Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Astrylda szara

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Astrylda szara (łać.Estrilda troglodytes)

      Ptak ozdobny zamieszkujący tereny zachodniej i częściowo północnej Afryki. Żyje na sawannach, stepach i w pobliżu osad ludzkich. Żywi się różnymi dojrzałymi i skiełkowanymi nasionami traw i innych roślin. Lubi także młode owoce i pędy traw. W okresie wychowu młodych i pierzenia się astryldy szare zjadają duże ilości owadów i ich larw. Gniazdo budują na niedużej wysokości, w krzewach. Astryldy szare są mało płochliwe i zgodnie współżyją ze sobą, a także z innymi małymi ptakami.

WYGLĄD ASTRYLDY SZAREJ


      Płeć u tych ptaków jest trudna do rozpoznania. Głowa oraz grzbiet są koloru brązowego z szarym nalotem. Kark, pierś i brzuch są ciemnoszare, na bokach piersi znajdują się delikatne czarne prążki. U samczyka te części upierzenia mają rdzawy nalot. Lotki są szare, ogon czarny z brunatnoszarym nalotem. Na podbrzuszu leży podłużna czerwona plamka sięgająca do nasady ogona. Od katów czerwonego dzioba przez oczy przebiegają czerwone smugi. Śpiewa tylko samczyk, wydaje on przy tym cichy szczebiot, przeplatany piskliwym dźwiękiem dzwoneczka. Długość ciała wynosi około 10 cm.
Astrylda

HODOWLA ASTRYLDY SZAREJ


      Ptaki te można trzymać w każdej obszerniejszej klatce np. o wymiarach 50x40x40 cm. Jeśli mają przebywać razem z innymi małymi ptakami egzotycznymi, to klatka musi być odpowiednio większa, lub można ptaki trzymać w wolierze. Astryldy szare są bardzo ruchliwe, w ciągu dnia prawie nie odpoczywają. W klatce powinny mieć zapewnione przynajmniej dwie rozwidlone gałązki, po których mogą swobodnie harcować. Przyczynia się to do ich zdrowia oraz zapewnia dobrą postawę. Ptaki te potrzebują dużo słońca i częstych kąpieli, musimy więc zadbać o to, aby w naczyniu służącym do kąpieli była zawsze czysta woda. Pielęgnacja i żywienie są takie same jak dla kulczyków szarych. Astryldy szare są odporne na zmiany temperatury, jednak nie należy dłużej trzymać ich w temperaturze poniżej 10°C.
Astryldy szare

ROZMNAŻNAIE ASTRYLDY SZAREJ


      Nie jest ono trudne, jeśli mamy na pewno osobniki różnej płci. Do rozmnażania ptaków potrzebna jest nam obszerna klatka lub woliera, ponadto musimy ptakom zapewnić dużo światła, temperatura otoczenia powinna wynosić około 20°C. Nie możemy zapomnieć o odpowiedniej karmy. W klatce musi być rozgałęziony krzak lub gałąź, na których ptaki budują dwa gniazda, jedno pod drugim. Górne gniazdo pełni funkcję maskującą, dolne zaś służy do lęgów, jest większe i ma z boku otwór wlotowy. Astryldy szare używają do budowy gniazda traw, łyka, włókien roślinnych i mchu. Pracują przy tym oby dwa ptaki. Przed rozpoczęciem budowy samczyk przez kilka dni głośno śpiewa i wykonuje taniec godowy. Do kopulacji dochodzi we wnętrzu gotowego już gniazda lęgowego. Samiczka znosi 4-6 jaj. W ciągu dnia oboje wysiadują je na zmianę, nocą tylko samiczka siedzi w gnieździe, a samczyk na gałązce obok gniazda. Wysiadywanie jej trwa 12 dni. Kontrola gniazda w tym czasie jest dopuszczalna, choć zawsze lepiej jest nie niepokoić ptaków. W dwa dni po wykluciu się piskląt można usłyszeć ich ciche kwilenie, które czasem staje się donośniejsze, co stanowi oznakę, że młode ptaki są silne i domagają się coraz więcej pokarmu. Jeśli zapewnimy ptakom różnorodny pokarm który będzie zawierał dużo białka zwierzęcego, to istnieje szansa, że po 15 dniach młode opuszcza gniazdo. Jeszcze przez kolejne 8-10 dni młode są karmione przez rodziców. Upierzenie i dziob młodych ptaków jest w kolorze szarym, nie mają również czarnych prążków na bokach piersi. Po czterech tygodniach życia młode astryldy szare zaczynają przechodzić okres pierzenia. Trwa ono do 15 tygodnia życia, w tym czasie samczyki zaczynają swoją naukę śpiewu.