Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Bernikla obrożna

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bernikla obrożna (łać.Branta bernicla)

     Zamieszkuje wybrzeża i wyspy Morza Arktycznego, położonego daleko na północy oraz w Azji i Ameryce Północnej. Europejskie populacje tego gatunku, zimują na Wyspach Brytyjskich i na wybrzeżu atlantyckim Półwyspu skandynawskiego. Populacje Północnoamerykańskie częściowo na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, częściowo także na Wyspach Brytyjskich, zaś populacje Azjatyckie, zimują na wybrzeżu Japonii i Chin.
     

Wygląd.

Samica i samiec ubarwione jednakowo. Głowa, szyja, wole i lotki matowoczarne. Po bokach górnej części szyi białe pióra, tworzące mniej lub bardziej regularną obrożę, która nie występuje u osobników młodocianych. Wierzch ciała czarnobrunatny, brzuch koloru brunatnego, pióra podogonowe koloru białego. Dziob i nogi czarne.      

Rozmnażanie.

Na miejsca do gniazdowania ptaki przylatują zwykle w końcu maja. Po przylocie na miejsce, żywią się mchami i porostami, które znajdują pod resztką śniegu. Z początkiem lata zjadają także młodą trawę i wodne rośliny z przyczepionymi do nich bezkręgowcami. W krótkie polarne lato, mają mało czasu na lęgi. W niedługim czasie po przylocie, w gnieździe znajduje się już całe zniesienie, czyli ok 3-6 jaj w kolorze kremowym. Samica wysiaduje jaja przez 24-26 dni. Po wykluciu pisklęta, wodzone przez rodziców idą na słodką wodę, gdzie już pierwszego dnia potrafią nurkować. Często kilka rodzin, tworzy jedno stado. W wieku 40 -50 dni są samodzielne i zdolne do lotu. Osobniki dorosłe, w lipcu przechodzą proces pierzenia i często z innymi osobnikami, tworzą duże stada. W końcu sierpnia, zaczynają wędrówkę na zimowiska. Latają tak samo jak kaczki, szybko uderzają skrzydłami.
     

Hodowla.

Bernikle obrożne ( głównie samice) są bardzo wrażliwe na upały, dlatego wybiegi i zbiorniki wody powinny być ociemnione, szczególnie od południowo- wschodniej strony. Żywimy je zielonkami, ziarnem zbóż, okopowymi i paszami z dużym udziałem białka zwierzęcego ( granulaty dla kaczek morskich). Żyją około 20 lat, lecz lęgi odbywają rzadko. Ostatnio zauważa się, że osobniki kolejnych generacji z hodowli europejskich, przystępują do rozrodu częściej. Nadają się do kolekcji mieszanych. Zimy znoszą dobrze. Obrączki: 14 mm.
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Hodowla

  • Komentarze (2)
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
    Temat:

    Komentarze na temat: Bernikla obrożna


    Dyskusja użytkowników na temat: Bernikla obrożna


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!