Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Motylik Angolański

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Motylik Angolański (łać.Uraeginthus angolensis)

     Pochodzi z Afryki, zamieszkuje obszary Angoli oraz Mozambiku, żyje wśród stepowej roślinności. Żywi się nasionami traw, chwastów, różnymi owadami oraz ich larwami. Motyliki Angolańskie są ptakami bardzo ruchliwymi, potrzebującymi dużej przestrzeni, są zgodne współżyciu z innymi ptakami. Gniazdują w gęstych zaroślach. Samiczka znosi od 4 do 6 jaj , które prawie sama wysiaduje przez 12 dni. Samczyk na krótko ją przy tym wyręcza, ale najczęściej siedzi w pobliżu gniazda. Optymalna temperatura otoczenia wynosi dla nich 20-25°C.
Motylik angolański
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd

    Głowa, kark, grzbiet oraz pióra pokrywowe skrzydeł są cynamonowo brunatne. Kantar, policzki, podgardle , górna część piersi, boki, pióra pokrywowe nadogonowe oraz ogon mają barwę ciemnoniebieską. Dolna część piersi i cały brzuch są żółtawoszare , stopniowo ku ogonowi rozjaśnione. Dziob koloru czerwonego, nogi ciemnożółtego. Samiczka posiada szaro-beżowe boki piersi i brzuch, a całe jej ubarwienie jest znacząco bledsze niż ubarwienie samczyka. Wszystkie pióra pokrywowe dobrze przylegają do ciała ptaka, co daje mu smukły wygląd. Śpiew Motylika Angolańskiego jest dosyć donośny i bardzo melodyjny, śpiewa zarówno samczyk jak i samiczka. Długość ciała wraz z ogonem wynosi około 12 cm.      

    Hodowla

    Najlepsze warunki hodowlane mają Motyliki umieszczone w dużej klatce lub wolierze, w których jest sporo miejsca na umieszczenie gęstych krzewów oraz roślin pnących, które stwarzają Motylikom formę naturalnej ochrony. Ptaki te lubią spokój, stronią od towarzystwa ludzi oraz zwierząt. Karma ich powinna być bardzo urozmaicona , bogata w związki mineralne oraz witaminy, na których brak motyliki są bardzo wrażliwe. Niedobory witaminowe i mineralne można zminimalizować przez dodawanie do karmy miękkiej bądź do wody pitnej polfamiksów. Karmienie jest takie samo jak Motylików krasnouchych. W pomieszczeniu w którym trzymamy ptaki, powietrze powinno być świeże, przeciągi nie są wskazane, ponieważ Motyliki są na nie bardzo wrażliwe. Musi być tam również dużo słońca. Ptaki muszą mieć zawsze zapewnioną wodę do kąpieli. Dno klatki powinno być wysypane piaskiem.      

    Rozmnażanie

    Rozmazanie może być udane jeśli dysponujemy dużą klatką bądź wolierą, w której są umieszczone gęste krzewy i pnąca roślinność. Motyliki Angolańskie muszą mieć zapewniony spokój oraz właściwą temperaturę otoczenia. Ptaki powinny być płciowo dojrzałe, musza mieć skończone 12 miesięcy. Powinny być nauczone jedzenia karmy miękkiej, różnych owadów oraz ich larw. Gniazdo najchętniej zakładają w najgęstszym, ociemnionym krzaku, używając do tego źdźbeł długiej trawy lub włókien roślinnych. Ma ono kształt kulisty, a jego wnętrze wysłane jest delikatnym włosiem, piórkami lub mchem. W czasie budowy gniazda między partnerami dochodzi do kopulacji. Do gotowego gniazda samiczka składa jaja. Zaglądanie do gniazda nie jest wskazane, ponieważ możemy spłoszyć ptaki, które mogą opuścić gniazdo porzucając pisklęta, które mogą być już dorosłe. Młode Motyliki Angolańskie opuszczają gniazdo po 22 dniu życia i w dalszym ciągu pozostają pod czujną opieką ojca, który je nadal karmi. W tym czasie samiczka porządkuje gniazdo i przygotowuje się do odbycia następnego lęgu. W warunkach domowych w ciągu roku para może odbyć do czterech lęgów. Najdogodniejszą porą do odbycia lęgów jest polowa kwietnia, ponieważ jest wtedy sprzyjająca i odpowiednia temperatura, między innymi chodzi tu o dobre nasłonecznienie i łatwa dostępność zielonek. Podczas wychowywania młodych Motyliki Angolańskie mają duże zapotrzebowanie na karmę miękką oraz pokarm zwierzęcy. Na co dzień zywimy ptaki skiełkowanymi nasionami prosa i kanaru, które są chętnie zjadane, a zarazem stanowią cenny dodatek witaminowy. Młode od razu po usamodzielnieniu się trzeba odseparować od rodziców, ponieważ stanowią one zagrożenie dla następnego lęgu. Zmiana w upierzeniu młodych rozpoczyna się po 2 miesiącu życia i trwa ono przez ok 8-10 tygodni. Podczas pierzenia młode Motyliki mogą przebywać razem z innymi młodymi ptakami egzotycznymi.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 2minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!