Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Astrylda trzcinowa

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Astrylda trzcinowa (łać.Bathilda ruficauda)

     Astrylda trzcinowa zamieszkuje zachodnie oraz północne tereny Australii. Najczęściej możemy ją spotkać w trawiastych oraz trzcinowych zaroślach na brzegach rzek lub stawów. Współżyje zgodnie z innymi małymi ptakami. Bez potrzeby nie przemieszcza się na inne tereny. Astryldy trzcinowe nie wydzielają własnego terytorium, gniazdują razem z osobnikami własnego gatunku.
Astryldy trzcinowe
  • Wygląd Astryldy trzcinowej
  • Rozmnażanie Astryldy trzcinowej
  • Hodowla Astryldy trzcinowej
  •      

    Wygląd Astryldy trzcinowej

    Upierzenie od głowy aż do nasady ogona jest intensywnie oliwkowozielone, pierś oraz podbrzusze jest koloru matowożółtego. Dziób oraz maska karminowoczerwonego koloru. U samczyka maska sięga za oczy, u samiczki kończy się zawsze przed oczami. Pierś oraz boki są nakrapiane białymi punkcikami. Lotki skrzydeł są ciemnozielone z brunatnym odcieniem. Ogon jest ceglastoczerwony, u jego nasady są wyraźne widoczne białe cętki. Nogi ma żółte. Rozróżnia się dwie odmiany tego gatunku, jedna posiada ubarwienie wyżej opisane, a druga odmiana ma ubarwienie mniej intensywne. Jej barwy łącznie z białymi kropeczkami są jakby rozmyte oraz nie wyraźnie rozgraniczone. Ta cecha upierzenia nie wpływa ujemnie na wartość ptaka. Ptaki z tych dwóch odmian możemy łączyć w pary, ich potomstwo zawsze będzie dorodne. Młode już po roku posiadają ostateczne ubarwienie oraz zdolność do reprodukcji. Śpiewają tylko samczyki, w czasie śpiewu unoszą wysoko głowę, wyprężają się. Śpiew ten jest dosyć melodyjny, brzmi jak niski świergot wydobywany z brzucha. Wielkość Astryld trzcinowych to około 12 cm.      

    Hodowla Astryldy trzcinowej

    Astryldy trzcinowe powinny być trzymane w klatkach lub wolierach (zawsze parami). Jeśli mamy tylko jednego osobnika tego gatunku, powinniśmy umieścić go z innymi małymi ptakami. Ptaki egzotyczne bardzo źle znoszą samotność. Klatka o minimalnych wymiarach wynosi 60x40x50 cm. Jej dno powinno być wysypane piaskiem. Ptaki muszą mieć codziennie dostarczaną świeżą wodę oraz karmę. Nie powinno im brakować ossasepii lub zmielonych skorupek jaj kurzych. Dobrze jest jeżeli w klatce jest zamieszczony nieduży pojemnik z ziemią (o powierzchni około 15 cm?), w którym będzie wysiana mieszanka traw z rzeżuchą, kanarem, rzepikiem lub prosem. Młode pedy roślin stanowią duży przysmak dla ptaków. Pozostałe pokarmy stosujemy tak samo jak dla Gągoły.      

    Rozmnażanie Astryldy trzcinowej

    W pary powinno się dobierać osobniki dojrzałe (około 12 miesięcy), które są dobrze upierzone, posiadają dobrą kondycję (można to rozpoznać po ich żywym zachowaniu). Para lęgowa nie powinna mieć wspólnych rodziców (kojarzenie ptaków spokrewnionych prowadzi do degeneracji potomstwa). Klatka lęgowa powinna być duża. Jeżeli umieścimy je w małej klatce to lęgi mogą być nie udane. Ptakite są mało płochliwe, wymagają jednak zachowania bezpiecznego dystansu. Do lęgów nadają się otwarte od góry skrzynki oraz gniazda wykonane z rozłupanego orzecha kokosowego, umieszczone przez hodowcę w gałązkach sitowia. Astryldy zakładają też gniazda w wolierach, w których umieścić należy krzaczaste rośliny. Umieszczenie przez hodowcę włókna konopi, włosia lub zeschniętej trawy, zachęca ptaki do gniazdowania. Włókna konopi nie powinny być dłuższe niż 4 cm, ponieważ ptaki mogą się w nie zaplątać (zeschnięta trawa może być o różnej wielkości). Sztuczne włókna są niebezpieczne dla ptaków (łatwo się przyczepiają do nóżek ptaków). Astryldy trzcinowe bardzo dobrze czują się we witrynach, szybko oswajają się z szyba i nie uderzają w nią (chyba że zostaną spłoszone). Każde pomieszczenie w którym mają przebywać Astryldy trzcinowe powinno być wyposażone w gałązki o różnych kształtach i grubości na których mogą one przesiadywać. Gałązki powinny być o odpowiedniej grubości, ponieważ za cienkie gałązki przyczyniają się do występowania odcisków na palcach i malej ruchliwości ptaków. Samczyk śpiewa i ugania się za samiczką gdy zbliżają się lęgi (wykonuje także taniec godowy trzymając w dziobie źdźbło trawy). Samiec pierwszy zaczyna zabierać się za budowę gniazda, które już po trzech dniach jest gotowe. Astryldy budują gniazdo niedbale, są w nim szczeliny przez które jaja wypadają i się rozbijają. Gniazdo które jest źle przygotowane, powinno być poprawione przez hodowcę (poprawa gniazda powinna nastąpić przed złożeniem jaj przez samic, ponieważ do dotkniętego prze człowieka gniazda z jajami ptaki już nie wrócą. Kontrolowanie gniazda w czasie wysiadywania nie jest wskazane.
    Astrylda trzcinowa na gałęzi
    Samiczki wysiadują jaja, samczyk je tylko czasami wyręcza przez kilkanaście minut. Noce spędzają razem w gnieździe. Wysiadywanie trwa około 12-14 dni. W czasie wylęgu ptaki powinny otrzymywać urozmaicony pokarm. Nie powinno im zabraknąć karmy jajecznej, mieszanki z nasion, larw mączników oraz nasion skiełkowanych, które trzeba wcześniej przygotować. Młode opuszczają gniazdo po upływie 23 dni (przez jakiś czas są nadal karmione przez ojca). Można je oddzielić od rodziców jeśli mamy pewność że potrafią same jeść. Po ich rozdzieleniu młode nadal karmimy karma jajeczną , ale w mniejszych ilościach. Musimy im dostarczać także nasiona i zielonki. Astryldy gniazdują trzy, a nawet cztery razy do roku, znoszą od 3 do 6 jaj. Podczas lęgów pary powinno się trzymać oddzielenie, ponieważ samczyki bywają agresywne i mogą zrobić krzywdę nawet większym ptakom od siebie. Młódki możemy trzymać w wolierach razem z innymi małymi ptakami egzotycznymi. Trzymanie ich z dużymi ptakami np. papugami jest dla nich niebezpieczne.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 1minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!