Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Wdówki dominikańskie

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Wdówki dominikańskie (łać.Vidua macruoura)

      Wdówka dominikańska wbrew swojej nazwie zamieszkuje obszerne tereny południowej Sahary, czyli jest ptakiem pochodzącym z Afryki. Jej naturalnym środowiskiem jest busz oraz obrzeża lasów. Gniazduje w wyższych partiach zarośli. Należy do rodziny wikłaczy. Żywi się różnymi nasionami. W okresie lęgów zjada dużo rożnych owadów i ich larw oraz karmi nimi pisklęta. Samczyk donośnie śpiewa, milczy jedynie w okresie pierzenia się.
Wdówka dominikańska na pniu drzewa
Wdówka dominikańska na pniu drzewa
  • WYGLĄD
  • HODOWLA
  • ROZMNAŻNAIE
  • WYGLĄD


          Głowa, kark i podbródek są czarne z lekkim brunatnym odcieniem. Górna część grzbietu jest prawie czarna, a dolna oraz pióra pokrywowe skrzydeł są ciemnoszafirowobrunatne. Pióra pokrywowe nadogonowe są jasnobrunatne. Boki głowy, cała pierś, brzuch, kuper oraz ramiona skrzydeł mają barwę szarobiałą. Lotki są czarnobrunatne. Sterówki są również czarnobrunatne, przy czym skrajnie mają białe obrzeża wewnętrzne. Dziob u wdówek dominikańskich jest koloru czerwonego, nogi są szaroróżowe. W okresie godowym szata samczyka jest podobna do szaty samiczki, lecz barwy są bardziej intensywne, a rysunek bardziej wrażliwy. Samczyk nie posiada także w tym czasie długiego ogona. Śpiewa on najaktywniej podczas godów, ma również dar naśladowania głosów niektórych innych . Długość ciała z dziobem wynosi około 8 cm, z ogonem 25 cm.

    Wdówka dominikańska na gałęzi
    Wdówka dominikańska na gałęzi

    HODOWLA


          Wdówki dominikańskie powinny być trzymane w obszernych klatkach lub wolierach, w których może przebywać więcej par. Nie powinno się trzymać wdówek dominikańskich razem z innymi ptakami, ze względu na to, że długie ogony samczyków szeleszczą oraz drgają podczas lotów, co może wystraszyć inne ptaki. Klatka dla jednej pary powinna mieć wymiary co najmniej 100x50x60 cm. W klatce musimy umieścić w pewnej odległości od siebie żerdzie, tak aby ptaki mogły przefruwać z jednej na drugą stronę. Dno klatki powinno być wysypane czystym piaskiem. Taka wyściółka ułatwia utrzymanie czystości w klatce, a odchody ptaków nie przyczepiają się do długiego ogona samczyka.
    Wdówki dominikańskie bardzo lubią się kąpać, zwłaszcza w cieple słoneczne dni, toteż oprócz poidełka butelkowego powinny mieć w klatce basenik z wodą. Ich pokarm jest taki sam jak dla motylików krasnouchych.
    Wdówki dominikańskie bardzo dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne, lecz z nowo nabytymi ptakami należy postępować ostrożnie i w pierwszym okresie aklimatyzacji nie możemy narażać ich na duże wahania temperatury. Należy im podawać przegotowaną wodę, w późniejszym okresie wystarczy im woda odstała.

    Wdówka dominikańska w trawie
    Wdówka dominikańska w trawie

    ROZMANŻANIE


          Na ten temat występuje wiele sprzecznych informacji, wiadomo jednak, że u nas nie udało się dotychczas uzyskać potomstwa od tych ptaków ozdobnych. W innych państwach hodowcy mieli podobno udane lęgi. Jedno z pism podaje że w wolierze o wymiarach 1,5 x 1,5 x2 m z trzech par wdówek dominikańskich dwie przystąpiły do gniazdowania. W gąszczu krzewów niedaleko od siebie uwiły kuliste gniazda. Jedna para wychowała trzy młódki, a druga po wykluciu piskląt opuściła gniazdo i zrobiła nowe w innym miejscu. Po dwunastu dniach wysiadywania nowych jaj ptaki znowu je porzuciły, a opiekun podłożył je mewką japońskim, dzięki temu udało ocalić się młode ptaki. Maki wysiadywały podłożone jaja w klatce o wymiarach 1 x 0,6 x0,6 m. Wewnątrz znajdowały się dwa żywe krzewy w doniczkach, a w specjalnym pojemniku rosła młoda trawa, którą ptaki zjadały. Hodowca przyzwyczaił je również do pobierania karmy jajecznej, którą karmiły także młode młódki.
    Do udanego lęgu u wdówek amerykańskich niezbędny jest samiec, który jest na tyle aktywny płciowo, że może skłonić samicę do gniazdowania. Aby pobudzić ptaki do lęgów, należy im stworzyć odpowiednie warunki, tj. zapewnić im dobrze naświetlone i ogrzewane pomieszczenia oraz urozmaiconą karmę z dużym udziałem białka zwierzęcego. Organizm samczyka musi być zdolny do wytworzenia długich piór ogona, a prócz tego do nagromadzenia takiej ilości energii, aby starczyła mu na intensywne zaloty i kopulację.
    Jaja u wdówek dominikańskich wysiaduje tylko samiczka. Trwa to 12-13 dni. Samczyk jest wtedy zawsze w pobliżu, śpiewa oraz karmi samiczkę. Pisklęta przez pierwsze cztery dni karmi matka, następnie do wychowu włącza się ojciec. Wspólnie troszczą się oni o potomstwo aż do uzyskania przez nie samodzielności, co następuje po 25-30 dniach od wylęgu. W czasie wychowania młódek oprócz karmy jajecznej ptaki muszą otrzymywać inne pokarmy białkowe, odżywki, zielonki oraz nasiona. Po odłączeniu od rodziców młode wdówki dominikańskie mogą przebywać razem z rówieśnikami z innych gatunków ptaków ozdobnych.



    Komentarze (2)
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
    Temat:

    Komentarze na temat: Wdówki dominikańskie


    Dyskusja użytkowników na temat: Wdówki dominikańskie


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 5minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!