Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Pawik europejski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Pawik europejski (łać.Pfautaube, Fanlail, Pigeon queue de mon)

Pawik europejski
Pawik europejski
     Dla gołębi rasy Pawik na początku stulecia opracowano jeden główny wzorzec rasowy, we wszystkich krajach Europy zaczął funkcjonować jednolity typ tych gołębi zwanych pawikami europejskimi (Pfautaube, Fanlail, Pigeon queue de mon). Ptaki te charakteryzują się średnią wielkością ciała, są nieco ociężałe, a ich ogon składa się z wielu sterówek.



WYGLĄD

     Głowa tych ptaków jest stosunkowo mała, wydłużona oraz bardzo gładka. Czoło jest słabo uwypuklone, nieco znoszące się poza linię dzioba. Kark gołębia jest bardzo silnie wygięty w kształcie łuku. Długi i cienki dziób jest skierowany do tyłu, jest w barwie czarnej u odmian czarnych i niebieskich, białą barwę dzioba posiadają ptaki białe i jasne. Woskówka ma białą barwę, swoim kształtem przypomina "serce", jest nieco wydłużona, rozdzielona oraz bardzo gładka. U pawików które posiadają białą barwę z ogonem bardzo barwnym oczy mają kolor ciemnobrunatny, zaś u gołębi jednobarwnych oraz osobników posiadających biały ogon, tęczówka oka jest w kolorze białym. Obwódka oczna pawików europejskich jest gładka i w kolorze białożółtawym (tzw. martwa brew), która nie jest wyraźnie wykształcona.

     Pawiki europejskie posiadają długą szyję, która jest wygięta jak u łabędzi, mocno odchylona do tyłu, tak że prawie przylega do grzbietu. Patrząc na szyję możemy zauważyć charakterystyczne drgania, z mocno wykrojonym podgardlem. W postawie paradnej głowa gołębia znajduje się poniżej linii poziomej, która jest przeprowadzona przez nasadę szyi w miejscu graniczenia jej z piersią, opiera się tam na mocno obfitej warstwie piór, która stanowi wierzchnią okrywę ogona, jest ona zwana "jaśkiem" lub "poduszeczką".

     Pawik Europejski ma wypukłą pierś uniesioną do góry, zaś jego grzbiet jest wklęsły i stromo pochylony do tyłu. Tułów przez ptaka jest trzymany prawie w postawie pionowej. Brzuch gołębia posiada skośny profil i jest pokryty obficie piórami. Długie i proste skrzydła gołębia bardzo ściśle przylegają do jego ciała, ich końce sięgają niższego poziomu niż ogon, który ma prawie kolisty kształt. Ogon składa się z 33 lub 42 długich oraz bardzo szerokich sterówek, umieszczonych koliście w 2 lub 3 rzędach. Gdy gołąb przybiera postać paradną jego ogon unosi się pionowo i tworzy kształt tarczy, a dwie skrajne sterówki po jednej i po drugiej stronie dotykają ziemi. Górna część każdej. Górna zewnętrzna część każdej sterówki pawika europejskiego, posiada chorągiewkę, która jest postrzępiona, dlatego pióra wydają się być szersze, niż są w rzeczywistości. Pióra gołębia znajdujące się po wierzchniej oraz spodniej okrywy ogona są bardzo obfite, zaś na górze tworzą „swego rodzaju "poduszeczkę". Pawik europejski nie posiada gruczołu kuprowego. Nogi ptaka są średniej długości lub niektóre ptaki posiadają nogi krótkie oraz gładkie. Pawiki europejskie zawsze stąpają na palcach.

Pawiki europejskie
Pawiki europejskie
     Pawiki europejskie posiadają bardzo wzorzysty rysunek, występuje w następujących odmianach jednobarwnych: biała, czarna, czerwona, niebieska z pasami, niebieska z czarnymi cętkami (karpiata), srebrzysta z ciemnymi pasami, żółta, tarczowa z białym ogonem i biała z barwnym ogonem w wyżej wymienionych kolorach.

      Samo upierzenie pawików europejskich jest najczęściej bardzo obfite, zwarte i dobrze przylegające do ciała. Gołębio charakteryzują się dużą cierpliwością i bardzo dobrze wysiadują jaja. Swoim potomstwem opiekują się bardzo troskliwie i dobrze je karmią. Płodność tej rasy gołębi może wzrosnąć po przycięciu sterówek na brzegach ogona.

     Całkowita długość pawików europejskich wynosi od 36 do 38 cm, długość dziobu od 17 do 18 mm, długość skrzydła od 23 do 24 cm, rozpiętość skrzydeł od 67 do 70 cm, obwód tułowia od 25 do 26 cm, długość ogona od 11,5 do 13 cm, wysokość nóg od 8 do 9 cm , waga ciała gołębia od 350 do 370 g.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!