Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Kura marans

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kura marans

Kogut rasy marans
Kogut rasy marans
  • WYGLĄD
  • HODOWLA
  •       Marans to ras kur pochodząca z Francji. Kury tej ras zostały wyhodowane w roku 1900 w rejonie miasta Marans, stąd ich nazwa. Miniatury kur wyhodowano około 20 lat później w Anglii i to od razu w kilku barwach.

          Można je zaliczyć do kur typu ogólnoużytkowego, ponieważ charakteryzują się szybkim przyrostem wagi oraz stosunkowo wysoką nieśnością (od 150 do 200 jaj rocznie), przy jednoczesnym zachowaniu dużego rozmiaru jaj o atrakcyjnej ciemnobrązowej barwie skorupy. Z tych też względów, szczególnie w ostatnim czasie, są bardzo pozadane przez hodowców.



    WYGLĄD

          Głowa jest średniej wielkości, lekko wydłużona i spłaszczona. Grzebień jest pojedynczy, umiarkowanie duży, z kilkoma głęboko wciętymi ząbkami. Dziób tych kur jest silny, krótki, koloru rogu, ciemniejący ku nasadzie. Dzwonki oraz zausznice są niezbyt duże, o barwie czerwonej. Mają czarne ubarwienie, przy szyi i z przodu mają rude piórka. Skrzydła są dosyć małe, przylegające do tułowia. Oczy są koloru od ciemnoczerwonego do pomarańczowych. Skoki mają średnią długość i są charakterystycznie obrośnięte piórami po zewnętrznych stronach, włącznie z palcami, żółte lub czarne. Kury mają cztery palce, a pazury są w kolorze rogu. Ogon u koguta jest szeroki u podstawy, krótki i lekko uniesiony.

    Kura rasy marans
    Kura rasy marans
  • waga standard - kogut 3,5 do 4,0 kg, kura 2,5 do 3,5 kg
  • waga miniatura - kogut 1,1 kg, kura 1,0 kg:
  • nieśność roczna- standard - 170 jaj
  • nieśność roczna -miniatura - 120 jaj
  • masa jaja standard - 65 g
  • masa jaja miniatura - 45 g
  • wielkość obrączek -standard - kogut 22, kura 20
  • wielkość obrączek -miniatura - kogut 15, kura 13



    HODOWLA

          Pierwsze wyhodowane okazy kury maransy posiadały upierzenie w barwie czarno-miedzianej. Uzyskanie takiego koloru nie należy do łatwej pracy hodowlanej. Do krzyżówek należy brać tylko i wyłącznie koguty i kury o ciemnym upierzeniu, a do wylęgu tylko jajka o mocno ciemnej barwie skorupy.

    Piskle rasy marans
    Piskle rasy marans
          Zarówno miniatury, jak i standardy występują w następujących odmianach barwnych: biała, czarna, jastrzębiata, srebrno-jastrzębiata, czerwono-jastrzębiata, czarno-miedziana, niebiesko-miedziana, złocisto-pszeniczna, czarno-srebrna i biała czarno-gronostajowa.

          W hodowli kury są bardzo łagodne (koguty nie atakują innych osobników). Kury tej rasy są bardzo ufne, nie płoszą się i nie fruwają, ani też nie oddalają się zbytnio od własnej zagrody. Niektóre źródła informują, że kury tej rasy niezbyt dobrze znoszą panujące u nas warunki atmosferyczne. Istnieją także informację że u niektórych hodowców ptaków ozdobnych ta rasa kur w temperaturze około -20°C codziennie znosiły od 3 do 5 jaj od 10 niosek. Kury te nie przejawiają dużego nich instynktu Kwoczenia oraz wysiadywania jaj.