Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Kuropatw » Rozmnażanie kuropatw

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Rozmnażanie kuropatw (łać.Perdix perdix)

Kuropatwa
Kuropatwa
     Okres rozmnażania kuropatw w warunkach krajowych rozpoczyna się pod koniec kwietnia lub z początkiem maja. W czasie rozmnażania kuropatwy są monogamiczne. Sezon reprodukcyjny w hodowli kuropatw jest zależny od poziomu żywienia, jak również od panujących warunków atmosferycznych.

     Kuropatwy samodzielnie wysiadują własne jaja, w warunkach hodowlanych nie są pozbawione instynktu macierzyńskiego jak to bywa w przypadku przepiórek. Kuropatwa charakteryzuje się dużą opiekuńczością oraz troskliwością w stosunku do wychowu młodych piskląt. Hodowca powinien bardzo dyskretnie obserwować cały okres rozrodczy w hodowli kuropatw, ponieważ wtedy wskaźnik zapłodnień jaj jest tak wysoki, jak w środowisku naturalnym tzn. wynosi około 90%.

     Pary w hodowli można łączyć dowolnie, jeśli hodowla przeprowadzana jest odpowiednio, można liczyć na spore potomstwo. Kuropatwy odłowione na przykład podczas zimy, powinny dobierać się w pary samodzielnie. Ptakom odłowionym łatwiej będzie się złączyć w pary w wolierze reprodukcyjnej. Woliera dla kuropatw powinna być duża, ponieważ wewnątrz niej ptaki muszą poruszać się samodzielnie, kiedy już będą dobrane w pary wybierają mniejsze woliery z wolnym dostępem, gdzie zostaną zamknięte przez hodowcę i pozostaną tam przez cały okres rozrodczy.

Dwie kuropatwy
Dwie kuropatwy
     Dobrane w pary kuropatwy zaczynają wygrzebywać swoje gniazdo w ziemi, do którego znoszą siano oraz trawę aby je wyścielić, następnie w przygotowanym gnieździe czekają na znoszenie jaj. Kuropatwy w hodowli zazwyczaj budują gniazdo w zadaszonej części woliery. Samice znoszą w odstępach jedno lub dwu dniowych od 10 do 18 jaj. Po zakończeniu okresu nieśności, samica przystępuje do wysiadywania jaj. W fermie kuropatw okres zbioru jaj rozpoczyna się od drugiego zniesionego jaja przez samicę, rozpoczyna się dzięki temu zbiór jaj do wylęgów sztucznych bądź pod nasiadkami.

     Pobieranie jaj samicy pobudza ją do większej produkcji jaj. Może być to zależne od lęgu rekompensacyjnego, który występuje w warunkach naturalnych kuropatw w momencie utraty pierwszego lęgu. Dzięki temu w warunkach hodowli kuropatw można od jednej samicy pozyskać w okresie rozmnażania od 25 do 30 jaj. Samo postępowanie z jajami wylęgowymi przed oraz w trakcie inkubacji jaj, jest podobne jak w hodowli bażantów. Cały czas inkubacji wynosi 21 dni.