Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Indyków

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Hodowla Indyków

Dorosły indyk
Dorosły indyk
     Hodowla indyków ma na celu przede wszystkim pozyskanie mięsa, które następnie będzie przeznaczone do konsumpcji. Indyki różnią się tym od kur, że nie pozyskuje się od nich jaj na sprzedaż. Po mimo, że pisklę indyka waży zaledwie 50 gr, to dorosłe osobniki mogą ważyć nawet 18 kg. Należy jednak pamiętać, że samice indyków są zawsze mniejsze. Mogą one osiągnąć wagę wyłącznie wynoszącą 3/5 wagi ciała dorosłego samca.

     Na terenach naszego kraju od pewnego czasu wzrosła produkcja hodowli indyków oraz podniosło się zainteresowanie konsumenta mięsem indyczym. Największa produkcja indyków brojlerów skupiona jest w województwach warmińsko- mazurskim, lubuskim oraz wielkopolskim. Na ekonomię chowu oraz hodowlę indyków bardzo istotny wpływ mają ceny pasz dla indyków (tendencja wzrostowa) oraz ceny skupu indyków (tendencja spadkowa).

     Na całym świecie występuje kilkanaście ras indyków, ale na terenie Polski hodowane są wyłącznie trzy rasy indyków, tzn: indyk biały szerokopierśny, bronz szerokopierśny oraz bronz. 95% krajowej populacji indyków stanowi indyk biały szerokopierśny, zaś pozostałe dwa stanowią już nieco przeszłość, ponieważ chętniej konsumenci decydują się na różowe tuszki, niż na ciemne. W hodowli materiał rzeźny stanowią zarówno indory, jak i indyczki, które wywodzą się z zagranicznych firm produkujących materiał hodowlany. Indyki w hodowli dzieli się na typy, ze względu na ich wagę końcową oraz długość tuczu. Indyki występują w typie lekkim, średnim oraz ciężkim.

Młody indyk
Młody indyk
     Bardzo istotnym elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy utrzymaniu dobrostanu w hodowli indyków, jest obsada indycznika. Jeśli hodowca zapewni optymalną obsadę w hodowli indyków, zapobiegnie tym samym występowaniu sytuacji stresowych ptaków, kanibalizmowi wśród ptaków, jak również zminimalizuje zanieczyszczenie i zwilgocenie ściółki. A należy pamiętać, ze zanieczyszczona ściółka przyczynia się do powstawania różnych chorób w hodowli, a między innymi biegunki, czy zapalenia poduszek palców. Rodzaj ściółki oraz jej ilość odgrywa ogromną rolę w odizolowaniu zwierząt od posadzki. Ma także wpływ na pochłanianie wilgoci, która może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie indyków. W hodowli indyków, najczęściej jest wykorzystywane podłoże słomiaste lub celulozowe. Na ptaki bardzo pozytywnie wpływa ściółka, ponieważ zapewnia im swego rodzaju komfort, zdrowie(zwłaszcza umożliwia utrzymanie zdrowych stawów i mięśni), jak również gwarantuje utrzymanie odpowiedniej aktywność ptaków.