Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Papugi » Lilianka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Lilianka (łać.Neophema bourkii)

      Lilianka ma łagodne usposobienie i bardzo dobrze współżyje z innymi ptakami. Zamieszkuje południową i zachodnią Australię. Naturalnym środowiskiem tego ptaka jest busz. Lilianka żywi się nasionami trawy , krzewów , chwastów , młodymi pędami roślin , owocami oraz pokarmem zwierzęcym, którego najwięcej potrzebują podczas wychowywania piskląt. Gniazduje trzy razy w roku.
Lilianka
  • Wygląd lilianki
  • Hodowla Lilianki
  • Rozmnażanie Lilianki
  •      

    Wygląd Lilianki.

    Czoło ma niebieskie, obwódka oczu szarobiała. Glowa, grzbiet oraz kuper są koloru brunatnoszarego. Pióra pokrywowe ogona są szare z zielonym nalotem, lotki boczne są koloru niebieskiego zaś środkowe lotki mają kolor brunatnoczarny. Podbródek i górna część piersi są barwy fioletowobrunatnej w wyraźne cętki, dolna część piersi oraz brzuch fioletoworóżowe z cętkami bledszymi. Boki i pióra pokrywowe podogonowe są barwy błękitnej. Małe pióra pokrywowe skrzydeł są niebieskie, a pozostałe szafirowobrunatne. Ciemnoszafirowego koloru z niebieskimi obrzeżami, są lotki. Dziób oraz nogi szare. Samiczka Lilianka jest podobna do samczyka, różni się jedynie tym, że nie posiada niebieskiej plamki na czole.      

    Warunki chowu Lilianki.

    Ptaki te nie są trudne w hodowli, mogą przebywać z innymi łąkówkami lub małymi ptakami egzotycznymi. W czasie chłodnych dni Lilianki nie mogą przebywać w wolierach oraz w pomieszczeniach gdzie temperatura spad poniżej 15 ° C. Dobrze czyją się w temperaturze powyżej 18 ° C, w pomieszczeniu bez przeciągów i dobrze naświetlonym. W klatce powinno być naczynie ( mała miseczka) w której powinna co dziennie być czysta woda, ponieważ Lilianki lubią się kąpać. Klatka dla jednej pary Lilianki powinna być o wymiarach : 70 x 50 x50 cm i być wyposażona w żerdzie o grubości 15 mm. Dno klatki należy wysypać piaskiem. Pokarm Lilianek musi być bardzo urozmaicony, powinien zawierać konar, proso, len, owsik, murzynek, mak, słonecznik, różne owoce, konopie, zielonki oraz skiełkowane nasiona. Lilianka potrzebuje dużo białka zwierzęcego wiec powinny otrzymywać dwa razy w tygodniu karmę jajeczną, larwy mącznika młynarka lub mrówcze jajeczka. Uzupełniającymi pokarmami mogą być : Bebiko, Humana lub sproszkowane mleko oraz suchary, sproszkowane mleko, biszkopty. Sole mineralne możemy dostarczać za pomocą wapna ptasiego i tłuczonych skorupkach kurzych jaj.
         

    Rozmnażanie Lilianki.

    Liliankę można rozmnożyć łatwo jeśli para jest dojrzała płciowo ( min 18 miesięcy powinien mieć ptak w fazie rozmnażania). Legi się dobrze odbywają, jeżeli para ma osobną klatkę, gdzie nie musi się obawiać niechcianych współlokatorów. Klatka lęgowa powinna być duża. Budka lęgowa musi mieć wymiary: 25x18x18 cm. Musi się w niej znajdować torf oraz trociny. Lilianki nie robią kunsztownych gniazd.       Para Lilianek szybko nabiera do siebie zaufania. Prawie nigdy nie dochodzi do kłótni pomiędzy samiczkami a samcami. Szybko przystępują do lęgów i są dobrymi rodzicami. Samiczka wysiaduje jaja przez ok 18 dni zazwyczaj jest to od 4 do 6 jaj. Samczyk pilnuje klatki. Młode wychowują razem, potrafią się także zaopiekować pisklętami łąkówek i papużek falistych. Kontrola gniazda jest dozwolona podczas wysiadywania i wychowu młodych. Lilianka nie może zabraknąć pokarmu z wyżej wymienionego. Dobrze karmione młode wychodzą z budki po 30 dniach, ale nadal są karmione przez rodziców. Kiedy są dojrzałe oddziela się je od rodziców, można to poznać po tym, że zjadają także nasiona a nie posilają się tylko za pomocą miękkiej karmy. Lilianki powinny odbywać legi dwa razy do roku.