Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Gęś kubańska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęś kubańska

Gęś kubańska
Gęś kubańska
      Nazwa gęsi może być myląca, co do jej pochodzenia. Po mimo tego, że nazywa się gęsia kubańska, nie pochodzi z Kuby, ale z terenów Wschodniej Azji oraz z Rosji. Swoją nazwę zawdzięcza stepowej Nizinie Kubańskiej, która znajduje się w południowo wschodniej Rosji.
Gęś kubańska cieszy się duża popularnością na Ukrainie, Białorusi oraz Rosji.
W Polsce hodowlą gęsi kubańskiej zajmują się hodowcy hobbystyczni.
Gęsi kubańskie posiadają bardzo dobre mięso i jaja. Ich wygląd jest bardzo orientalny - egzotyczny.
Jaja gęsi kubańskiej odznaczają się wyśmienitym smakiem.

Wygląd gęsi
      Głowa gęsi kubańskiej jest podłużna, wąska, wysoka, na której znajduje się wyrostek czołowy (większy u samców). Linia czoła przechodzi w linię cienienia, a następnie kieruje się za głowę i szyję. Gęś kubańska ma garb na dziobie, barwa dzioba i garbu u ptaków szaro- barwnych jest koloru ciemno-oranżowego. Oczy mają barwę ciemną (u ptaków odmiany białej oczy mają barwę niebieską). Gęsi tej rasy, mają silnie zaznaczone zwisające podgardle, które jest większe u samca.Gęś kubańska posiada na głowie klin o barwie brązowe, przechodzi on z głowy do karku.Dolna część głowy gęsi kubańskiej, aż po oko, szyję oraz pierś, jest barwy białej z kremowym nalotem. Boki piersi gęsi kubańskiej do samego początku szyi są barwy szaro - siwej. Tył ptaka, aż po spód ogona (ogon szary z białymi prążkami, krótki, wysoko osadzony) oraz początek skrzydeł jest barwy ciemno -siwej. Brzuch i boczne pióra są barwy białej. Skrzydła gęsi kubańskiej są krótkie ale bardzo silne, dobrze przylegają do ciała, skrzydła posiadają szerokie lotki. Nogi barwy pomarańczowej.
Masa ciała samców wynosi około 7000g, a samic 6000g. Gęsi kubańskie dość szybko przyrastają na wadzę i odkładają dużo tłuszczu.

Gęśi kubańskie
Gęśi kubańskie
Jaja Gęś kubańska podczas okresu nieśności znosi około 100 jaj. Jaja tej gęsi mają białą skorupkę, a ich masa wynosi około 120g. Samice, mogą składać jaja nawet jeśli na dworze panuje temperatura 0°C. Gęsi kubańskie składają jaja w seriach po około 15 sztuk, po dwóch takich seriach samica zaczyna wysiadywanie. Inkubacja jaj trwa od 28 do 30 dni, następnie z jaja wykluwają się pisklęta o szarym puchu wierzchnim, a żółtym spodnim. Młode gąsiątka widziane z daleka, sprawiają wrażenie jakby miały barwę zieloną.

Przeczytaj więcej od inkubacji jaj w domowych warunkach:Inkubacja domowa
Utrzymanie Gęsi kubańskie są odporne na zmienne warunki środowiskowe, nie należą do ptaków płochliwych. Nie sprawiają większych problemów hodowlanych. Hodowca posiadając gęsi kubańskie, nie musi wydzielać dla nich oddzielnych pomieszczeń, ponieważ gęsi są tolerancyjne w stosunku do innych gatunków ptaków. Zimowanie tych ptaków nie nastręcza problemów.

Żywienie Gęsi kubańskie lubią przebywać na otwartych przestrzeniach, gdzie głównymi roślinami są wysokie trawy, dlatego trzeba zapewnić im możliwość swobodnego żerowania. Gęsi same chętnie znajdują sobie pożywienie, same selekcjonują trawy jakie spożywają. Hodowca powinien podawać gęsią, mieszanki dla drobiu oraz ziarna. Gęsi powinny spożywać duże ilości zieleniny, gotowane ziemniaki, tartą marchew, buraki, por, seler, kapustę, sałatę, jak również owoce.

Komentarze (1)
Autor: ~Ewelina     (2016-08-15,  02:12:12)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.1.100.87)Odpowiedz
Temat:

Choroba Gaski


Witam moja Gaska kubanska zachorowala. Leci jej katar kaszle i kicha, serce jej bardzo szybko i mocno wali, ma zimne stopki ale cala jest goraca i oslabiona. Poza tym ma rozwolnienie, nie chce nic jesc ani pic i nie ma sil zeby nawet stac co jej moze... [->]


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!