Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Gęś biała kołudzka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęś biała kołudzka

Gęś Kołudzka
Gęś Kołudzka
  • Wygląd
  • Hodowla
  •       Gęś biała kołudzka jest najpopularniejszą i najpowszechniejszą rasą występującą na Polskich fermach gęsi tłuczonych. Ptaki te stanowią aż 90% Polskiego pogłowia gęsi. Rasa ta została wychodowana w Kołudzie Wielkiej, w tworzeniu rasy brała udział gęś biała włoska. W 1993 roku gęsi nadano imię handlowe "Gęś Biała Kołudzka". Podczas prac hodowlanych próbowano pozyskać mieszańca gęsi o wysokiej produkcyjności. Po wielu nieudanych próbach, sprowadzono w roku 1962 z duńskiej fermy gęsi białe włoskie. Podczas wieloletniej pracy hodowlanej udało się uzyskać gęsi o poprawionym wskaźniku za-płodnień jaj i przyrostu masy ciała. Obecnie mieszańce dwóch rodów gęsi wyhodowane w Kołudzie Wielkiej dominują na polskich fermach drobiu.

          W tworzeniu rasy brały udział dwa rody gęsi. Ród gęsi ojcowski był ukierunkowany na poprawę umięśnienia oraz na reprodukcję i łatwość przekazywania tych cech młodym osobnikom. Ród mateczny gęsi był doskonalony pod względem cech repro-dukcyjnych w ciągu roku od jednej samicy (wzrost, zapłodnienie jaj, wysiedzenie jaj, wielkość jaj). Podczas prac nad rasą gęsi białą kołudzką kładziono bardzo duży nacisk na zdrowot-ność ptaków oraz na ich odpornością w hodowli.



    Gęśi białe Kołudzkie
    Gęśi białe Kołudzkie

    Wygląd


          Gęś biała kołudzka ma małą głowę. Dziób długi oraz wąski o barwie pomarańczowej. Oczy duże osadzone wysoko na głowie. Szyja swoim wyglądem i kształtem przypomina literę 'S", jest dość smukła i długa. Pierś gęsi jest dobrze umięśniona, kształtem zaokrąglona. Tułów długi oraz szeroki. Brzuch dobrze zaokrąglony, znajduje się na nim podwójna fałda. Nogi krótkie, bardzo mocne, zaś stopy są wyposażone w błonę pławną. Nogi są w takiej samej barwie jak dziób. Gęsi mają białe umaszczenie piór. Gąsiory tej rasy są masywniejsze i charakteryzują się inną budową niż gęsi. Gąsiory mają głębszy tułów i posiadają spionizowaną postawę ciała. Dorosłe gąsiory ważą 6- 8 kg, a gęsi 5- 7 kg.



    Hodowla


          Gęś hodowana jest w celu pozyskania mięsa, jaj oraz puchu. Puch z gęsi kołudziej białej jest najlepszy i charakteryzuje się wysoką jakością. Puch ten wykorzystywany jest do produkcji kurtek wysokogórskich oraz pościeli. Gęsi Białe Kołudzkie charakteryzują się wysoką nieśnością w granicach 50-70 sztuk w ciągu sezonu. Zaletą tej rasy jest instynkt wodzenia i wychowywania piskląt u samic, w związku z tym idealnie nadają się do chowu intensywnego i półintensywnego.