz będzie stanowiło osłonę przed wiatrem, jak również zwiększy bazę pokarmową. Najlepiej jest, jeśli podłoże naszej woliery stanowi gleba przepuszczalna, którą należy przed wysypaniem ściółki dokładnie odkazić, poprzez rozsypywanie wapna palonego bądź innego środka odkażającego. Po dokładnym odkażeniu, należy choć część woliery dla kur i kuraków wyścielić drobno pociętą słomą bądź korą drzew. Kora z drzew posiada odpowiednio wysoki stopień kwasowości ograniczając tym samym rozwój mikroorganizmów oraz różnorodnych pasożytów. Najlepszą korą jest ta, która podsiada grubość około piętnastu centymetrów. Wolierę w której mają przebywać kury, należy doposażyć w takie same grzędy jakie znajdują się w kurniku. Ilość zamontowanych grzęd w wolierze, musi być dostosowana do ilości kur, które maja w niej przebywać, jest to bardzo istotne, jeśli nie chcemy dopuścić do walk między naszymi podopiecznymi. Wysokość grzęd uzależniona jest od wielkości hodowanych kur. W wolierze nie może zabraknąć odpowiednich poideł i karmideł dla ptaków.

         

    Wolny wybieg

    można zapewnić kurą i kurakom, jeśli hodowca dysponuje odpowiednią przestrzenią. Na wolnym wybiegu, ptaki samodzielnie szukają sobie pożywienia, po stronie hodowcy pozostaje wtedy uzupełnianie odpowiedniej diety swoich podopiecznych oraz podawanie im brakujących witamin oraz minerałów. Niestety na wolnych wybiegach, kury są narażone na ataki drapieżników. Hodowcy ptaków ozdobnych najczęściej dla kur stosują wybieg ogrodzony. Dla jednej kury powinniśmy przeznaczyć około jednego do dwóch metrów kwadratowych wybiegu. Lekkie kury dobrze latają, dlatego ich ogrodzenie musi być wysokie, dla kur ciężkich wystarczy ogrodzenie wysokie na około 1 metr, zaś dla ras lekkich wysokość ogrodzenia powinna dochodzić nawet do dwóch metrów. Oczka w tym ogrodzeniu powinny być na tyle małe, aby do jego wnętrza nie przedostał się żaden nieproszony drapieżnik. Siatkę tą należy wkopać w ziemię na głębokość około czterdziestu centymetrów aby uniemożliwić, na przykład lisom zrobienie podkopu pod ogrodzeniem. Na wybiegu dla kur i kuraków powinna rosnąć trawa, ale ptaki bardzo szybko mogą ją wygryźć. W celu uzyskania nowej trawy na naszym wybiegu, musimy obrodzić dany teren i posypać nasiona aby trawa odrosła, następnie obradzamy inną część terenu i robimy te same czynności. O trawę na wybiegach należy dbać, jest to bardzo pracochłonne przy kurach, ale potem owocuje w dobrostan ptaków. Część wybiegu ogrodzonego musi być osłonięta, aby ptaki miały zapewniony cień w upalne dni oraz zapewnione schronienie podczas deszczu. Na wybiegu powinny rosnąć drzewa i duże krzewy. Drzewa i krzewy przyciągają drobne owady na tereny wybiegu, co bardzo cieszy ptaki znajdujące się w środku. Ponieważ owady stanowią dodatkowe źródło urozmaiconego, wysokobiałkowego pożywienia. Podłoże na wybiegu nie może być zbyt mocno wilgotne, jeżeli grunt jest zbyt wilgotny, hodowca powinien wykopać mały rów, który będzie miał za zadanie odprowadzać nadmiar wody z wybiegu dla ptaków ozdobnych. Na wybiegu powinno znajdować się miejsce, gdzie kury będą mogły zażywać piaskowych kąpieli, ponieważ dzięki nim kury pozbywają się pasożytów. Można przygotować specjalne pojemniki z piaskiem, może to być zwykłe miejsce gdzie jest piasek lub piaszczysta ziemia. Dobrze do takiego piasku dodać trochę popiołu, który ma działalnie antybakteryjne.

    Pisklęta przy poidle
    Pisklęta przy poidle

         Na wybiegu umieszczamy pojemniki zawierające pokarm tak zwane karmidła. Muszą być odpowiednio osłonięte przed deszczem czy wilgocią. Stary pokarm nie może zbyt długo zalegać w korytkach. Nie można dopuścić do jego zepsucia. Na wybiegu muszą znajdować się także poidła, które powinny być mniej więcej równomiernie rozstawione na całym wybiegu oraz także powinny się znajdować w kurniku. Należy często wymieniać wodę w poidłach tak aby nie dopuścić do jej zepsucia. Szczególną uwagę należy zwrócić na czystość poideł i korytek z pokarmem, które należy co pewien czas czyścić i dezynfekować.

         

    Kurnik

    to podstawa w prowadzeniu hodowli kur, stanowi dla ptaków bardzo ważne schronienie przed deszczem, chłodem oraz jest dla nich bezpiecznym miejscem na spędzenie nocy. Kurniki na noc, należy bardzo dobrze zabezpieczyć, powinna być możliwość dosyć szczelnego go zamknięcia, aby nie dostały się do jego wnętrza drapieżniki np. lisy czy kuny. Kurnik powinien znajdować się na wybiegu, gdy kurą będą przeszkadzały panujące warunki atmosferyczne (wiatr, deszcz) podczas ich spacerów na wybiegu, zawsze wówczas będą mogły wejść do kurnika. Kurnik nie może posiadać żadnych, niezabezpieczonych otworów na wysokości ziemi. Okna kurnika można wyposażyć w wyjmowaną ramę z gęstej siatki, pozwoli to na zapewnienie nie odpowiedniej wentylacji latem. W kurniku każda kura powinna mieć do dyspozycji około 0,5-1 m2 powierzchni, wejście dla kur będzie otwierane przez cały rok, hodowca powinien zabezpieczyć je tak, aby do kurnika nie dostawał się deszcz ani mroźne powietrze podczas zimy.

         Kurnik można zbudować z wielu dostępnych materiałów, zależy to wyłącznie od hodowcy i jego zasobów finansowych. Bardzo ważne jest aby ściany kurnika posiadały dobrą izolację, dzięki temu w kurniku podczas zimy i lata będzie panowała odpowiednia temperatura. Nie można dopuścić aby w kurniku występowała wilgoć, solidny dach to główny warunek aby wilgoci w środku nie było. Na dachu można założyć swego rodzaju rynnę, aby odprowadzała wodę z dachu do jakiegoś pojemnika, ponieważ deszczówkę można wykorzystać jako wodę do picia dla kur. Wejście do kurnika dla kur i kuraków, jak również okna powinny znajdować się od strony południowej zapewni to optymalne wykorzystanie promieni słonecznych.

         Kurnik należy utrzymywać w czystości, powinniśmy więc go tak pobudować, aby późniejsze prace pielęgnacyjne nie przysparzały nam większych problemów. Woda z betonu znacznie ułatwi prace przy wymianie ściółki dla ptaków. Na ściółkę do kurnika najlepiej nadaje się sucha słoma, bez zanieczyszczeń mechanicznych. Na ściółkę do kurnika nadają się także suche wióry drzewne, trociny, plewy z roślin zbożowych lub też motylkowych czy nawet ścinki papieru lub suchy torf albo korę. Bardzo ważną cechą ściółki jest jej zdolność do wchłaniania wody. Największą cechuje się torf, w następnej kolejności jest słoma, trociny i na końcu wióry drzewne.

    Kurnik
    Kurnik

         Wilgotność ściółki w kurniku maksymalnie może wynosić 80%, podczas lata i zimy wilgotność powinna wynosić 36%.Należy pamiętać, że im większa wilgotność ściółki, to tym samym zwiększa się wilgotność panująca w naszym kurniku, co za tym idzie, nieuchronnie wzrasta stężenie różnego rodzaju gazów takich jak amoniaku czy siarkowodoru. Kury są wtedy bardziej narażone na choroby oraz na pasożyty, jaja są bardziej brudne.

         Ściółkę należy co jakiś czas wymieniać całkowicie. Można ją wymienić w całym kurniku, lub tylko w tych miejscach gdzie najbardziej jest wilgotna, czyli tam gdzie znajdują się poidła. Na ściółkę warto wysypać trochę ziarna, skłoni to nasze ptaki do grzebania, zyskamy dzięki temu także lepsze wietrzenie ściółki. Podłogę w kurniku można posypać niewielką ilością superfosfatemu lub też wapnem hydratyzowanym - około 0,25 - 0,5 kg na 1 m2. Dzięki temu zmniejszymy zachodzące w ściółce procesy gnicia, jak również poprawimy jej zdolność do wchłaniania wody. Ściółkę można posypywać także specjalnymi preparatami opartymi na różnych kompozycjach bakteryjnych.

         Aby kurnik w 100% spełniał swoje funkcje, należy go odpowiednio wyposażyć. W kurniku muszą znajdować się grzędy, stabilne, aby nie zarywały się pod ciężarem ptaków. Grzędy zazwyczaj układane są na wzór szerokiej drabiny, na górze opartej o ścianę pod odpowiednim kątem zapewniającym jej stabilizację. Pierwsza, najniższa grzęda powinna znajdować się na wysokości nie większej niż 50 cm, kolejna może być w odległości nieznacznie mniejszej od poprzedniej, najlepiej około 20 cm. Dal jednej kury należy przeznaczyć około 20 - 30 cm grzędy, w zależności od jej wielkości. Ściółkę najczęściej należy wymieniać pod grzędami. W kurniku muszą znajdować się także gniazda, w których to kury będą znosić jaja (jaja także będziemy znajdować w innych czasami zaskakujących nas miejscach, na terenie kurnika i całego wybiegu). Najlepiej na gniazda dla kur przeznaczyć skrzynkę w kształcie prostokątnym o wymiarach 30cm X 40cm. Skrzynki należy wyścielić słomą lub tez suchym sianem w taki sposób aby zostawić na górze około 2-3 cm listewki zapobiegającej wypadaniu jaj. Jedno takie gniazdo powinno przypadać na trzy-cztery kury. Gotowe gniazdo należy umieścić w najspokojniejszym i najcichszym miejscu w kurniku.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 4minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!