Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
Login:
Hasło:
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bażanty (łać.Phasianus)

Uszak siwy
Uszaki łac. Crossoptilon
to jedne z najbardziej niesamowitych ptaków. Nie do pomylenia z innymi bażantami. Ich hodowla nie jest trudna aczkolwiek niektóre gatunki są praktycznie niespotykane w hodowli.
Uszaki Białe, Harmana, Mandżurskie, Siwe

Bażant Królewski
Bażanty Królewskie łac. Syrmaticus reevesii
są cenione głównie z racji niezwykłej długości ogona. Ogon tego gatunku (samce) osiąga długość do 1,5m. Są to pospolite bażanty w hodowlach wolierowych na całym świecie. Łatwe w hodowli i utrzymaniu nawet w warunkach półotwartych.

Bażant złoty
Wariacje kolorowe - Bażanty złote
Liczne krzyżówki w hodowlach wolierowych doprowadziły do powstania wielu mutacji barwnych. Niekontrolowane mieszanie gatunków sprawiło, iż np. bażanty złote trudno już dzisiaj spotkać w czystej rasie. Przy takim krzyżowaniu powstało wiele nazw zwyczajowych takich jak np. bażant czerwony, złocisty itp.

Bażant Łowny
Mysliwstwo i bażanty łowne
Bażanty sprowadzono do Europy głównie ze względu na niesamowity i bajeczny wygląd, jednak bardzo szybko stały się obiektem polowań. Obecnie bażanty łowne hodowlane są i introdukowane w wielu hodowlach wolierowych na terenie całego świata. Pierwotna nazwa bażanta szlachetnego szybko zamieniona została nazwą zwyczajową bażanta łownego.

Kiściec Czarny
Kiśćce - bażanty egzotyczne
Zwyczajową nazwą używaną w Polsce w odniesieniu do większości kurowatych jest bażant. W rzeczywistości nazwa polska rodzaju Laphura to Kiściec. Dotyczy to między innymi takich gatunków jak: Bażant edwardsa, Bażant salwadorski, Bażant swinhoe itp. >
Bażant Kolchijski
     Bażanty nie są naszymi rodzimymi ptakami - nie pochodzą też z żadnego z europejskich krajów. Sprowadzone zostały przed wiekami z dalekiego wschodu. Część gatunków z powodzeniem introdukowano w Europie, część pozostała jedynie w warunkach hodowli wolierowych. Większość gatunków bażantów mimo, iż pochodzi z krajów tropikalnych dobrze znosi nasz klimat, dobrze zimują i możliwa jest ich skuteczna reprodukcja.

     Najbardziej popularne są oczywiście gatunki występujące na wolności w formie dzikiej, są to przedewszystkim odmiany bażantów łownych Phasianus Colchicus. W Polsce hodowla tych bażantów była znana od wielu wieków. Niemalże całkowite unicestwienie tego ptaka nastąpiła w czasie drugiej wojny światowej, ale już kilka lat po wojnie z sukcesami rozpoczęto jej odbudowę.
     W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Polska zajmowała aż 4 miejsce w ilości bażantów w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Chowem i utrzymaniem bażantów zajmowały się głownie Państwowe Gospodarstwa Rolne.

     Bażant obrożny ma wąski pas białych piór na szyi i ciemniejsze ubarwienie niż kaukaski. Bażanty mongolskie mają białą obrożę, która jest przerwana z przodu brunatnymi piórami. Pióra na karku i grzbiecie posiadają czarne obrzeża. Upierzenie kur popielatorudawe jest mniej kolorowe niż samców i pełni ochronną funkcję. Dziko żyjące bażanty najczęściej zamieszkują tereny pól uprawnych, zadrzewionych dzikimi krzewami bogatymi w owoce które utrzymują się do zimy - idealnie sprawdzają się tarniny. Przebywają w zaroślach nadrzecznych, stawów i jezior. Nie lubią lasów zwartych. Ptak ten szybko biega, rzadko fruwa. Wzbija się do lotu w razie niebezpieczeństwa pionowo w górę i powoli opada na ziemię. Żeruje rano i przed zachodem słońca. Okres godowy rozpoczynają bażanty w marcu, a kończą w czerwcu.

    W niewoli utrzymywane są głównie tzw. Bażanty kolorowe. Gatunki, które nie są w stanie utrzymać się w naturalnym środowisku europejskich pól i lasów. Niektóre z nich wymagają jedynie dozoru tak jak pawie indyjskie hodowlane w parkach i ogrodach.

Komentarze (12)
Autor: Cull Duck  (4)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2018-01-04,  23:50:37)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

poczatek hodowli


witam mam 3 bazanty lowne 1koguta 2 kury woilera 8m na 4m i 3 wysoka na wiosne robie druga taka sama. co zrobic by kogut nie dziobal jaj? co zrobic by samce sie nie dziobaly? czy te opaski na dzioby sa bezpieczne bo slyszalem ze uszkadzaja dziob?
[->]
Autor: ~Tomek PTAKI     (2016-01-03,  18:21:18)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 195.162.76.1)Odpowiedz
Temat:

Bażanty


Bażant to ptak spokrewniony z pawiem.Ma na sobie jaskrawe upieżenie i długi ogon.Bardzo dobrze biega.Można go spotkać na polach,łąkach i zaroślach.Samice znoszą jajka na ziemi.
Autor: ~Mariusz Jarzębowski     (2015-03-05,  16:56:43)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 77.113.70.247)Odpowiedz
Temat:

mini hodowla bażantów



Witam.
Mieszkam w województwie łódzkim. Posiadam 0,5 hektara ogrodu na wsi, w którym jest kilka tysięcy różnych 15 - letnich roślin. W pobliżu pola uprawne i las. Cisz, spokój. W ogrodzie czasami odwiedzają mnie dzikie... [->]
Autor: xdmetinxd1@o2.pl  (2)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2015-01-13,  22:50:09)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

hodowla samców bażanta


Mam takie zastanowienie małe a mianowicie niedawno założyłem hodowlę bażantów ozdobnych i postanowiłem posiadać same samce bez żadnej samiczki . Mam już 5 gatunków " Złoty , Bananowy , Królewski , Diamentowy , Kiściec Tajwański . Moje... [->]
Autor: xdmetinxd1@o2.pl  (2)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2015-01-13,  22:48:41)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Samce bażantów


Mam takie zastanowienie małe a mianowicie niedawno założyłem hodowlę bażantów ozdobnych i postanowiłem posiadać same samce bez żadnej samiczki . Mam już 5 gatunków " Złoty , Bananowy , Królewski , Diamentowy , Kiściec Tajwański . Moje... [->]
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 5]
Temat:

Komentarze na temat: Bażanty


Dyskusja użytkowników na temat: Bażanty


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!