Ptaki ozdobne
Login:
Hasło:
lub Zarejestruj się
 • Polecaj:

 • Informacje i porady:

  Gatunki i rasy:

  Indeksy:

  Ogłoszenia

  Informacje dodatkowe

  Nasza hodowla


  Ciekawe komentarze:
  Artykuł: Bażant złocisty
  Witaj kuba. Bażanta możesz odebrać od hodowcy kiedy chcesz z tym że kogut jest przydatny w hodowli jak ma minimum 2 lata i jest już w miarę wybarwiony i najlepiej jak masz jednego koguta i 2/3 kury więcej kogutów w wolierze i masz gwarantowane walki ...czytaj więcej
  siwy 2013-08-29 11:40:38
  Artykuł: Bażant złocisty
  Też miałem problem z zamarazającą wodą w poidłach. Kilka razy dziennie musiałem chodzić do woliery żeby wywalić bryłę lodu z poidła i nalać świeżej wody. Dolewanie ciepłej wody niewiele dawało bo przecież momentalnie stygła i zamarzała. Jednej zimy ...czytaj więcej
  Alek 2012-12-11 08:23:51
  Artykuł: Paw królewski
  zobacz, czy trawi jedzenie,czasem ma nie strawiony pokarm przez kilka dni,wtedy na sile daję pieprz mielony np. z kawalkiem zmoczonego chleba.wygrzeje i strawi,tak mialem ...czytaj więcej
  2012-11-20 20:38:27
  Artykuł: Paw królewski
  tu nie chodzi o to bo sprzatam kurnik raz w tygodniu i wymieniam cala słome wiec to nie to pawica ma spuchnieta jedna strone głowy a z oka wydziela sie piana jutro juz nie bedzie widziala na to oko bo jej zaschnie ta piana tak juz mialem z tym ze jeden ...czytaj więcej
  2012-10-28 13:40:31
  Artykuł: Paw królewski
  zastanawiam sie caly czas nad kupnem powstrzymuje mnie zblizajaca sie zima paw ktorego mam wychowywany jest jeszcze przez indyke chociaz ma juz 4 miesiace i jest juz przyzwyczajony wie gdzie sie schronic gdzie wchodzic na noc znowu kiedy kupie samca do ...czytaj więcej
  2012-10-06 18:19:21
  Artykuł: Paw królewski
  wszystkie znaki wskazuja ze jest to samica jednak dzisiaj zauwazylem ze kiedy 2 indyki lezaly sobie na trawie paw podniosl ogon do gory skrzydla opuscil na dol i zaczął sie puszyc jak robi to dorosly samiec i teraz sam juz nie wiem slyszalem ze samice ...czytaj więcej
  2012-10-01 20:33:00
  Artykuł: Choroby piskląt i kurcząt
  Mój kurczak z własnego wylęgu po 8 tygodniach dostał skrętu szyj, w gnieździe jest 7 kurcząt. choruje już 5 dni a inne kurczaki nie mają żadnych objawów choroby. chory kurczak tak ma okręconą szyje że trzyma ją na plecach, wygląda okropnie. Co to za ...czytaj więcej
  Kaśka 2012-09-01 15:56:43
  Artykuł: Paw królewski
  Moje pawice zaczęły znosić jajka po dwóch latach.W tym roku od maja .Podbieralem im i niosą nadal.Skonczą znosić chyba w tym miesiącu jak samiec zacznie tracic ogon.Samica znosi jajko co drugi dzien.U mnie znosi około 18 ...czytaj więcej
  ex 2012-07-22 19:24:58
  Artykuł: Przepiórki w hodowli
  Czyli jaja przepiórze w sklepach to zwykły chów klatkowy. Dziękuję, nie kupię choćby kosztowały nawe 1 grosz. Jakie aspekty zdrowotne może mieć coś powstałe w takim ...czytaj więcej
  jelonek 2012-07-07 17:30:31
  Artykuł: Bażant złocisty
  ja jaja podkładam pod zwykłe kury a najlepiej jest pod liliputke bo jest mala i lekka a karmie pasza do kurczakow i wszystko jest ok. złote wybarwiaja sie po roku czasu czyli z zeszłego roku wybarwiaja mi sie teraz. co do podkładaniajaj pod gołebie to ...czytaj więcej
  patryk28 2012-06-25 22:20:06

  Srebrzanka hotentocka (łać.Anas hottentota)

  <center>Samica srebrzanki hotentockiej.</center>
  Samica srebrzanki hotentockiej.
 • Wygląd
 • Jaja
 • Młode ptaki
 • Okres lęgowy
 • Jest to kuzynka srebrzanki modrodziobej, która jest zdecydowanie większa od srebrzanki hotentockiej. Gatunek ten pochodzi z Afryki.

       Zamieszkują one najczęściej tereny wschodniej i południowej Afryki, od Sudanu południowego, Etiopii po Republikę Południowej Afryki oraz Madagaskar, występują jednak bardzo nieliczne pary zamieszkujące inne rejony Afryki.
  Natomiast w północnej części Nigerii oraz w pobliżu jeziora Czad żyje izolowana populacja tego gatunku.

 • Wygląd:

 • Zarówno samiec jak i samica z tego gatunku ma bardzo podobne umaszczenie.

 • Wierzch głowy po dolną część krawędzi oka jest w kolorze brunatnoczarnym.
  Reszta części głowy kremowa z bardzo brunatną plamą usytuowaną na tylnej części jak i po bokach głowy.

 • Bok i piersi tułowia tej kaczki płowe, posiadając jednak ciemnobrązowe plamki, natomiast boki w tylnym odcinku części tułowia jednolicie płowe.

 • Grzbiet w kolorze ciemnobrunatnym, na krawędziach piór widoczne szare ramki.

 • Skrzydła mają zielononiebieski błyszczący odcień widoczny bardzo na tle ciemnego brązu całych skrzydeł.

 • Lusterko błyszczące, zielone, można by rzec obramowane paskiem białoczarnym.

 • Dziób szaroniebieski, z uwidocznioną bardzo ciemną linią dzieląca dziób na "pół".

 • Oczy zazwyczaj czarne, jednak zdarzają się osobniki z oczami o barwie brązowej.

 • Nogi ciemnoniebieskie.

       Samica delikatnie ciemniejsza od samca, dzięki czemu dla wprawionego oka łatwo jest je odróżnić od siebie.

       Maksymalny rozmiar tego gatunku waha się w przedziale 31-35 cm.
  Najszybciej tą kaczkę znajdziemy na płytkich jeziorach, gdzie zauważalna jest wielka ilość roślinności wodnej, oraz na mokradłach i bagnach.
  Gdy poziom wód ustabilizuje się, i będzie odpowiedni, kaczki te mogą przystąpić do lęgu.

  <center>Piekna parka srebrzanki hotentockiej.</center> <center>Srebrzanka hotentocka.</center>
  Parka srebrzanki hotentockiej.
  Srebrzanka hotentocka.
       W Republice Południowej Afryki lęgi zaczynają się już w styczniu i trwają aż do końca kwietnia, natomiast w Kenii jest inaczej, a mianowicie lęgi są w okresie czerwiec-październik.

       Przeważnie swoje gniazda buduje w okolicach wysokich traw, trzcin i przy bliskim sąsiedztwie z wodną zielenią. Co ciekawe, budową gniazda zajmuje się wyłącznie samica.
  Gniazdo budowane jest na ziemi, bardzo blisko zbiornika wodnego, tak, by samicy było wygodnie uczyć przyszłe wyklute małe pisklęta, którymi się opiekuje przez 40-50 dni, po czym stają się niezależne.

       
  Jaja składane przez samicę mają różne stopnie intensywność koloru brązowego, bardzo często są to jaja o barwie bardzo jasnego brązowego, jednakże zdarzają się oczywiście odstępstwa od tej zasady, gdyż bardzo rzadko, ale jednak się zdarza widzieć jaja o barwie ciemno brązowej, co może świadczyć, że ptak ten, albo żyje w stresie, albo dieta srebrzanki jest nieodpowiednia.
  Jaja są wysiadywane tylko przez samicę, przez okres 25-28 dni, rolą samca w tym okresie jest bardzo intensywne i bardzo agresywne chronienie gniazda i przyszłych piskląt.

       
  Młode ptaki po pierwszym roku życia stają się już dorosłymi osobnikami.
  Srebrzanka hotentocka nie jest gatunkiem, który łączy się w stałe pary, chociaż występują takie przypadki, mimo wszystko jest to raczej gatunek, który łączy się w pary sezonowo.
  Ich największą aktywność określa się na poranne godziny, oraz na późno wieczorne, również aktywna w nocy.
  Podczas godzin popołudniowych, bardzo często spotykane w grupkach liczących do kilku osobników, wśród gęstych krzaków roślin wodnych, oraz roślin na lądzie.

       Gdy zbliża się okres żerowania, stada formowane zostają z małej ilości osobników lub wypływają na żer parami.

       Gdy sezon lęgowy i rozrodczy jest już dawno obecny, srebrzanki hotentockie można spotkać w stadach liczących nawet ok. 400 - 500 sztuk, często stada takie nie składają się tylko z tego jednego konkretnego gatunku, gdyż gatunek ten bardzo lubi przebywać z srebrzanka czerwonodzioba (łac. Anas erythrorhyncha).
  Żerują on wtedy podczas brodzenia, pływania a bardzo często też podczas nurkowania, tak, by zwiększyć szansę trafienia ulubionych przez ten gatunek zielone pędy, owoce a nawet korzenie roślin wodnych, małe zwierzęta wodne (bezkręgowce typu skorupiaki, mięczaki jak również owady wodne i ich larwy.

       Srebrzanka hotentocka jest bardzo częstym okazem wśród hodowlanych regionach, ponieważ nadają się one bardzo dobrze do wolier z innymi gatunkami, a gdy posiadamy wybieg z okazałym zbiornikiem wodnym można ze spokojem wpuścić kilka par srebrzanki hotentockiej, co na pewno podniesie wartość naszej hodowli nie tylko ze względu na piękno tych ptaków, ale również ze względu na późniejsze rozmnażanie.

  <center>Rysunek przedstawiający srebrzankę hotentocką.</center>
  Rysunek przedstawiający srebrzankę hotentocką.
       
  Okres lęgowy u tych ptaków zaczyna się już pod koniec marca, a kończy wraz z pierwszymi dniami czerwca, jednak zdarza się, że można się spodziewać nawet lęgów w okresie lipiec-sierpień.
  Podczas okresu lęgowego trzeba zapewnić srebrzankom własne zaciszne miejsce, bez konkurencyjnych innych gatunków, najlepiej jakąś
  wolierę w zacisznym miejscu, wśród roślin, z częściowym zacienieniem, z możliwym dostępem do zbiornika wodnego tylko dla nich, jednak nie jest to wymagane.

       To, co warto pamiętać, przy chęci pomagania srebrzankom podczas wylęgu, to informacja, że młode pisklęta potrzebują bardzo dużo ciepła. Dorosłe i młode osobniki należy karmić jak osobniki Srebrzanki modrodziobej (łac. Anas versicolor).
  Podczas zimy wymagane jest miejsce suche, najlepiej ciepłe i zamknięte pomieszczenie, w którym kaczki te znaleźć mogą grubą warstwę słomy.
  Pomieszczenie oczywiście musi być zamknięte, inaczej kaczki mogę się przeziębić.

 • Komentarze (3)
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 2]
  Temat:

  Komentarze na temat: Srebrzanka hotentocka


  Dyskusja użytkowników na temat: Srebrzanka hotentocka


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 2 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!