Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Sroczka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Sroczka (łać.Lonchura cucullata)

      Sroczka jest ptakiem egzotycznym zamieszkującym obszary wschodniej Afryki. Żyje w dużych stadach razem z innymi małymi ptakami. W poszukiwaniu pożywienia przemierza ogromne suche stepy, możemy ją spotkać także na polach uprawnych manioku i prosa, które wraz z innymi nasionami są ich głównym pożywieniem.
W okresie lęgów Sroczki są bardzo agresywne, wydzielają sobie terytorium i nie wpuszczają na nie żadnych, nawet większych od siebie ptaków. W ciągu roku gniazdują 3-4 razy. Są ptakami bardzo żywotnymi oraz wytrzymałymi, dobrze znoszą wahania temperatury i nie sprzyjające warunki atmosferyczne.

WYGLĄD SROCZKI

      Cała jej głowa, kara, podbródek, podgardle i górna część piersi są czarne z brązowym połyskiem. Grzbiet, skrzydła i sterówki są ciemnobrunatne, pióra pokrywowe nadogonowe są cynamonowobrunatne. Dolna część piersi oraz boki są jasnoszare, w kierunku piór pokrywowych podogonowych rozjaśniające się aż do barwy białej. Na bokach ciała ptaka znajdują się dosyć wyraźne brunatne cętki. Dziob oraz nogi są ciemnoszafirowe. Samiczka wygląda tak samo jak samczyk, także śpiewa. Śpiew tych ptaszków jest podobny do świergotu mewki japońskiej. Długość ciała tego ptaszka wynosi 11,5 cm.

HODOWLA SROCZKI

      Sroczki bardzo szybko przyzwyczajają się do nowego otoczenia. Są bardzo żywotne oraz lotne, z tego względu musimy im zapewnić dużą klatkę lub wolierę. W małych klatkach nie mogą przebywać razem z innymi ptakami, gdyż bywają bardzo agresywne i mogą stale prowokować bójki. Można je trzymać z innymi ptakami w dużych, np. 100x50x50 cm, obsadzonych gęstymi krzewami lub innymi roślinami, w których napastowani współmieszkańcy mogliby się schronić w bezpiecznym miejscu.
Żywienie oraz pielęgnacja są takie same jak dla zeberek.

ROZMNAŻANIE SROCZKI

      Rozmnażanie nie sprawia żadnej trudności, jeśli parka lęgowa jest umieszczona w odrębnej klatce. Ptaki te bardzo szybko przystępują do gniazdowania i są bardzo dobrymi rodzicami. Gniazdo budują bardzo niedbale w różnych budkach lęgowych i prawie zawsze trzeba je poprawiać. Do kopulacji między ptaszkami dochodzi zazwyczaj w gnieździe. Samiczka składa 5 - 8 jaj. Wysiadują je oboje rodzice przez okres 13 dni.
Kontrola gniazda jest dopuszczalna, gdyż sroczki są ptakami bardzo ufnymi. Maja też silnie rozwinięty instynkt macierzyński, bardzo dobrze wychowują swoje potomstwo. W wieku 21 dni życia młódki opuszczają rodzinne gniazdo, lecz jeszcze przez okres dwóch tygodni są karmione nadal przez rodziców.
Młode które opuściły gniazdo mają ubarwienie brunatnobiałe. Pierzenie rozpoczynają po trzech miesiącach życia i kończą mniej więcej po 8 tygodniach. W tym czasie potrzebują dużo urozmaiconej karmy. Temperatura ich otoczenia w tym czasie nie powinna być niższa niż 20 ° C.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!