Ptaki ozdobne
Login:
Hasło:
lub Zarejestruj się
 • Polecaj:

 • Informacje i porady:

  Gatunki i rasy:

  Indeksy:

  Ogłoszenia

  Informacje dodatkowe

  Nasza hodowla


  Ciekawe komentarze:
  Artykuł: Bażant złocisty
  Witaj kuba. Bażanta możesz odebrać od hodowcy kiedy chcesz z tym że kogut jest przydatny w hodowli jak ma minimum 2 lata i jest już w miarę wybarwiony i najlepiej jak masz jednego koguta i 2/3 kury więcej kogutów w wolierze i masz gwarantowane walki ...czytaj więcej
  siwy 2013-08-29 11:40:38
  Artykuł: Bażant złocisty
  Też miałem problem z zamarazającą wodą w poidłach. Kilka razy dziennie musiałem chodzić do woliery żeby wywalić bryłę lodu z poidła i nalać świeżej wody. Dolewanie ciepłej wody niewiele dawało bo przecież momentalnie stygła i zamarzała. Jednej zimy ...czytaj więcej
  Alek 2012-12-11 08:23:51
  Artykuł: Paw królewski
  zobacz, czy trawi jedzenie,czasem ma nie strawiony pokarm przez kilka dni,wtedy na sile daję pieprz mielony np. z kawalkiem zmoczonego chleba.wygrzeje i strawi,tak mialem ...czytaj więcej
  2012-11-20 20:38:27
  Artykuł: Paw królewski
  tu nie chodzi o to bo sprzatam kurnik raz w tygodniu i wymieniam cala słome wiec to nie to pawica ma spuchnieta jedna strone głowy a z oka wydziela sie piana jutro juz nie bedzie widziala na to oko bo jej zaschnie ta piana tak juz mialem z tym ze jeden ...czytaj więcej
  2012-10-28 13:40:31
  Artykuł: Paw królewski
  zastanawiam sie caly czas nad kupnem powstrzymuje mnie zblizajaca sie zima paw ktorego mam wychowywany jest jeszcze przez indyke chociaz ma juz 4 miesiace i jest juz przyzwyczajony wie gdzie sie schronic gdzie wchodzic na noc znowu kiedy kupie samca do ...czytaj więcej
  2012-10-06 18:19:21
  Artykuł: Paw królewski
  wszystkie znaki wskazuja ze jest to samica jednak dzisiaj zauwazylem ze kiedy 2 indyki lezaly sobie na trawie paw podniosl ogon do gory skrzydla opuscil na dol i zaczął sie puszyc jak robi to dorosly samiec i teraz sam juz nie wiem slyszalem ze samice ...czytaj więcej
  2012-10-01 20:33:00
  Artykuł: Choroby piskląt i kurcząt
  Mój kurczak z własnego wylęgu po 8 tygodniach dostał skrętu szyj, w gnieździe jest 7 kurcząt. choruje już 5 dni a inne kurczaki nie mają żadnych objawów choroby. chory kurczak tak ma okręconą szyje że trzyma ją na plecach, wygląda okropnie. Co to za ...czytaj więcej
  Kaśka 2012-09-01 15:56:43
  Artykuł: Paw królewski
  Moje pawice zaczęły znosić jajka po dwóch latach.W tym roku od maja .Podbieralem im i niosą nadal.Skonczą znosić chyba w tym miesiącu jak samiec zacznie tracic ogon.Samica znosi jajko co drugi dzien.U mnie znosi około 18 ...czytaj więcej
  ex 2012-07-22 19:24:58
  Artykuł: Przepiórki w hodowli
  Czyli jaja przepiórze w sklepach to zwykły chów klatkowy. Dziękuję, nie kupię choćby kosztowały nawe 1 grosz. Jakie aspekty zdrowotne może mieć coś powstałe w takim ...czytaj więcej
  jelonek 2012-07-07 17:30:31
  Artykuł: Bażant złocisty
  ja jaja podkładam pod zwykłe kury a najlepiej jest pod liliputke bo jest mala i lekka a karmie pasza do kurczakow i wszystko jest ok. złote wybarwiaja sie po roku czasu czyli z zeszłego roku wybarwiaja mi sie teraz. co do podkładaniajaj pod gołebie to ...czytaj więcej
  patryk28 2012-06-25 22:20:06

  Turkan (łać.Somateria spectabili)

  <center>Dorodny samiec.</center>
  Dorodny samiec.
 • Wygląd
 • Składanie jaj
 • Okres lęgowy
 • Ciekawostka
 • Turkan jest dużą kaczką z przybrzeżnych wód Arktycznych stref, jest to jeden z nielicznych gatunków najbardziej spektakularnych występujących w Ameryce Północnej wśród ptaków wodnych. Turkan jest niezwykle towarzyskim ptakiem, a na większą część roku, tworzy on stada o ogromnej liczbie osobników gdzie podczas tzw. wiosennego przelotu, liczba ta bardzo często wynosi powyżej 10.000 osobników.

  Wygląd:
 • Dorosłe osobniki

 • Turkany są bardzo dużymi kaczkami.
  U samicy dominującymi dwoma kolorami są brązowe z czarnymi przejaśnieniami oraz delikatnie szarawe, bardzo często białe.
  Samicę turkana można bardzo łatwo pomylić z samicą edredona, chociaż, gdy popatrzymy na samicę turkana z boku, to dziób turkana jest bardziej podniesiony, jakby troszkę zadarty.
 • U piskląt
  Zarówno młoda samica jak i młody samiec turkana wygląda niemalże identycznie. W pierwszym roku życia mężczyznę nie w sposób odróżnić samicy, w późniejszym czasie dopiero występują zauważalne różnice w wyglądzie.
 • Oczy zarówno jak u samca i samicy są brązowe, nie zdarzają się inne kolory.
  Nogi żółte, przechodzące w pomarańczowy.
  Samce w okresie, który nie jest uznawany za godowy, przybierają kolory bardzo ciemnego i intensywnego brązu, bez jakichkolwiek specjalnych znaków w okolicy dzioba, który przybiera wtedy bardzo intensywny pomarańczowoczerwony kolor.
  Długość ciała turkana określa się na 45 - 66 cm.
  U samca czarna budowa głowy ze specyficznymi przejściami w kolorze białym, przód biały, niebieski kark, twarz w odcieniu ciemnej błyszczącej zieleni.

  <center>Samica turkana</center>
  Samica turkana
  <center>Samiec uchwycony podczas czyszczenia piór. </center>
  Samiec uchwycony
  podczas czyszczenia piór.
       Gatunek ten określa się mianem gatunku monotypowego.

       Gdy nie ma okresu godowego, znaleźć można tą kaczkę na morzu.
  Tam żywi się nurkując i zdobywając małe ślimaki, skorupiaki i mięczaki, bardzo chętnie zjada jeżowce, a także rozgwiazdy, natomiast w okresie letnim wzbogaca swoją dietę o larwy owadów, glony oraz zielone rośliny wodne, oraz drobne roślinki, ich nasiona i owoce.

       Pary tworzone są w okresie późnej zimy, już prawie na początku wiosny, na granicach morskich prądów, bardzo często przy tworzeniu par towarzyszy im czekanie na topnienie śniegu, a gdy to już nastąpi, przemieszczają się lecąc na tereny lądowe, blisko zbiorników słodkowodnych, na terenach arktycznej tundry.

       Turkany zazwyczaj robią gniazda z dala od jakichkolwiek sąsiadów, szczególnie od drapieżników (głównie lisy polarne) i osobników tego samego gatunku, jednak, gdy przebywają na terenach gdzie jest mało miejsca, albo, gdy jest jakiś groźny drapieżnik, który mógłby zagrozić ich potomstwu, wtedy zbierają się wspólnie i budują gniazda bardzo blisko siebie w celu zminimalizowania ewentualnych strat.

       
  Okres lęgowy jest tylko raz w roku, i odbywa się na przełomie dwóch miesięcy, tj. czerwca i lipca.

       
  Składanie jaj wygląda w ten sposób, że samica, wybiera wgłębienie zrobione w ziemi, lub sama takowe robi, wyścielając je następnie własnym puchem, w celach ochrony przed uderzeniem jaj podczas składania np. o kamienie, które mogły się znaleźć w gnieździe oraz po to, by później były precyzyjnie otulone a co za tym idzie odpowiednio ogrzewane.

       Samica składa w zależności od różnego rodzaju czynników (czy żyła w stresie, czy klimat jest odpowiedni oraz czy pożywienie, którym się żywiła było dość obfite) od 2-8 jaj, jednak zobaczenie widoku 8 jaj u jednej samicy jest niezwykle rzadkie.
  Okres wysiadywania trwa około nieco ponad 3 tygodnie, a samce w tym okresie zajmują się bronieniem gniazda oraz dostarczaniem pożywienia. Pisklęta tuż po wykluciu tworzą tzw. żłobki, które mogą liczyć nawet do 20 sztuk, i chodzą za samicami ucząc się wtedy wszystkiego, co im będzie w życiu potrzebne.

  <center>Samiec turkana.</center>
  Samiec turkana.
       Będąc w słodkiej wodzie, szukają skorupiaków, mięczaków i larw owadów oraz młodymi pędami roślin wodnych.
  Granicą samodzielności określa się dzień 50, wtedy to kaczki te stają się całkowicie samodzielne, przenosząc się na morskie wody w towarzystwie dużych liczb edredonów.
  Turkany stają się osobnikami dorosłymi bardzo późno, bo dopiero po okresie 3 roku życia.
  Wtedy to przybierają one barwy typowo dorosłych osobników i jest to wtedy znak, że osobnik taki ( w pełni upierzony) jest dojrzały płciowo.

       Turkan nie jest gatunkiem łatwym w hodowli, ponieważ bardzo trudno jest utrzymać
  embrion przy życiu.
  Jest to ptak bardzo odporny na różnego rodzaju choroby.

       Kaczka ta najlepiej się czuje na czystych powierzchniach, gdzie może bez problemu zanurzyć się w głębokiej i bardzo zimnej wodzie.
  Gdy Turkan dostanie takowy zbiornik wodny, będzie w nim przesiadywał większość swojego czasu.

       Na lądzie raczej niezdarny, jednak nadrabia to swym wdziękiem podczas pływania.

       Co ciekawe, pomimo lubianych zimnych miejsc, gdzie żyją na wolności, są bardzo podatne na stres związany z nadmierną ilością słońca, dlatego bardzo potrzebują w swoich wolierach zacienionych miejsc, gdzie będą mogły się schować w celu uniknięcia przegrzania.

       Turkany bardzo chętnie jedzą małe rybki, dlatego w okresie letnim, bardzo ważne, by dostarczać im takich smakołyków.

       Ważne też jest dawanie granulatu dla kaczek, który jest obfity w sól, która powoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób grzybiczych oraz układu pokarmowego.

       Gdy pojawiają się młode, najlepiej i najkorzystniej dla nich jest, kiedy już od najmłodszych dni zapewnimy im dostęp do wody głębszej, tak by już od małego nabierało doświadczenia w pływaniu.
  Zimę turkany znoszą bardzo dobrze.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 10 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!