Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty » Bażant złocisty

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bażant złocisty (łać.Chrysolophus pictus)

Bażant złoty
  • Cechy rasy i upierzenia
  • Jak rozpoznać bażanta złotego czystej krwi?
  • hodowla bażantów złotych?
  • mutacje
  • galeria / wideo
  • Jest jednym z najpopularniejszych gatunków bażantów spotykanych w hodowli. Jest on bardzo pięknym, wytrzymałym na zmienne warunki pogodowe oraz na wahania temperatury, łatwym w utrzymaniu i bardzo popularnym wśród początkujących hodowców ptakiem. Bażant ten obecny jest w hodowlach już od 1740 roku i nie wykluczone, że był pierwszym rodzajem bażanta który trafił do Europy czy też Północnej Ameryki. Istnieją dowody na to, iż sam George Washington posiadał go na terenie swojej posiadłości. Z racji tego, iż ten gatunek jest tak długo obecny w hodowli mało wiemy o jego naturalnym środowisku, czyli w górach centralnych Chin. Bażanty złote sa bardzo łatwe w hodowli i chętnie hodowane przez hodowócw na całym swiecie

          Gatunek ten razem z Bażantem diamentowym stanowi grupę bażantów zwaną Chrysolophus. Są tak nazwane ze względu na obecność czuba z piór, który to rozkłada się dookoła głowy i szyi podczas tańca godowego. Z powodu tego, iż oba gatunki są ze sobą bardzo blisko spokrewnione, wielu hodowców skrzyżowało je ze sobą, przyczyniając się do tego, że czysty gatunkowo Bażant złocisty i Bażant diamentowy są bardzo trudne do odnalezienia w hodowlach.

         Budowa ciała, upierzenie i cechy rasy

         Bażant złocisty często jest zwany przez hodowców Czerwono-złocistym, a samce są jednymi z najbardziej fantastycznie kolorowych ptaków. Dorosły samiec powinien mieć jedwabnie złocisto-żółty pióropusz z delikatnym czerwonym odbarwieniem na końcach piór, który pokrywa całą głowę. Twarz, gardło, podbródek i boki szyi są rdzawego koloru, natomiast korale i skóra oczodołu są żółte. Kołnierz jest płowożółty do jasnego pomarańczu, a każde pióro ma dodatkowo niebiesko - czarną obwódkę na jego końcu. Górna część grzbietu jest zielona, reszta grzbietu i kuper są złoto- żółte. Pierś jest szarkłatowa , boki i pióra pod skrzydłami są także szkarłatowe, jednak przechodzą w jasny kasztan. Pióra trzeciorzędowe skrzydła są niebieskie, a pióra części łopatkowej są ciemno czerwone. Pióra z środkowej części ogona są czarne nakrapiane na cynamonowo, końcówka ogona jest cynamonowo- płowożółta. Pióra wierzchniej części ogona są takiego samego koloru. Niedojrzałe samce przypominają samice, z tą różnicą, że będzie można zaobserwować czerwone plamy na upierzeniu, a na ogonie będą widoczne cynamonowe nakrapiania.

         Samica, jak w większości gatunków bażantów, ma o wiele mniej kolorowe upierzenie niż samiec. Na pierwszy rzut oka, pióra jej są ryżo- brązowe z ciemnymi prążkami i płowożółtą twarzą i szyją. Pierś i boki są płowożółte i czarno- brązowe z prążkowaniami. Podbrzusze jest tylko płowożółte. Zarówno samce jak i samice mają żółte nogi i dzioby.

    Galeria:
    Bażant złocisty - samiec Bażant złocisty - samieca z piskletami para bażantów złocistych Bażant złocisty - samiec


         Jak rozpoznać czystego bażanta złotego?

         Jeśli zdecydujemy się na zakup dorosłego samca Bażanta złocistego, powinniśmy zwrócić uwagę na to czy nie jest on skrzyżowany z Bażantem diamentowym. Jeśli tak samiec będzie posiadał następujące cechy:
    • Czerwone plamy na piórach czuba, poza tymi, które normalnie występują na końcówkach piór
    • Zielone pióra na piersi
    • Czerwone pióra na zadzie i na dolnej części grzbietu
    • Większy rozmiar
    • Ciemną barwę nóg

         Informacje o hodowli ptaków

         Gatunek ten jest niewątpliwie najlepszym dla początkujących hodowców, z racji tego iż ptaki te są jednymi z najłatwiejszych do utrzymania bażantów w hodowli. Są one małe i nie potrzebują dużej ptaszarni. Wyjątkowo dobrze dostosowują się one do życia z innymi gatunkami ptaków, takimi chociażby jak: gołębie, pawie czy z różnymi gatunkami ptactwa wodnego. Jakkolwiek jednak nie poleca się aby hodowano je w jednej wolierze z innymi gatunkami bażantów.
         Bażanty te bardzo dobrze znoszą zimę i są odporne na niskie temperatury, nawet gdy nie mają do dyspozycji miejsca schronienia. Ponieważ są to ptaki leśne z natury, należy im zapewnić dużo cienia w trakcie upalnych miesięcy letnich. Bezpośrednia ekspozycja na światło spowoduje, że barwne upieżenie samców zacznie blednąć.
         Ptaki te z łatwością rozmnażają się w zamknięciu. Samica zaczyna składać jaja w kwietniu , a jeden miot wynosi od 8 do 12 jaj. Spotyka się, że niektóre bażancice porzucają swoje jaja, jednak aby temu zapobiec i zachęcić nioski do wysiadywania ich, trzeba stworzyć im w wolierze warunki jak najbliższe ich naturalnym. A mianowicie dużo gałęzi, krzaków, zacienionych miejsc. Okres wylęgania trwa ok. 22-23 dni. Pisklęta są bardzo łatwe w utrzymaniu, a także w rozróżnieniu ich płci. Tęczówka żeńskich piskląt jest ciemno brązowa, kiedy to męskich piskląt jest o wiele jaśniejsza. Mimo że samce nabywają swoje piękne pióra dopiero po drugim roku życia, to często się zdarza, że już jednoroczne koguty są płodne. W jednej wolierze rozpłodowej może się znajdować do 4 samic na jednego dojrzałego koguta, aby uzyskać dobrą płodność.

          Mutacje

          Co do ich istnienia w przypadku tego gatunku nie ma wątpliwości, które rozwinęły się na przestrzeni lat. Jedna z mutacji stałą się niemal tak samo popularna i obecna w hodowli jak sam Bażant złocisty, a mianowicie Chrysolophus pictus mut. Luteus czyli Bażant złocisty żółty. Na to, iż jest to mutacja wskazuje fakt, że nigdy nie zaobserwowano tego ptaka na wolności. A w taksonomii nie występuje taki podgatunek Bażanta złocistego. Najwyraźniejszą różnicą jest oczywiście kolor, gdzie żółte pióra zastąpiły te czerwone. U samca pozostała ciemno zielona barwa kołnierza, jak u oryginału. Niebieskie pióra skrzydeł zostały zastąpione przez pióra koloru brązowego. Ale czub pozostał złoty jak u normalnego przedstawiciela Bażanta złocistego. Ogon jest blado brązowy nakrapiany na jasnożółto. Samice mają upierzenie całkowicie bladożółte z szarymi prążkowaniami.
         Mutacja ta wywodzi się z Włoch, gdzie to prof. Alessandro Ghigi zaprezentował tego bażanta w 1952 r. Pierwsze hodowle zarodowe były tworzone z czystą samicą, a w wyniku tego otrzymywano "normalne" heterozygotyczne pisklęta. Heterozygotyczne samice były następnie zapładniane przez zmutowane samce i tak oto w połowie 1950 r. żółte mutanty stały się "hodowlaną rzeczywistością". Tak samo jak Bażanty złociste, ich żółte mutacje potrzebują dużej ilości zacienionej przestrzeni, w przeciwnym razie ich piękne upierzenie wyblaknie, pozostawiając płowożółta barwę.
         Ciemnoszyji Bażant złocisty był pierwszą mutacją gatunku, jakkolwiek, obecne poddaje się wątpliwości fakt, czy jest to do końca czysta mutacja. Ten ciemnoszyi ptak był po raz pierwszy widziany w 1860r. Dorosły samiec przypomina bażanta złocistego, ale jest ciemniejszy z przydymiono czarną twarzą i szyją. Ogon jest także prążkowany, a nie nakrapiany. Samica tej mutacji jest łatwa do odróżnienia od samicy Bażanta złocistego. Jest ona znacznie ciemniejsza i wszędzie są widoczne ciemne prążkowania. Pisklęta różną się od normalnych bażantów złocistych tym, iż są ciemno brązowe z białymi plamkami.
         Kolejną z mutacji jest Bażant cynamonowy został odkryty przez Williama Petzold z Conecticut na początku lat 70'. Dorosły samiec jest podobny do swojego pierwowzoru, na pierwszy rzut oka wielu mogłoby w to uwierzyć, jednak ptaki w wyniku mutacji utraciły ich metaliczno zielone pióra na plecach i niebieski kolor piór na ich skrzydłach. Oba miejsca zostały zastąpione przez połyskliwe szare pióra. Pióropusz i zad są intensywniej żółte niemalże pomarańczowe. Upierzenie Bażanta cynamonowego generalnie jest bardziej połyskliwe. Samice są łatwe do odróżnienia od innych mutacji z powodu tego, iż ich pióra są całkowicie czerwono- cynamonowe z ciemnymi prążkami. W przeciągu ostatnich lat mutacja ta zyskała na popularności i teraz jest rozpowszechniona w ptaszarniach. Tak samo jak w przypadku innych bardzo kolorowych ptaków, ich żywy kolor wyblaknie jeśli będą wystawione na działanie bezpośredniego słońca.

    Filmy wideo - bażant złocisty

    Komentarze (374)
    Autor: ~mysliwydb     (2019-05-08,  11:38:35)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 217.96.32.78)Odpowiedz
    Temat:

    wysiadywanie


    witam w wolierze z bażantami mam również gołębie pocztowe a konkretnie parke. sytuacja wygląda tak że kura zniosła dwa jaja a samica gołębia siedzi na nich już od kilku dni. co zrobić w takiej sytuacji zostawić ? tylko co po wykluciu... [->]
    Autor: ~Stasiek     (2019-04-15,  06:19:21)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 5.173.170.224)Odpowiedz
    Temat:

    Bazant zlocisty


    Czy samiec bazanta zlotego cały czas tak skrzeczy czy tylko podczas grodów?
    Autor: ~ania     (2017-10-21,  20:23:08)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.7.15.22)Odpowiedz
    Temat:

    czy na starość bażanica zmnienia ubarwienie i wygląda jak samiec


    czy na starość bażanica zmnienia ubarwienie i wygląda jak samiec
    Autor: ~Ada     (2017-07-11,  14:10:31)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 94.254.164.206)Odpowiedz
    Temat:

    Czemu prawo kszykajom


    Pawie kszykajom nobo sę glodne i tesz ni wiadomo czemu kszykajom.
    Autor: ~aga     (2016-04-08,  07:20:21)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 37.47.103.170)Odpowiedz
    Temat:

    pytanie pilne


    bazancica zaczela znosic jaja ale bazant zdziuba jej cala glowe ..co teraz?? dlaczego tak sie dzieje?? boje sie ze ona zdechnie :(
    Autor: banan  (1)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2016-04-02,  12:52:01)      [odpowiedzi: 0]
    Temat:

    gniazdo


    w czym samica zrobi sobie gniazdo
    Autor: babka z piasku  (3)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2015-05-22,  07:16:17)      [odpowiedzi: 1]
    Temat:

    bazant


    bazanta mam w wolierze z paugami , a czy razme tez z nimi moga byc przepiórki ???
    Autor: ~tadzik     (2015-04-02,  17:59:33)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 31.2.100.137)Odpowiedz
    Temat:

    czemu bażant bananowy


    Czemu b bananowy nie kszyczy pszecież są gody
    Autor: ~daro     (2015-03-25,  18:37:14)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 31.61.136.16)Odpowiedz
    Temat:

    bazant zlocisty


    czy po znoszeniu jaj samca cza oddzielic od samicy
    Autor: ~kaka     (2015-03-04,  11:16:37)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 91.219.113.37)Odpowiedz
    Temat:

    bażanty


    Witam mam bażanta złocistego i jakie można podawać witaminy od wody aby odrósł ogon i pióra nabrały połysku (czy te witaminy co podaję papugą NIMFĄ można też dawać)
    Autor: ~pawel     (2015-02-06,  22:33:11)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 176.109.166.43)Odpowiedz
    Temat:

    bazanty


    witam u samcow na nogach tak jak by skura sie uszczyla witaminy dostaja i odrobaczane u bazantow zlotych i bananowych.Podejrzewam ze od posadzki betonowej mozliwe
    Autor: ~złociste     (2015-01-11,  18:54:09)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 82.160.235.167)Odpowiedz
    Temat:

    bażanty


    roczna samica nie usiądzie CI na jajkach przyjacielu jest jeszcze za młoda, natomiast ogon oczywiście odrośnie musisz czekać :) Pozdrawiam
    Autor: ~tadzik     (2014-12-30,  09:02:11)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 95.40.57.46)Odpowiedz
    Temat:

    bażanty


    Witam mam pytanie czy samicy odrośnie ogon i czy roczna siodzie
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 356]
    Temat:

    Komentarze na temat: Bażant złocisty


    Dyskusja użytkowników na temat: Bażant złocisty


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 2minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!