Ptaki ozdobne
Login:
Hasło:
lub Zarejestruj się
 • Polecaj:

 • Informacje i porady:

  Gatunki i rasy:

  Indeksy:

  Ogłoszenia

  Informacje dodatkowe

  Nasza hodowla


  Ciekawe komentarze:
  Artykuł: Bażant złocisty
  Witaj kuba. Bażanta możesz odebrać od hodowcy kiedy chcesz z tym że kogut jest przydatny w hodowli jak ma minimum 2 lata i jest już w miarę wybarwiony i najlepiej jak masz jednego koguta i 2/3 kury więcej kogutów w wolierze i masz gwarantowane walki ...czytaj więcej
  siwy 2013-08-29 11:40:38
  Artykuł: Bażant złocisty
  Też miałem problem z zamarazającą wodą w poidłach. Kilka razy dziennie musiałem chodzić do woliery żeby wywalić bryłę lodu z poidła i nalać świeżej wody. Dolewanie ciepłej wody niewiele dawało bo przecież momentalnie stygła i zamarzała. Jednej zimy ...czytaj więcej
  Alek 2012-12-11 08:23:51
  Artykuł: Paw królewski
  zobacz, czy trawi jedzenie,czasem ma nie strawiony pokarm przez kilka dni,wtedy na sile daję pieprz mielony np. z kawalkiem zmoczonego chleba.wygrzeje i strawi,tak mialem ...czytaj więcej
  2012-11-20 20:38:27
  Artykuł: Paw królewski
  tu nie chodzi o to bo sprzatam kurnik raz w tygodniu i wymieniam cala słome wiec to nie to pawica ma spuchnieta jedna strone głowy a z oka wydziela sie piana jutro juz nie bedzie widziala na to oko bo jej zaschnie ta piana tak juz mialem z tym ze jeden ...czytaj więcej
  2012-10-28 13:40:31
  Artykuł: Paw królewski
  zastanawiam sie caly czas nad kupnem powstrzymuje mnie zblizajaca sie zima paw ktorego mam wychowywany jest jeszcze przez indyke chociaz ma juz 4 miesiace i jest juz przyzwyczajony wie gdzie sie schronic gdzie wchodzic na noc znowu kiedy kupie samca do ...czytaj więcej
  2012-10-06 18:19:21
  Artykuł: Paw królewski
  wszystkie znaki wskazuja ze jest to samica jednak dzisiaj zauwazylem ze kiedy 2 indyki lezaly sobie na trawie paw podniosl ogon do gory skrzydla opuscil na dol i zaczął sie puszyc jak robi to dorosly samiec i teraz sam juz nie wiem slyszalem ze samice ...czytaj więcej
  2012-10-01 20:33:00
  Artykuł: Choroby piskląt i kurcząt
  Mój kurczak z własnego wylęgu po 8 tygodniach dostał skrętu szyj, w gnieździe jest 7 kurcząt. choruje już 5 dni a inne kurczaki nie mają żadnych objawów choroby. chory kurczak tak ma okręconą szyje że trzyma ją na plecach, wygląda okropnie. Co to za ...czytaj więcej
  Kaśka 2012-09-01 15:56:43
  Artykuł: Paw królewski
  Moje pawice zaczęły znosić jajka po dwóch latach.W tym roku od maja .Podbieralem im i niosą nadal.Skonczą znosić chyba w tym miesiącu jak samiec zacznie tracic ogon.Samica znosi jajko co drugi dzien.U mnie znosi około 18 ...czytaj więcej
  ex 2012-07-22 19:24:58
  Artykuł: Przepiórki w hodowli
  Czyli jaja przepiórze w sklepach to zwykły chów klatkowy. Dziękuję, nie kupię choćby kosztowały nawe 1 grosz. Jakie aspekty zdrowotne może mieć coś powstałe w takim ...czytaj więcej
  jelonek 2012-07-07 17:30:31
  Artykuł: Bażant złocisty
  ja jaja podkładam pod zwykłe kury a najlepiej jest pod liliputke bo jest mala i lekka a karmie pasza do kurczakow i wszystko jest ok. złote wybarwiaja sie po roku czasu czyli z zeszłego roku wybarwiaja mi sie teraz. co do podkładaniajaj pod gołebie to ...czytaj więcej
  patryk28 2012-06-25 22:20:06

  Bengalik zlotobrzuchy (łać.Amandava subflava)

       Bengalik złotobrzuchy należy do rodziny astryld. Zamieszkuje on duże obszary Afryki południowo-zachodniej. Żyje na suchym stepie porośniętym krzewami oraz trawami. Jego głównym pożywieniem są nasiona różnych traw, a także owady oraz ich larwy.
  Gniazduje cztery razy w roku. Gatunek ten zakłada kuliste gniazdo w krzewach.
  bengalik złotobrzuchy na gałęzi
 • Wygląd Bengalika złotobrzuchego
 • Hodowla Bengalika złotobrzuchego
 • Pożywienie Bengalika złotobrzuchego
 • Rozmnażanie Bengalika złotobrzuchego
 •      

  Wygląd Bengalika złotobrzuchego

  Pióra pokrywowe bengalików złotobrzuchych są dosyć luźno ułożone, toteż ptak sprawia wrażenie stale napuszonego.
  Samce mają głowę, kark oraz grzbiet koloru zielonoszarego, kuper i pióra pokrywowe nadogonowe oranżowoczerwone, a ogon i skrzydła ciemnobrązowe.
  Przez oko ptaka przebiega wąska czerwona smuga.
  Złocistego koloru posiada pierś oraz brzuch z lekkim szafirowym nalotem, nogi są barwy szarej. Samice posiadają ubarwienie mniej intensywne, nie posiadają także czerwonej smużki przebiegającej przez oko.
  Zarówno u samca jak i u samicy dolna część brzucha jest żółta z brązowym nalotem, boki są matowobrązowe z drobnym żółtym prążkiem.
  Ptaki drugiej odmiany są nieco większe, a smuga przy oku ma barwę oranzowoczerwoną. Samczyki śpiewają tylko w okresie godów. Ich śpiew składa się z kilku nie opisanych szczebiotów, które są dość zbliżone do ćwierkania wróbla. Samiczki nie śpiewają, wydają tylko pojedyncze tony wabiące.
  Długość ciała wynosi około 9 cm, czyni go to jednym z najmniejszych ptaków hodowlanych w warunkach domowych.
       

  Hodowla Bengalika złotobrzuchego

  Bengaliki żółtobrzuche są z natury posiadają bardzo łagodne usposobienie oraz pozwalają człowiekowi zbliżyć się do siebie na odległość kliku centymetrów.
  Dwie parki mogą zamieszkiwać klatkę o wymiarach 50x40x40 cm.
  Ptaki są nastawione do siebie nawzajem przyjaźnie, lubią przebywać blisko siebie.
  W większych klatkach mogą przebywać z innymi małymi ptakami egzotycznymi, ale nie z takimi, które są zdolne do zaczepek, ponieważ bardzo delikatne bernikle nie stawią oporu swojemu napastnikowi w postaci większego ptaka.
  Bengaliki żółtobrzuche są ptakami które lubią ciepło, najlepiej czują się w temperaturze 20-25 °C. Trzymanie tego gatunku ptaków w temperaturze poniżej 15°C jest dla nich zabójcze.
  Lubią przebywać w słonecznym miejscu oraz zażywać kąpieli w ogrzanej wodzie.
  W klatce powinno się umieścić różne rośliny ozdobne, które mogą służyć ptakom jako schronienie na noc. Dno klatki powinno być wysypane czystym piaskiem.
  Bengaliki złotobrzuche
       

  Pożywienie Bengalika złotobrzuchego

  Karmienie Bengalik złotobrzuchej jest dosyć skomplikowane, ponieważ nie wystarczają im same różnorodne nasiona. Ptaki te w swoim naturalnym środowisku spożywają dużo owadów, dlatego w warunkach domowych powinny co dzień otrzymywać karmę bogatą w biało zwierzęce. Karma jajeczna w pewnym stopniu zaspokaja zapotrzebowanie na białko zwierzęce, ale pocięte na kawałki larwy mączników, mrówcze jaja oraz mszyce są dla nich bardziej wartościowe.
  Bengaliki z pokarmów soczystych bardzo chętnie zjadają tartą marchew i jabłko.
  Możemy im również podawać zielonki, np. szpinak, nać pietruszki, rzeżuchę, mlecz oraz wiele innych zielonek.
  Jako uzupełnienie pokarmu może nam służyć sproszkowane mleko, odżywki dla niemowląt lub premiksy: Formosan, Biovit, Polfamix Z.
  Złe odżywianie oraz mało urozmaicona karma, prowadzi do wczesnej śmierci Bengalików złotobrzuchych.      

  Rozmnażanie Bengalika złotobrzuchego

  Rozmnażanie Bengalików złotobrzuchych może być udane, jeżeli zapewnimy im odpowiednio duża klatkę o wymiarach co najmniej 80x50x50 cm. Powinno się umieścić w klatce gęste krzaki, w których bengaliki mogą zbudować kuliste gniazdo. Ptaki dopuszczone do gniazdowania powinny być płciowo dojrzałe, tzn. powinny mieć po 10 miesięcy.
  Pomieszczenie w którym znajduje się klatka musi być odpowiednio oświetlone światłem dziennym. Temperatura wewnątrz powinna wynosić zawsze powyżej 20°C.
  Materiał który jest wykorzystywany przez bengaliki do budowy gniazda to źdźbła trawy, które samczyk znosi w rozwidlenie gałęzi.
  bengalik zlotobrzuchy we wolierze
  Kiedy w wybranym miejscu przez ptaki jest już trochę budulca, samiczka zabiera się za urządzanie gniazda. W czasie budowy gniazda odbywają się gody. Samczyk w tym czasie dużo śpiewa, ugania się za swoją samiczką, znosi materiał na gniazdo i w końcu dochodzi do kopulacji.
  Środek gniazda samicza wyściela najdelikatniejszymi źdźbłami trawy, piórami lub też włosiem. Wraz z ukończeniem gniazda samiczka składa od3 do 5 jaj. Wysiadują je oboje partnerzy na zmianę prze około 12-13 dni. W tym czasie oraz podczas wychowu młodych kontrola gniazda nie jest wskazana, ponieważ rodzice mogą opuścić swoje pisklaki.
  Podczas wychowu młodych ptaki potrzebują dużej ilości pokarmu zwierzęcego, karmy jajecznej oraz skiełkowanych nasion. Pisklęta dobrze karmione z dnia na dzień stają się coraz głośniejsze, zaczynają się mocno domagać pokarmu.
  Po upływie 24 dni młode opuszczają gniazdo. Przez koleje parę dni są nadal karmione przez rodziców. Oddzielić młode od rodziców można dopiero wtedy gdy posiadamy pewność, że oprócz karmy miękkiej potrafią jeść już samodzielnie nasiona.
  Młode bengaliki złotobrzuche są matowe, szarobrunatne, nie posiadają czerwieni na kuprze oraz piórach pokrywowych nadogonowych. Pierzenie się młódek zaczyna się po upływie dwóch miesięcy życia. Oranżowoczerwony kolor u samczyków ukazuje się dopiero po 16 miesiącach życia. Młode samce w czasie pierzenia bardzo rzadko śpiewają.

  Komentarze (2)
  Autor: ~JANEK     (2019-01-03,  14:33:22)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 212.87.241.158)Odpowiedz
  Temat:

  KUPIE BENGALIKI


  WITAM ,JESTEM Z CZĘSTOCHOWY I POSZUKUJE BENGALIKI , JESTEM ZAINTERESOWANY ZAKUPEM CHOCIAŻ DWÓCH PAR ,LUB DWA SAMCE I SAMICA . PROSZE O INFO J_ZGARDOWSKI@INTERIA.PL
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~arturro     (2016-04-09,  13:10:22)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.146.138.20)Odpowiedz
  Temat:

  błąd


  W treści artykułu, wkradł sie mały błąd. ...ponieważ bardzo delikatne bernikle nie stawią oporu swojemu napastnikowi ..... miało być bengaliki.....
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 6 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!