Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Gołąbek diamentowy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gołąbek diamentowy (łać.Geopelia cuneata)

     Gołąbek diamentowy jest bardzo rozpowszechniony w całej Australii. Naturalnym środowiskiem tego ptaka są zakrzewione miejsca w pobliżu rzek lub zbiorników wodnych. W gałęziach drzew oraz gęstych zaroślach Gołąbek diamentowy buduje swoje gniazdo. Pożywienie znajduje na ziemi są to nasiona, młode pędy roślin oraz larwy różnych owadów.
para
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Pokarm
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd

    Głowa, szyja, górna część piersi mają kolor srebrzysto-szafirowy. Dolna część piersi jest jaśniejsza, prawie białego koloru jest brzuch i pióra pokrywowe podogonowe. Boki ptaka są koloru szafirowego, grzbiet oraz kuper są koloru brunatno-szare, nakrapiane z białymi kropeczkami. Lotki długie mają zewnętrzne obrzeże ciemno-szare, natomiast wewnętrzne brunatne, a końce szare. Sterówki są barwy szarej, tylko boczne sterówki są od połowy białe. Gołąbek diamentowy wokół oczu posiada oranżowo-czerwoną obwódkę. Samczyk posiada taką obwódkę szerszą od samicy (podczas godów może przybrać barwę bardziej intensywniejszą wpadająca nawet w barwę czerwona). Dziob posiada cienki i długi, koloru szaro-różowego. Nogi są krótkie ale mocne, mogą mieć szary nalot. Samiczka jest podobna do samczyka, ale posiada bledsze ubarwienie. Gołąbek diamentowy w odmianie srebrzystej posiada ubarwienie rozjaśnione przechodzące do barwy błękitno-srebrzystej. Długość ciała wraz z ogonem wynosi około 19 cm.
    Samczyk
         

    Hodowla

    Gołąbek diamentowy szybko przywiązuje się do otoczenia i do swoich opiekunów, nie należy do płochliwych ptaków. Dno klatki powinno być grubo wysypane piaskiem, ponieważ ptaki te bardzo lubią przebywać i przesiadywać na dnie klatki. Klatka dla jednej parki powinna mieć wymiary minimum 80x40x50 cm. Wewnątrz klatki powinny być umieszczone dwie żerdzie różnej grubości, tak aby ptaki mogły swobodnie sobie fruwać, od jednej żerdzi do drugiej. Gołąbki diamentowe nie powinny przebywać w temperaturze poniżej 15°C, samiczki w tej temperaturze nie znoszą jajeczek. Gołąbek diamentowy jest gatunkiem który może uczestniczyć w konkursach, ich skala punktowa jest następująca:
    1.Rysunek barw 40pkt
    2.Postawa 10pkt
    3.Wielkość i budowa 10pkt
    4.Upierzenie 20pkt
    5.Kondycja 10pkt
    6.Ogólne wrażenie 10pkt
    razem 100pkt
         

    Pokarm

    Gołąbek diamentowy żywi się: nasionami prosa, maku, murzynka, kanaru, lnu, konopi, rożnych traw oraz mieszanką dla Kanarków . Dodatkiem do pokarmu może być kasza manna, kasza kukurydziana oraz sproszkowane mleko. Jedzą chętnie tartą marchewkę, z zielonek spożywają: rdest ptasi, drobno posiekane liście szpinaku, rzeżuchy oraz pietruszki. W okresie lęgów i wychowu młodych należy im podawać karmę jajeczną miękką.
    Samica i samiec
         

    Rozmnażanie

    Legi są prawidłowe gdy osobniki dobierane do rozrodu są płciowo dojrzałe (minimum 10 miesięcy, ponieważ młodsze osobniki źle wychowują swoje potomstwo). Za gniazdo może służyć ptakom takie same gniazdo jak kanarkom. Do budowy gniazda mogą służyć, pocięte krótko źdźbła trawy, cienkie gałęzie, łodygi innych roślin. Gniazdo jest przeważnie wykonane nie starannie. Jajeczka złożone w nim mogą być rozrzucone oraz mogą być źle ogrzewane przez ptaki. Wtedy hodowca musi zrobić porządek w gnieździe, usunąć z klatki materiał który jest zbędny. Samiczka znosi dwa jajeczka, barwy białej, które wysiadują oboje partnerzy przez dwanaście dni. Pisklęta po upływie około 14 dni opuszczają gniazdo, są karmione przez rodziców przez następne dwa tygodnie. Samczyk w tym okresie jest bardziej opiekuńczym rodzicem niż samiczka. Samodzielne młódki trzeba odseparować od rodziców, aby nie przeszkadzały w następnym rozrodzie. Gołąbki diamentowe lęgi odbywają cztery razy w roku. Młode mogą przebywać w jednej klatce z innymi małymi ptaszkami, ale nie powinny przebywać w towarzystwie papużek bo te są dla nich agresywne.

    Komentarze (12)
    Autor: ~zzzzzzzzzzzzz     (2021-01-09,  17:31:01)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 5.184.3.162)Odpowiedz
    Temat:

    Dwa pytania


    Mam dwa pytania czy gołąbki diamentowe trzyma się w klatce na podwórku czy w klatce w domu i co się robi z gołąbkami diamentowymi kiedy się wyjeżdża
    Autor: ~Ptasiarz     (2018-06-11,  20:43:09)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.11.94.93)Odpowiedz
    Temat:

    Lęgi


    Mam pewien problem. Mam parkę gołąbków diamentowych. Bardzo chcę, aby się rozmnożyły, ale są pewne problemy. Pierwszy jest taki, że samiec dziobie samicę w potylicę, przez co traci ona pióra na głowie. Drugi jest taki, że po zniesieniu... [->]
    Autor: ~patryk łódzkie     (2015-05-18,  12:49:15)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 46.171.208.6)Odpowiedz
    Temat:

    legi żywienie


    gołąbki bardzo chetnie lgują ja mam problemy żeby nie dopuścic do legów bo moje samice nawet bez gniazda w klatce składają jaja na ziemie ale jeśli jakaś samica nie chce składac jaj trzeba podawac pokarm jajeczny i przedużac dzień
    Autor: Dawidkorzenna  (1)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2015-02-16,  21:11:08)      [odpowiedzi: 0]
    Temat:

    Żywienie


    Jest jakiś sposób na przyspieszenie lęgów :) jakie jedzenie pomaga?
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 7]
    Temat:

    Komentarze na temat: Gołąbek diamentowy


    Dyskusja użytkowników na temat: Gołąbek diamentowy


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 2minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!