Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Stawak Polski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Stawak Polski

Stawak Polski
Stawak Polski
     Stawak Polski jest gołębiem, który został wyhodowany w Polsce, w okresie pierwszej połowy XX wieku. Hodowlą tej rasy gołębi zajmowali się głównie hodowcy gołębi z Małopolski. Stawak Polski jest gołębiem o średniej wielkości ciała, posiada bardzo zgrabną i smukłą sylwetkę, jego gardło jest małe ale doskonale wydęte.



Wygląd


     Głowa Stawaka Polskiego jest podłużna, dobrze zaokrąglona, z płaskim czołem, bez kantów i załamań. Nie za mocna, bardzo gładka (bez jakichkolwiek struktur upierzenia). Oczy jasno- perłowe, źrenice jak najmniejsze, tęczówki bez krwawych żyłek. Brwi bardzo wąskie, barwy jasno-cielistej. Dziób o średniej długości. Górna część dzioba jest nieco zagięta w kierunku dołu. Dziób w barwie cielistej, bez jakichkolwiek plam i nalotów. Woskówki nosowe gładkie mało rozwinięte, delikatne i bardzo dobrze przylegające. Szyja Stawaków Polskich jest długa, z delikatnym odchyleniem do tylu. Z tylu linia szyi łączy się bardzo łagodnym łukiem z linią pleców. Gardło wysmukłe, w górnej partii mocno rozdęte, widocznie zwężające się łagodnie ku dołowi z lekkim wcięciem na styku z tułowiem. Szyja podczas wydęcia tworzy kształt przypominający gruszkę. Pierś nie jest szeroka. Plecy gołębi od szyi łagodnie i nieco ukośnie opadają w stronę ogona, tworząc z nim jedną harmonijną linię. Plecy są długie i proporcjonalne do całej wielkości figury gołębia. Skrzydła bardzo mocne, szerokie, idealnie przylegające do tułowia, a szczególnie w partii górnej pleców. Skrzydła rasowych gołębi nie powinny odstawać ponad wcięcie połączenia gardła z tułowiem. Skrzydła zazwyczaj spoczywają na ogonie ptaka, nie krzyżują się ze sobą, zaś ich lotki są krótsze od ogona o około 2 cm. Ogon jest bardzo dobrze zwarty, tworzy jedną wyraźną linię wraz z tułowiem. Nogi dość długie, nie należą do średniej wielkości, są wąsko ustawione względem sienie, zaś podudzia są doskonale widoczne. Skoki wraz z palcami nie są opierzone, posiadają barwę bardzo intensywną czerwoną, zaś pazurki są w barwie jasnej. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołąb jest oceniany za postawę ciała, za budowę i figurę, za kształt gardła, za wygląd i kształt szyi, za wielkość i wygląd ogona, nóg oraz ich kolor. Ocenie podlega także barwa upierzenia, połysk, kształt głowy, wielkość, barwa i kształt oczu, szerokość brwi, kształt dzioba. Obrączka numer 8.

Gołab rasy Stawak Polski
Gołab rasy Stawak Polski
     Upierzenie zwarte, dobrze przylegające. Stawak Polski występuje w następujących odmianach barwnych; biała, czarna, czerwona, niebieska i żółta. Kolor i rysunek umaszczenia powinien być jednobarwny, wyłącznie niebieskie występują z czarnymi pasami na skrzydłach i ze wstęgą na ogonie. Kolory tych gołębi muszą być bardzo intensywne z doskonałym połyskiem.



Wady wyglądu


     Rasowy Stawak Polski nie może posiadać dużej lub kanciastej głowy. Błędem wyglądu są czerwone oczy, szerokie lub czerwone brwi. Dziób krótki i gruby, ciemny lub czarny. Gardło opuszczone, niekształtne bądź mało wydęte. Tułów zbyt krótki, tęgi. Nogi zbyt niskie, palce opierzone. Ogon za krótki, zbyt szeroki, zbyt mało zwarty. Opuszczone lub krzyżujące się skrzydła. Figura zbyt krótka, upierzenie źle przylegające do ciała gołębia.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!