Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Ochrona przed wirusem ptasiej grypy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Ochrona przed wirusem ptasiej grypy

Młoda kura
Młoda kura
     Ptasią grypą można zarazić się poprzez kontakt z chorym ptactwem dzikim lub hodowlanym, bądź poprzez ich odchody (chore ptaki wydalają wirusy ptasiej grypy z odchodami, a pył z tych odchodów jest wdychany przez ludzie). Wirus ptasiej grypy może być roznoszony w różnorodny sposób, między innymi poprzez obuwie, ubranie, pojazdy, które znajdowały się na terenie fermy drobiu i zostały skażone groźnym wirusem. Niebezpieczny wirus ptasiej grypy może być przenoszony także za pośrednictwem żywności np. poprzez mrożone mięso drobiowe. Bezpieczna jest wyłącznie żywność, która jest poddawana obróbce termicznej (pieczenie, gotowanie), ponieważ w ten sposób wirus jest niszczony, zaś surowe jajka czy żółtka mogą być bardzo niebezpieczne. Jednak najlepiej skażone mięso lepiej zniszczyć, niż jeść po mimo tego, iż obróbka termiczna niszczy wirus. Należy unikać kontaktu ze skażonym drobiem , tak samo jak z klatkami i innymi przedmiotami znajdującymi się na fermie drobiu, jeśli istnieje podejrzenie, że mogą one być skażone wirusem ptasiej grypy, pochodzącym z odchodów ptasich. Na fermach drobiu należy przestrzegać rygorystycznie zasad BHP oraz higieny, należy myć ręce mydłem lub innym detergentem (nie wystarczy mycie rąk wyłącznie wodą).

     Podczas przeprowadzania dezynfekcji przedmiotów i pomieszczeń znajdujących się na terenie fermy drobiu, potrzebna jest woda z dodatkiem detergentów. Należy pamiętać, że sama czysta woda jest doskonałym środowiskiem dla wirusa ptasiej grypy, który pozostaje w niej bardzo aktywny przez dłuższy czas. Bardzo dobrym preparatem dostępnym na naszym rynku do dezynfekcji fermy drobiu, jest profesjonalny preparat Virkon S. Preparat ten idealnie nadaje się do dezynfekcji i do czyszczenia budynków inwentarskich takich jak: kurniki, chlewnie, obory czy też stajnie. Preparat Virkon S można śmiało stosować także do dezynfekcji sprzętu oraz środków transportu zwierząt, jak również można go stosować do dezynfekcji jaj lęgowych. Preparat ten doskonale sprawdza się w dużych, jak i w mniejszych gospodarstwach hodowlanych. Preparat Virkon S charakteryzuje się właściwościami wirusobójczymi, grzybobójczymi jak również bakteriobójczymi. Można go także stosować profilaktycznie, w zależności od zastosowania stężenia roztworu. Preparat ten jest doskonały przy stosowaniu w sytuacji wystąpienia ptasiej grypy, afrykańskiego poboru świń, czy także przy zwalczaniu pryszczycy.

Dorosła kura
Dorosła kura
     Dodatkowo w celu zwiększenia bezpieczeństwa przed przenoszeniem się wirusów w hodowli drobiu, można zastosować baseny do dezynfekcji ruchu pieszego. Jest to nic innego jak praktyczny basen do dezynfekcji, który należy umieścić przed wejściem do budynku inwentarskiego np. do kurników, chlewni czy do obory. Wewnątrz basenu należy umieścić wkład z maty nasączony preparatem Virkon S. W ten sposób możemy odkażać obuwie osób wchodzących do budynków inwentarskich pracujących w hodowli drobiu.

     Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się wirusa ptasiej grypy w naszych hodowlach drobiu, powinniśmy karmić i poić ptaki w zamkniętych pomieszczeniach, do których nie mają żadnego dostępu dzikie ptaki oraz ptaki z poza hodowli. W hodowli ptaki powinny przebywać w zamknięciu lub na terenie ogrodzonym wolierą, gdzie są bezpieczne i nie padną ofiarą drapieżników oraz nie mają kontaktu z dzikim ptactwem. Hodowca powinien odizolować kury i kuraki od innego drobiu jak kaczki i gęsi. Paszę dla drobiu należy trzymać w pomieszczeniach zamkniętych bądź pod bardzo szczelnym przykryciem. Nie powinno się poić ptaków oraz myć kurników wodą ze zbiorników wodnych spoza fermy drobiu. Gdy zdarzy się padnięcie drobiu w hodowli, należy to zjawisko zgłosić do lekarza weterynarii, do wójta, burmistrza oraz innym organizacją władzy lokalnej. Dłonie należy myć wodą z mydłem po każdym kontakcie z drobiem.

     Przed wirusem ptasiej grypy w domu możemy się chronić poprzez spożywanie mięsa drobiowego oraz jaj po wcześniejszej obróbce termicznej minimum w 70 stopni Celsjusza. Deski do krojenia, noże, talerze, które miały kontakt z mięsem należy myć dokładnie z detergentem. Nie wolno dotykać bezpośrednio gołą ręką martwych ptaków bądź sprawiających wrażenie chorych. Dzieci powinny przebywać z dala ferm drobiu oraz siedlisk dzikich ptaków. Ręce należy myć wodą z mydłem po każdym zetknięciu się z dzikim ptactwem jak i z ptactwem hodowlanym (zarówno dzieci jak i osoby dorosłe). Surowe mięso drobiowe nie powinno mieć styczności z innymi produktami żywnościowymi.