Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Serama

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Serama

Kogut i kura rasy Serama
Kogut i kura rasy Serama
      Serama należy do starych ras kur karłowatych, które wywodzą się z terenów malajskich. W dzisiejszych czasach ta rasa kur znana jest na całym świecie. W roku 2001 Serama została sprowadzona na tereny Ameryki Północnej, zaś w późniejszym czasie została ona rozpowszechniona przez Holandię na obszary innych krajów europejskich.

      Serama jest kurą o średniej wielkości, która posiada umiarkowaną długość tułowia, o kształcie prostokątnym. Grzebień jest prosty, ogon wysoko osadzony. Całe upierzenie jest obfite i doskonale przylega do ciała ptaka.
Usposobienie Seramek jest bardzo pozytywne,
jest bardzo ufna, szybko się przyzwyczaja do otoczenia.
Seramka jesr ptakami małymi o zwartej budowie.
Linia głowy, szyi oraz piersi przypomina swoim kształtem literę "S".



WYGLĄD


KOGUT
      Koguty tej rasy mają głowę lekko przechyloną do tyłu. Dziub jest bardzo mocny i delikatnie zakrzywiony, barwa dzioba jest uzależniona od barwy skoków. Kogut rasy serama ma pojedynczy grzebień o średniej wielkości. Grzebień jest prosty, zawsze podniesiony, o pięciu równych oraz bardzo ostro zakończonych ząbkach. Środkowe ząbki wraz z blaszką są o równej wysokości. Linia blaszki nie pokrywa się z linią karku. Koguty mają małe policzki o okrągłym kształcie oraz o delikatnej strukturze, zaś zausznice także ma małe o owalnym kształcie, dobrze przylegające o barwie czerwonej (małe zabielenia są dopuszczalne). Dzwonki koguta mają średnią wielkość, kształt mają okrągły ich struktura jest delikatna. Koguty przeważnie mają oczy duże, o bardzo rześkim wyrazie, barwa od pomarańczowej do czerwonobrązowej.

Kury Seramki
Kury Seramki
      Koguty rasy Serama mają krótki, głęboki oraz szeroki tułów, który opada w tył. Bardzo szeroki oraz krótki grzbiet, z profilu wraz z szyją ptaka oraz jego ogonem tworzy literę "V". Ramiona ma bardzo szerokie, które swoim kształtem są doskonale zaokrąglone. Siodło szerokie, zaś pióra są rozwinięte, ponieważ przykrywają przejście siodła do ogona. Kogut swoją pierś nosi zawsze wysoko, jest ona dobrze rozwinięta, pełna, szeroka oraz zaokrąglona. Pierś bardzo widocznie jest wysunięta do przodu, sięga do linii prostopadłej biegnącej do końca dzioba. Szyja koguta ma kształt litery "S", jest wygięta w przód. Grzywa obfita, sięga do samych ramion.

      Brzuch koguta jest krótki, ma na sobie bardzo obfite upierzenie puchowe. Skrzydła duże oraz długie, zawsze noszone prostopadle, lecz nie dotykają podłoża. Skrzydła nieco odstające, a końce ich piór są wygięte lekko do środka. Lotki pierwszego rzędu są średniej szerokości oraz długości. Lotki pierwszego rzędu nie przykrywają do końca lotek z rzędu drugiego. Szerokie sterówki na średniej wielkości ogonie tworzą swojego rodzaju wachlarz, sięgający do wysokości głowy. Z przodu wachlarz tworzy odwrócone "V". Górne sterówki są długie, szerokie, zaś górne mają kształt szabli, dolne z kolei są delikatnie wygięte. Czasami ogon dotyka blaszki, ale nigdy nie powinien być przechylony do przodu (kształt ogona wiewiórki). Koguty rasy Serama mają krótkie uda ustawione osobno i paralelnie są bardzo mocne. Skoki są o średniej wielkości, tak samo jak skrzydła ptaka, ustawione są prostopadle do poziomu, bardzo gładkie oraz w równym stopniu pokryte w łuski, ich barwa jest zależna od danej barwy upierzenia. Kogut posiada 4 palce, które są proste oraz dobrze rozstawione, równomiernie pokryte łuskami. Kogut ma pełne upierzenie, które doskonale przylega do ciała i jest bardzo dobrze rozwinięte.

Kogut Serama
Kogut Serama
KURA
      Kura rasy Serama ma bardzo podobne cechy wyglądu co kogut rasy Serama. Różni się cechami, które są uwarunkowane daną płcią. Linia grzbietu kury przypomina kształtem literę "U".



BŁĘDY WYGLĄDU Zbyt duży, lub za gruby tułów, za długi grzbiet, zbyt wąska       lub płaska pierś, postawa ciała pozioma, absolutnie prosta linia szyi oraz głowy. Ptaki o krótkich nogach, skrzydła za mało prostopadłe, poziome, za bardzo wysunięte do przodu. Ogon płaski lub opadający w stronę głowy. Za bardzo wygięte sierpówki, białe zausznice, błędy w wyglądzie głowy.



Rasa kur Serama, występuje w następujących odmianach barwnych biała, brązowa, brązowo - biała srokata, czarna, czarno - biała srokata, czerwona z czarnym ogonem, jasno pszeniczna pstra, niebieska, niebiesko - biała srokata, pszeniczna brązowa, pszeniczna brązowa pstra, pszeniczna brązowo - srebrzysta, pszeniczna pstra, pszeniczna srebrzysta, pszeniczna srebrzysta pstra, pszeniczna złocista, żółta z czarnym ogonem.



Masa ciała
  • kogut 500 g
  • kura 425 g
    Masa jaja
  • 23 g
    Skorupa jaja kur rasy Serama, jest barwy beżowej, która przechodzi w barwę kremowo-białą.
    Wielkość obrączek
  • kogut 11 g
  • kura 10g

  • Komentarze (4)
    Autor: ~Wiktons     (2020-05-25,  14:53:12)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 194.4.63.182)Odpowiedz
    Temat:

    Serama


    A ile w ciągu roku jaj znosi serama?
    Autor: Milosz Pie  (1)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2017-03-04,  16:10:38)      [odpowiedzi: 0]
    Temat:

    serama


    Szkoda tylko ze wymagaja duzych temperatur.
    Autor: ~karol wojewoda     (2014-12-02,  19:23:11)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 178.37.147.1)Odpowiedz
    Temat:

    serma


    serma należy do starych ras kur karłowatych, które wywodzą się z terenów malajskich. W dzisiejszych czasach ta rasa kur znana jest na całym świecie. W roku 2001 Serama została sprowadzona na tereny Ameryki Północnej, zaś w późniejszym ... [->]
    Autor: ~janek     (2014-11-09,  14:34:19)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 5.174.28.249)Odpowiedz
    Temat:

    serama


    W Tajlandii odbywają się zawody w śpiewie kogutów.Śpiew mają przepiękny.


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 4minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!