Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty » Wieloszpon szary

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Wieloszpon szary (łać.Polyplectron bicalcaratum)

Wieloszpon zwyczajny
Wieloszpon zwyczajny

Inna nazwa: Bażant pawi szary, Wieloszpon zwyczajny
Podgatunków:5 podgatunków
Polyplectron bicalcaratum bakeri naturalnie wystepują na terenach Bhutan oraz wschodniej prowincji Assam (północno- wschodnie Indie);
Polyplectron bicalcaratum bicalcaratum, można go spotkać w wschodnim Assamie, Birmie, Tajlandii oraz Laosie;
Polyplectron bicalcaratum katsumatae bytuje tylko na terenie chińskiej wyspy Hajnan (lezy na Morzu Południowo-chińskim;
Polyplectron bicalcaratum ghigii naturalne bytujący na terenach południowo- wschodnich Chin;
Polyplectron bicalcaratum bailyi stan populacji nie jest dobrze poznany, ale uważa się, że ptak naturalnie występuje w prowincji Assam;

Naturalne środowiskoptaki bytują w lasach tropikalnych południowo-wscodniej Azji. W zależności od podgatunku zajmują różne tereny.
     
Wieloszpon szary
Wieloszpon szary

Opis
Polyplectron bicalcaratum bailyi i Polyplectron bicalcaratum bakeri
mają najbardziej szare upierzenie, z całego gatunku. Plamki i zdobienia na piórach bailyi są ciemno białe lub płowożółte. Pióra bakeri są bardzo ciemne ale plamki na nich są śnieżno- białe.
Polyplectron bicalcaratum bicalcaratum
upierzenie jest bardziej brązowe, niż u podgatunków powyżej.
Polyplectron bicalcaratum ghigi
jest podobny do Polyplectron bicalcaratum bicalcaratum, jednak nie aż tak ciemny, a każde "pawie oczko" jest otoczone płowożółto- szarą obwódką.
Polyplectron bicalcaratum katsumatae
Wieloszpon zwyczajny podgatunek bakeri
Wieloszpon zwyczajny
podgatunek bakeri
jest najmniejszym ptakiem z gatunku, ale i najbardziej charakterystycznym, upierzenie jest ciemne, szarawo- brązowe, upstrzone ciemno szarymi, płowożółtymi oraz białymi plamkami. Zdobienia na skrzydłach i górnej części grzbietu są ('pawie oczka") są jaskrawe, metaliczno niebieskozielone. Każde pióro w ogonie posiada dwa, duże metaliczno zielone, z dodatkiem fioletowego "pawie oczko". Policzki oraz gardło są białe. Czub na głowie jest szary, a podczas okresu godowego wysuwane jest do przodu. Samica jest znacznie mniejsza niż oraz bardziej bura niż samiec, a zdobienia są bardziej ubogie.

Obecność w naturalnym środowisku:uważa się za gatunek zagrożony.

     
    Dane hodowlane:
  • Obecność w hodowli: Polyplectron bicalcaratum bakeri i Polyplectron bicalcaratum bailyi już od wielu lat są importowane do Ameryki, gdzie są dość popularne.
  • Okres rozrodczy: trwa od początku marca do lipca.
  • Dojrzałość płciowa: zwykle nie są płodne do ukończenia drugiego roku życia, ale od czasu do czasu spotyka się płodne jednoroczne ptaki.
  • Wielkość miotu: 2 jaja, ale jeśli jaja będą zbierane samica będzie składać jaja kilkakrotnie.
  • Okres inkubacji: trwa około 21 dni.


      Porady hodowlane te czarujące, małe ptaki nie wymagają dużej woliery. Jednak z racji tego, iż są to ptaki tropikalne zimą należy zapewnić im odpowiednio ciepłe schronienie. Ptaki te nie są agresywne i mogą zostać udomowione. Jeden samiec może być trzymany z dwiema samicami. Ptaki te lubią jeść dużo "żywego" jedzenia, ale nie pogardzą też owocami czy zielonymi roślinami. Samice są bardzo dobrymi matkami, dlatego warto pozwolić na wysiadywanie swoich jaj. Pisklęta mogą wykazywać pewne problemy z rozpoczęciem samodzielnego jedzenia. Problem ten można rozwiązać poprzez wpuszczenie piskląt o podobnej wielkości do woliery z młodymi, które "nauczą" je jeść. Kolejnym rozwiązaniem może być podawanie "żywego", ruszającego się pokarmu, który zainteresuje pisklęta.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!