Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Słowik chiński

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Słowik chiński (łać.Leiothrix lutea)

      Słowik Chiński występuje w południowych Chinach oraz na terenie od północnych Indii aż po górną Birmę. Słowik Chiński jest owadożerny, przebywa głównie w gęstych zaroślach, gdzie zakłada gniazdo i znajduje dużo pożywienia.
Słowik chiński
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Pokarm
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd

    Głowa, grzbiet oraz boki skrzydeł słowika maja barwę intensywnie zieloną w oliwkowym odcieniu. Wokół oczu posiada jasną owalną obwódkę. Od dzioba przez całą pierś układają się tęczowo kolejne kolory: żółty, czerwony, złocisty, niebieski oraz oliwkowy. Lotki ubarwione są ślicznie kolorami: zielonym, niebieskim, czerwonym oraz żółtym. Sterówki ogona Słowika Chińskiego są koloru niebieskiego, a pióra pokrywowe nadogonowe koloru szaro-zielonego, zaś podbrzusze jest koloru żółtozielonego, nóżki oraz dziobek koloru różowego. Długość ciała około 16 cm.      

    Hodowla

    Słowik Chiński jest ruchliwym ptakiem i potrzebuje sporej klatki (co najmniej 60 cm). Bardzo nie lubi samotności. Ptaki trzymane razem, wyglądają bardziej efektownie, są ożywione, wesołe, oczy mają bystre oraz bardzo chętnie śpiewają. Uwielbiają siedzieć na gałązce, przytulone do siebie nawzajem. Gdy jeden się odezwie, drugi zaraz mu odpowiada. Naśladują się także w innych czynnościach. W naturalnym środowisku Słowik Chiński przebywa w gęstych zaroślach, należy więc umieścić im w klatce gałązki krzaków, które są dla nich schronieniem oraz zarówno stanowią ozdob klatki. Dno wysypane piaskiem pomoże w utrzymaniu czystości (odchody ptaków owadożernych są bardzo rzadkie i szybko mogą zabrudzić klatkę). Słowik Chiński jest wytrzymały na zmiany temperatury oraz jej wahania. Nie powinniśmy trzymać tych ptaków w niskich temperaturach. Niska temperatura jest szkodliwa dla ptaków (narażone są na chorobę układu pokarmowego, biegunka, zapalenie strun głosowych i płuc). W ujemnej temperaturze zamarza woda oraz karma miękka - jest ona podstawowym pożywieniem Słowika Chińskiego. Ptaki lubią się kąpać, muszą mieć zapewnioną w klatce naczynie z wodą.
    Parka
         

    Pokarm

    Mieszankę dla ptaków można przyrządzić w domu, z gotowanego kurzego jaja, biszkoptu (tartej bulki) i tartej marchewki. Można do tej karmy dodać także suszoną dafnie, serca oraz wątróbki. Dodatkiem codziennym do karmy mogą być owoce (lubią banany i jabłka), ale mogą także otrzymywać truskawki lub jagody. Świeże lub suszone mrówcze jaja mogą być dodatkiem do karmy jajecznej. Jedzą także mączniki (dawka na dzień 5 sztuk na ptaka). Karma jajeczna zaspokaja zapotrzebowanie organizmu ptaka na białko). Chętnie zjadają też: owady, larwy, koniki polne, gąsienice, chrabąszcze oraz motyle. Z nasion lubią: gniecione nasiona konopi, słonecznika, murzynka, kanaru, prosa, lnu, maku. Ptaki nauczone jedzenia nasion, nie mają aż takich rzadkich odchodów.
    Samczyk
         

    Rozmnażanie

    Jest ono udane, jeżeli ptaki mają zapewnioną dużą klatkę, lub wolierę, z krzakami, gdzie mogą spokojnie założyć gniazdo. Bo budowy gniazda służy im długa cienka trawa oraz włosie, gniazdo wyścielają wełną, mchem, piórami. Gniazdo buduje samczyk i wybiera na nie miejsce. W okresie gniazdowania ptaki są bardzo ruchliwe, ożywione i wydają przy tym różne dźwięki, charakterystyczne dla swojego gatunku trele. W okresie gniazdowania parka powinna być umieszczona w osobnej klatce lub wolierze, ponieważ swoim zachowaniem mogą przeszkadzać innym ptakom . Podczas okresu gniazdowania Słowik Chiński nie lubi towarzystwa innych ptaków. Gniazda są zazwyczaj otwarte. Samczyk podczas godów, wykonuje taniec godowy, w czasie którego dochodzi zazwyczaj do kopulacji. Samiczka znosi od 3 do 4 jajeczek, wysiaduje je przez 14 dni (samczyk krótko ją wyręcza). Zaglądanie do gniazda przez hodowcę jest nie wskazane, ponieważ ptak może się przestraszyć i opuścić gniazdo. Podczas wychowywania młodych, ptakom nie może zabraknąć karmy białkowej. Młode gdy opuszczą gniazdo są o połowę mniejsze od rodziców, rodzice nadal je karmią. Upierzenie młodych nie przypomina pięknego upierzenia rodziców. Okres pierzenia młodych przypada na 4 tydzień ich życia. Słowik Chiński gniazduje 3-4 razy do roku, ale niestety z pierwszego gniazda nie wychodzą młode, ponieważ jest za bardzo zaniedbane.

    Komentarze (3)
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 2]
    Temat:

    Komentarze na temat: Słowik chiński


    Dyskusja użytkowników na temat: Słowik chiński


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 3minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!