Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Rostowski łabędź

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Rostowski łabędź

Gołębie rasy rostowski łabądź
Gołębie rasy rostowski łabądź
  • WYGLĄD
  • ROZMNAŻANIE
  • HODOWLA
  •      Gołąb rasy rostowski łabędź została wyhodowana w Rostowie jak donoszą źródła na przełomie XIX i XX wieku. Rasa została wyhodowana w wyniku krzyżowania białych gołonogich gołębi (z okręgu rostowskiego) oraz gołębi rostowskich jednokolorowych ( żółtych oraz czerwonych).

         Gołąb rasy rostowski łabędź posiada ciało o średniej wielkości (im jest mniejszy tym lepiej). Na co dzień te gołębie są ptakami bardzo żywymi i temperamentnymi. Gołąb posiada skrócony tułów, jego pierś jest wysoko podniesiona, skrzydła zaś nisko opuszczone. Nogi ptaka są dobrze opierzone, ogon noszony dość wysoko, szeroki. Szyja gołębia rasy rostowski łabędź bardzo mocno pulsuje, ptak kiwa śmiało głową i całym swoim korpusem.



    WYGLĄD

         Gołąb rasy rostowski łabędź posiada małą, okrągłą głowę z widocznym szerokim czołem. Dziób gołębia jest krótki a u nasady pogrubiony, barwy białej. Woskówki są małe barwy biało pudrowej i bardzo dobrze przylegają. Gołąb posiada oczy średniej wielkości bardzo wyraziste o barwie jasnoperłowej. Brew ptaka jest wąsko o barwie jasnocielistej.

         Szyja gołębia jest wydłużona, szeroka w partii ramion, zwęża się w kierunku głowy. Odchyla się w tył z pięknym przegięciem, bardzo mocno pulsuje. Pierś ptaka jest szeroka, wypukła, okrągła i wyraźnie mocno uniesiona. Plecy są krótkie oraz szerokie w partii ramion ( im gołąb posiada krótsze plecy tym lepiej). Skrzydła gołębia są krótkie nieco opuszczone, umieszczone pionowo i luźno przylegające do reszty tułowia.

         Ogon ptaka posiada od 16 do 24 sterówek, jest krótki ale o wiele szerszy niż pierś. Posiada plaski kształt i z zasady ptak nosi go uniesionego do góry, zdarza się że czasami ogon dotyka głowy gołębia. Nogi krótkie barwy czerwonej dobrze opierzone, pazurki koloru białego.

         Gołąb rasy rostowski łabędź posiada urodziwe obfite opierzenie które jest średniej długości o barwie białej z metalicznym lub jasnosrebrzystym widocznym połyskiem na szyi. Upierzenie gołębia jest bardzo miękkie i pulchne, słabo przylega do ciała.

          Rostowski łabędź występuje w dwóch kolorach - białym który jest typowy dla gołębi oraz srebrzystym . Gołębie srebrzyste mają upierzenie białe, ale na szyi posiadają odcień cynkowy (srebrny), który z wiekiem ptaka zaczyna ciemnieć. Samice rasy rostowski łabędź barwy srebrzystej posiadają na szyi zawsze o wiele ciemniejsze zabarwienie piór niż samce.

         Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołębie oceniane są za kształt i figurę, ogólną postawę, pulsowanie szyi, wygląd ogona, opierzenie nóg, kolor upierzenia, ogólne wrażenie. Na wystawach w Polsce dopuszcza się gołębie które posiadają obrączkę o numerze 10.



    Młody gołąb
    Młody gołąb

    ROZMNAŻANIE

          Gołębie należą do ptaków monogamicznymi, żyją w parch. Po upływie od 5 do 7 miesięcy ptaki osiągają dojrzałość płciową. Ich rozród nie jest ściśle związany z panującą porą roku.

         Dziki gołąb skalny potrafi złożyć dwa jaja od dwóch do trzech razy do roku, natomiast gołąb domowy jest od niego o wiele płodniejszy. Gołębie mniej płodne znoszą w ciągu roku około 12 jaj, zaś te bardziej płodne około 24 jaj. Gołębie samodzielnie wychowują swoje potomstwo.



    HODOWLA

         Gołębie w zależności od swojej masy ciała oraz zdolności do lotu powinny być trzymane w wolierze. Woliera dla gołębi różni się od tej w której są trzymane kury. Trzymanie gołębi na dachach w dzisiejszych czasach zostaje po woli zapomniane, ptaki są trzymane w oddzielnych specjalnych pomieszczeniach.

          Osoba która myśli o własnej hodowli gołębi powinna się upewnić że nie będzie ona przeszkadzała sąsiadom którzy widzieli by w tym jakieś zastrzeżenia. Jeśli planujemy rozpocząć hodowlę gołębi w wolierze bez problemu przekonamy naszych sąsiadów do towarzystwa ptaków, ponieważ nie będą oni narażeni na zabrudzenia oraz hałas.

         W większości krajów hodowla gołębi sprowadza się do utrzymywania od 5 do 10 par wraz z ich potomstwem. Każdy hodowca powinien zapewnić ptakom odpowiednie pożywienie oraz pielęgnację. Gołębie uwielbiają latać, dlatego nie powinny mieć odbieranej tej przyjemności. Powinniśmy im zapewnić godne warunki do latania (woliery), nie możemy w tym ptaków ograniczać ponieważ wywołuje to u niech ból oraz różne urazy. Powinniśmy starać się zapewnić naszym gołębiom hodowlanym prawidłowy tryb życia.