Ptaki ozdobne
Login:
Hasło:
lub Zarejestruj się
 • Polecaj:

 • Informacje i porady:

  Gatunki i rasy:

  Indeksy:

  Ogłoszenia

  Informacje dodatkowe

  Nasza hodowla


  Ciekawe komentarze:
  Artykuł: Bażant złocisty
  Witaj kuba. Bażanta możesz odebrać od hodowcy kiedy chcesz z tym że kogut jest przydatny w hodowli jak ma minimum 2 lata i jest już w miarę wybarwiony i najlepiej jak masz jednego koguta i 2/3 kury więcej kogutów w wolierze i masz gwarantowane walki ...czytaj więcej
  siwy 2013-08-29 11:40:38
  Artykuł: Bażant złocisty
  Też miałem problem z zamarazającą wodą w poidłach. Kilka razy dziennie musiałem chodzić do woliery żeby wywalić bryłę lodu z poidła i nalać świeżej wody. Dolewanie ciepłej wody niewiele dawało bo przecież momentalnie stygła i zamarzała. Jednej zimy ...czytaj więcej
  Alek 2012-12-11 08:23:51
  Artykuł: Paw królewski
  zobacz, czy trawi jedzenie,czasem ma nie strawiony pokarm przez kilka dni,wtedy na sile daję pieprz mielony np. z kawalkiem zmoczonego chleba.wygrzeje i strawi,tak mialem ...czytaj więcej
  2012-11-20 20:38:27
  Artykuł: Paw królewski
  tu nie chodzi o to bo sprzatam kurnik raz w tygodniu i wymieniam cala słome wiec to nie to pawica ma spuchnieta jedna strone głowy a z oka wydziela sie piana jutro juz nie bedzie widziala na to oko bo jej zaschnie ta piana tak juz mialem z tym ze jeden ...czytaj więcej
  2012-10-28 13:40:31
  Artykuł: Paw królewski
  zastanawiam sie caly czas nad kupnem powstrzymuje mnie zblizajaca sie zima paw ktorego mam wychowywany jest jeszcze przez indyke chociaz ma juz 4 miesiace i jest juz przyzwyczajony wie gdzie sie schronic gdzie wchodzic na noc znowu kiedy kupie samca do ...czytaj więcej
  2012-10-06 18:19:21
  Artykuł: Paw królewski
  wszystkie znaki wskazuja ze jest to samica jednak dzisiaj zauwazylem ze kiedy 2 indyki lezaly sobie na trawie paw podniosl ogon do gory skrzydla opuscil na dol i zaczął sie puszyc jak robi to dorosly samiec i teraz sam juz nie wiem slyszalem ze samice ...czytaj więcej
  2012-10-01 20:33:00
  Artykuł: Choroby piskląt i kurcząt
  Mój kurczak z własnego wylęgu po 8 tygodniach dostał skrętu szyj, w gnieździe jest 7 kurcząt. choruje już 5 dni a inne kurczaki nie mają żadnych objawów choroby. chory kurczak tak ma okręconą szyje że trzyma ją na plecach, wygląda okropnie. Co to za ...czytaj więcej
  Kaśka 2012-09-01 15:56:43
  Artykuł: Paw królewski
  Moje pawice zaczęły znosić jajka po dwóch latach.W tym roku od maja .Podbieralem im i niosą nadal.Skonczą znosić chyba w tym miesiącu jak samiec zacznie tracic ogon.Samica znosi jajko co drugi dzien.U mnie znosi około 18 ...czytaj więcej
  ex 2012-07-22 19:24:58
  Artykuł: Przepiórki w hodowli
  Czyli jaja przepiórze w sklepach to zwykły chów klatkowy. Dziękuję, nie kupię choćby kosztowały nawe 1 grosz. Jakie aspekty zdrowotne może mieć coś powstałe w takim ...czytaj więcej
  jelonek 2012-07-07 17:30:31
  Artykuł: Bażant złocisty
  ja jaja podkładam pod zwykłe kury a najlepiej jest pod liliputke bo jest mala i lekka a karmie pasza do kurczakow i wszystko jest ok. złote wybarwiaja sie po roku czasu czyli z zeszłego roku wybarwiaja mi sie teraz. co do podkładaniajaj pod gołebie to ...czytaj więcej
  patryk28 2012-06-25 22:20:06

  Gągołek (łać.Bucephala albeola)

  Samiec gągołka
  Samiec gągołka
  Jest to kaczka z rodzaju kaczek morskich.

        Występowanie gągołka w warunkach naturalnych określa się tak: Gągołek występuje na terenach Ameryki z tą różnicą, że zimuje tereny zimowania ma na południowej części Ameryki Północnej, natomiast tereny lęgowe znajdują się w środkowej części Ameryki Środkowej. Występowanie ciągnie się aż po południowe granice Alaski, oraz granice środkowowschodniej jak i środkowozachodniej części Stanów Zjednoczonych.

        Zimowanie odbywa się w regionach wybrzeży Oceanu Spokojnego (od okolic wysp Aleuckich, aż po granice północnej części Meksyku. Gągołki zimują również na terenach południowej części Stanów Zjednoczonych aż po wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Widziane są również na terenach Zatoki Meksykańskiej.

        Wygląd:
        Gągołek jest bardzo ładną kaczką, szczególnie, jeśli chodzi o osobnika płci męskiej podczas godów (szata godowa). Głowa jak i reszta samca podczas godów jest podzielona na dwa obszary - obszar kolorowy oraz obszar biały.

  Samiec w szacie spoczynkowej szykujący się do lotu
  Samiec w szacie spoczynkowej szykujący się do lotu
        Tył głowy oraz dolna cześć tułowia jest w kolorze śnieżnobiałym, natomiast górna cześć tułowia, oraz przednia cześć głowy mieni się w barwach takich jak purpura, zieleń oraz brąz powodując efekt pięknego kontrastu tych trzech kolorów. Oczy kruczoczarne. Środek grzbietu jest czarny, z widoczni delikatnymi prześwitami ciemnego brązu. Dziób u samca w kolorze szaroniebieskim, natomiast u samicy brązowy.

        Samica mniej kolorystycznie ubarwiona - szary, brązowy, biały. Te trzy kolory dominują w jej ubiorze. Samica różni się nieznacznie od samca w wyglądzie, zaczynając od mniejszej oraz bardziej owalnej brązowej główce(samiec posiada bardziej okrągłą głowę z kolorowymi barwami, na grzebiecie kończąc ( minimalnie Iny kształt grzbietu, oraz kolor).

        Rozmiar gągołka mieści się w przedziale 30-40cm.

        Gągołek jest przedstawicielem kaczki o charakterystyce monotypowej, (czyli jest to gatunek niezróżnicowany geograficznie. Gągołek jest gatunkiem, którego populacje nie różnią się między sobą, mimo że są oddzielone barierami geograficznymi lub znaczną odległością. W gatunku monotypowym nie wyróżnia się podgatunków).


        Lęgi:
        Podczas okresu lęgowego gągołki masowo odwiedzają stawy i jeziorka a nawet rzeczki o wolnym nurcie - wszystko po to, by znaleźć jak najlepsze miejsce jak najbliżej wody. Miejsce to oczywiście będzie przyszłym miejscem, gdzie zbudowane zostanie gniazdo.

        A gniazda gągołki budują na ziemi wśród gęstych zarośli, bądź mieszkają w dziuplach. Po okresie lęgów gągołki wybierają się na słone lub słodkie jeziora bądź duże stawy.

        Parki tworzą się już w okresie zimowania. Rozród zaczyna się w kwietni, kończy natomiast na przełomie maja, czerwca.

  Samiec gągołka
  Samiec gągołka
        Samica podczas lęgów znosi od 6-11 jaj (średnio 8). Jaja mają jasnoróżową barwę podchodzącą pod kremowy. Samica wysiaduje jaja przez około 30 dni, gdzie po tym czasie zaczynają się wykluwać pierwsze młode. Od wyklucia pierwszych młodych mogą uplynąć nawet dwa dni, gdy urodzi się ostatni z młodych piskląt gągołka.

        Młode zaraz po wykluciu są wodzone przez samice (niekoniecznie swoje matki). Istnieje dokument opisujący, że jedna samica posiadała 33 młode, wniosek jest prosty - wodzone są nie tylko młode samicy, ale również te napotkane "po drodze".

        Gągołek dojrzewają w drugim roku swojego życia, stając się samodzielnym już w drugim miesiącu życia licząc od wyklucia. Gągołek jest ptakiem zdobywającym pożywienie nurkując pod wodę.

        Dieta jest ściśle określona z porą roku, gdyż na wiosnę i lato gągołek będzie żywic się przede wszystkim małymi i drobnymi mięczakami oraz skorupiakami, dodatkowo wzbogaci swoją dietę o małą rybkę. Oprócz tego gągołek zjada nasiona, młode larwy owadów oraz korzenie.

        Bardzo lubią przebywać w towarzystwie swojego gatunku - liczne zgromadzenia np. podczas żerowania. W zimie często widziane grupki liczące 50 osobników.

        Dość często hodowane uznawane za stosunkowo trudne, lecz spokojne kaczki (wyjątkiem jest okres rozrodczy, gdzie parka wykazuje cechy ptaków terytorialnych). W okresie rozrodczym gągołek powinien być w osobnej wolierze, z dostępem do zbiornika wodnego, gdzie nie będzie za zimno, oraz gdzie będzie dużo pożywienia. Zbiornik wodny powinien mieć przynajmniej kilka metrów głębokości (od 3 metrów do 5 metrów = optymalna głębokość potrzebna gągołkowi.

  Grupka gągołków lecących najprawdopodobniej na żerowisko
  Grupka gągołków lecących najprawdopodobniej na żerowisko
        Pożywienie/hodowla:
        Gągołek głównie żywi się drobnymi zwierzętami, takimi jak, krewetki, drobne rybki, larwy owadów, ślimaki. Podawać możemy również karmę dla kaczek (ewentualnie dla gęsi) w granulacie. Obecnie hodowcy zajmujący się hodowlą tymi kaczkami stosują metodę 3 pasz, czyli mieszają paszę dla kaczek z mieszanką dla kaczek morskich wzbogacając to wszystko paszą dla pstrągów. Do tego wszystkiego dodawane jest kilka ziaren zbóż. Gągołek żyjący w hodowli swoje lęgi zaczyna głównie w pierwszych dniach kwietnia, a kończy zazwyczaj w ostatnich dniach kwietnia. Jednak nie jest to jakaś sztywna reguła, bo jak wiadomo, wszystko zależeć może od stanu zdrowia ptaków, od klimatu, od pożywienia itp. Zdarzają się więc przypadki, że samica zaczyna znosić jaja już w marcu (co bardzo często hodowcy uważają za upośledzenie ptaków).

        Samica gągołka powinna mieć w tym czasie dużo spokoju, wolnego miejsca oraz pożywienia wraz z czystą wodą pitną. Ważnym aspektem podczas okresu lęgowego są budki lęgowe, z których chętnie gągołki korzystają. Budka lęgowa znajdować się powinna przy wodzie (lub bezpośrednio na niej) w miejscu spokojnym i zacisznym (np. wśród wysokiej trawy). Pisklęta są bardzo delikatne i wrażliwe, co powoduje niejaką trudność w chowie gągołka.

        W pierwszym dniu życia młode pisklaki gągołka wymagają bardzo dużej ilości białka w pożywieniu, które im dostarczamy. Tak więc należy młodym dostarczać świeżych porcji białka, które trzeba dostarczać doustnie, (przyjęta norma to 1ml co 4 godziny), po kilku dniach można podawać już normalny granulat dla młodych kaczek (można pomieszać z paszą dla kaczek morskich). Gdy mamy tylko jedno pisklę trzeba odchowywać je w obecności innych kaczek (nie koniecznie gągołka).

        Zapewniając gągołowi niezamarznięty zbiornik wodny możemy być pewni, że zniesie on zimę bardzo dobrze.


  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 8 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!