Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Akkermański

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Akkermański

Gołąb Akkermański
Gołąb Akkermański
     Akkermański to gołąb który został wyhodowany w mieście Białogród nad Dniestrem w południowej Ukrainie (dawniej miasto to nosiło nazwę Akkerman). Rasa gołębi powstała już za czasów panowania tureckiego w południowej Besarabii. Gołąb Akkermański nalży do krótkodziobych gołębi ozdobnych. Jest ptakiem dość dużym, długim, posiada bardzo bogate i dość luźne upierzenie o bardzo długich lotkach oraz sterówkach. Rasa ta ma skrzydła opuszczone poniżej uniesionego ogona, głowa jest ozdobiona koronką i czubem nad dziobem.



Wygląd


     Gołąb Akkermański głowę ma o średniej wielkości, jest kostkowa, rozbita, na głowie znajduje się dość wysokie i szerokie czoło oraz wklęsłe ciemię. Na tylnej partii głowy znajduje się duża i szeroka koronka, która przechodzi w grzywę. Na dziobem mieści się czub w kształcie toporka, pączka lub rogu. Gołąb Akkermański ma duże oczy w barwie perłowej, zaś u białych barwa oczu jest ciemna. Brew jest dość szeroka i w barwie cielistej. Dziób krótki, dość szeroki u nasady, widocznie tępo zakończony, zawsze jest skierowany lekko w dół, w barwie białej. Woskówki nieduże, nieco przypudrowane. Szyja nie za długa, dość gruba, nieco odchylona do tyłu, szyja nie pulsuje. Pierś nie jest zbyt szeroka, jest nieco uniesiona. Gołąb posiada bardzo szerokie, krótkie plecy, nieco opadające. Skrzydła są zawsze noszone poniżej ogona, luźno przylegają do tułowia, skrzydła posiadają bardzo długie lotki. Ogon jest dość szeroki posiada na sobie od 14 do 18 szerokich sterówek. Ogon jest płaski, bardzo długi, podczas ruchu jest uniesiony. Nogi krótkie, nieopierzone, w barwie czerwone, zaś pazurki są jasne. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołąb akkermański jest oceniany za kształt figury, za strukturę upierzenia głowy, za barwę oczu, brwi, za barwę i kształt dzioba, za wygląd skrzydeł, ogona, za kolor, rysunek i za ogólny wygląd. Obrączka numer 8.

Gołębnik dla gołębi
Gołębnik dla gołębi
     Upierzenie bardzo obfite, luźne, dobrze przylegające i puszyste. Gołębie jednokolorowe mają barwę: czarną, czerwoną, żółtą, kakaową i białą. Gołębie o ubarwieniu dwubarwnym występują w barwach: marmurkowych, barwnogłowych, białopiersiowych. Gołębie pstre tej rasy występują w kolorach: czarnym, czerwonym, żółtym, kakaowym oraz niebiskim. Rasowe gołębie akermańskie muszą charakteryzować się nasyconą i soczystą barwą, na szyi i piersi musi znajdować się metaliczny połysk. U gołębi barwnogłowych na białym tle upierzenia kolorowy rysunek występuje wyłącznie na głowie aż do wewnętrznej części korony, jak również na podgardlu tzn. śliniak, lotki I rzędu i ogon (z pod i nadogoniem). U gołębi białopierśnych, białej barwy są tylko szyja i pierś; zaś u gołębi pstrych tarcze skrzydeł są zawsze pstre, barwne bądź w barwie białej są także plecy wraz z brzuchem. Poszczególne rodzaje ubarwienia gołębi tej rasy zależą od ubarwienia ich tarcz skrzydeł. Głowa, lotki I rzędu oraz ogon są zawsze bardzo barwne, zaś szyja i pierś są zawsze w barwie białej.



Wady wyglądu


      Gołąb Akkermański nie może posiadać zbyt wysokiej postawy, zbyt małych oczu o złej barwie. Niedopuszczalna jest wąska bądź czerwona brew. Wadą wyglądu jest także cienki, długi źle wystawiony dziób, jak również nieprawidłowa struktura upierzenia głowy. Ogon nie może być wąski i daszkowaty.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!