Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Kaliski biały

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kaliski biały

Gołąb kaliski biały
Gołąb kaliski biały
     Gołąb kaliski biały jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Kalisza oraz z jego pobliskich miejscowości. Gołąb charakteryzuje się wysoką, smukłą, postawą o ukośnie noszonym tułowiu. Najwięcej pracy hodowlanej w ukształtowaniu tej rasy włożyli hodowcy kaliscy.

Wygląd


     Gołąb kaliski biały posiada płaską i wąską głowę, która jest pełna i długa. Sam profil głowy ukazuje wraz z dziobem jedną nieprzerwaną prostą linię. U rasowych gołębi tylna część tego profilu musi być zakończona pod kątem prostym oraz musi prostopadle przechodzić w linię szyi. Patrząc na głowę gołębia z góry możemy zauważyć że wraz z dziobem tworzy ona wydłużony klin. Wraz z dziobem głowa tworzy idealne wypełnienie. U rasowych gołębi kaliskich białych, im głowa dłuższa tym lepsza. Gołąb posiada wysoko osadzone oczy, w tylnej części czaszki. Tęczówki oczu mają jasną barwę, z nieco widocznym różowym nalotem, sama źrenica mała. Brew w barwie intensywnej czerwieni, szeroka, symetryczna, drobnoziarnista, bardzo gładka i dobrze przylegająca. Dziób gołębia kaliskiego białego jest w swoim rozmiarze proporcjonalny w stosunku do głowy, średnio gruby, posiada klinowy kształt. Dziób jest prosty w barwie cielisto- czerwonej. Gołąb ten nosi dziób wraz z głową poziomo, zaś jego woskówki są nieco przypudrowane, dobrze przylegające. Szyja o średniej długości, prosta, dość cienka. Szyja bardzo łagodnie rozszerza się w kierunku dołu, idealnie łączy się z piersią i barkami. U rasowych gołębi pod dziobem podgardle jest mocno wycięte. Pierś wąska, dobrze zaokrąglona, przy wyprostowanej postawie gołębia nie wystaje do przodu. Plecy dość wąskie, nieco kształtem zaokrąglone, opadają ukośnie w dół. Skrzydła bardzo dobrze przylegające do tułowia, barki bardzo dobrze widoczne, nieco wystające przed pierś. Skrzydła spokojnie spoczywają na ogonie, nie krzyżując się ze sobą lotkami. Ogon idealnie zwarty, prosty, zawsze noszony przez gołębia ukośnie w jednej linii z linią pleców, nie dotykają podłoża. Uda wyraźnie widoczne, nie chowają się w piórach na podbrzuszu. Nogi gołębia kaliskiego białego są wysokie, umiejscowione pośrodku tułowia, nie zbliżają di do siebie w partii kolanowej. Nogi zawsze są wyprostowane i nieco zgięte w kolanach w tylnej partii. Skoki o średniej wysokości, nie są opierzone, w barwie intensywnie czerwonej, pazurki w barwie jasnej. Gołąb kaliski biały posiada bardzo dobrze przylegające upierzenie. Kolor upierzenia jak sama nazwa rasowa wskazuje jest biała. Cały gołąb jest w barwie białej. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołąb kaliski biały jest oceniany za uksztaltowanie i wielkość głowy, za kształt i wielkość dzioba, za szyję, figurę, za postawę, za umiejscowienie i barwę oczu, za kolor brwi oraz za cały ogólny wygląd i dobrostan. Obrączka numer 7.

Drewniany biały gołębnik
Drewniany biały gołębnik

Wady wyglądu


     Rasowy gołąb kaliski biały nie może posiadać krótkiej i szerokiej głowy. Nie mogą u gołębia tej rasy występować jakiekolwiek zapadki i wgniecenia w okolicach dzioba. Głowa nie może być pod żadnym pozorem w tylnej partii zaokrąglona. Tęczówka oczu nie może być zbyt mała i zaczerwieniona. Wadą wyglądu jest brew w barwie bladej, jak również brew nie może być nierówna i wąska. Niedopuszczalny jest krótki, gruby, za cienki dziób, jak również niedopuszczalne są duże woskówki. Wadą jest także szyja krótka, zbyt gruba, wyraźnie załamana. Pod dziobem nie może znajdować się wyraźna żyła. Wadą wyglądu jest także zbyt szeroka pierś wysunięta do przodu, jak również szeroki grzbiet, plecy wypukłe, luźno noszone skrzydła, jak również skrzydła opuszczone pod ogonem, nietypowa budowa ciała, zła figura. Ogon rasowego gołębia kaliskiego białego nie może być daszkowaty, krzywy, szeroki, jak również widlasto rozdwojony. Wadą niedopuszczalną są niskie nogi, opierzone skoki, pióra innego koloru niż białego.

Komentarze (1)
Autor: adon  (6)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2017-02-27,  16:28:56)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Podawanie autora zdjęć lub strony, z której zostały pobrane.


Witam.
Ciesze się, że ktoś zamieścił moje zdjęcie białego kaliskiego, jednak proszę o podanie autora zdjęcia: Adrian Zdunek, ewentualnie o podanie linku do miejsca, z którego zdjęcie zostało pobrane.
Pozdrawiam. A.Z.


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!