Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Ptaszyniec w hodowli ptaków

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Ptaszyniec w hodowli ptaków

Ptaszyniec kurzy
  • Wygląd ptaszyńca
  • Szkody wywoływane przez ptaszyńca
  • Zwalczanie ptaszyńca
  •       Szkodliwym i dokuczliwym pasożytem w hodowli drobiu, jest ptaszyniec (roztocz), bardzo trudno zauważyć go gołym okiem. Ptaszyniec żeruje w skupiskach ptaków na fermie jak i w hodowlach przydomowych, atakuje także ptaki ozdobne, jak również inne ptaki przydomowe. Ptaszyniec atakuje najczęściej gołębie, kury, perliczki, indyki, jak również ptactwo dzikie, liczne ssaki, a także ludzi.



    Wygląd ptaszyńca


          Ptaszyniec charakteryzuje się spłaszczonym, podłużonym i owalnym ciałem. Ciało pasożyta ma barwę szarą, zaś jego długość wynosi do 0,75mm. Po nasączeniu swojego ciała krwią pasożyt przybiera kształt prawie kulisty, barwę czerwoną oraz długość 1mm. Ptaszyniec to larwa, z której nawet w czasie 7 dni może powstać osobnik dorosły. Płodność samic, jak również krótki cykl rozwojowy, mają największy wpływ na masowe pojawienie się ptaszyńców w okresie od późnej wiosny do początków jesieni. Podczas chłodnych dni lata, rozwój pasożyta jest spowolniony. Pasożyty są odporne na braki pożywienia i picia, bez pokarmu mogą przeżyć nawet kilka miesięcy. W hodowli ptaków pasożyt najczęściej ukrywa się w szczelinach klatek, w gniazdach niosek, w budkach lęgowych, jak również na powierzchni karmideł i poideł. Ptaszyniec może ukrywać się także w różnych szczelinach, szparach, zasiedla także szczeliny ścian i podłóg.



    Kury zarażone ptaszyńcem
    Kury zarażone ptaszyńcem

    Szkody wywoływane przez ptaszyńca


    Do najczęściej występujących szkód wywołanych przez ptaszyńca zaliczają się:
  • stres wywołany przez ptaszyńca, może powodować kanibalizm wśród ptaków, ponieważ zaczynają się nieustanie dziobać
  • bezsenność ptaków, ciągły niepokój, nieustający świąt, niedokrwistość
  • powodują roznoszenie bakterii i wirusów
  • wywołuje anemię u ptactwa silnie porażonego
  • wywołują uszkodzenia ciała
  • duża śmiertelność, młode mało odporne ptaki padają, zaś duże starsze chorują
  • przyczynia się do gorszej kondycji ptaków, do gorszego wykorzystywania karmy oraz do obniżania nieśności u kur niosek
  • roznoszą zarazki chorobotwórcze (białaczka drobiu, cholera, toksoplazmoza, pomór drobiu)
  • pasożyt bardzo często przechodzi na powierzchnię skóry rąk i nóg, zarówno ludzi jak i zwierząt, w miejscach ukłuć pojawia się świąt, zaczerwienienie oraz obrzęk



    Zwalczanie ptaszyńca

          Do walki z ptaszyńcem możemy przystąpić poprzez działania profilaktyczne, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka przedostania się pasożyta do hodowli (kontrola, sprzętu, klatek itp.), roztocz może być także przenoszony przez osoby pracujące na fermie drobiu. Warto posiadać w kurnikach monitoring, dzięki któremu możemy zaobserwować niepokój ptaków po zgaszeniu światła. Na obecność pasożyta, może także wskazywać krew na skorupkach jaj. Bardzo ważna jest skuteczna i odpowiednia dezynfekcja pomieszczeń, klatek oraz sprzętu. Niektórzy hodowcy do walki z ptaszyńcem stosują substancje pochodzenia roślinnego np. olejki eteryczne lub szczepią swoje ptaki. Mechaniczne metody do walki z ptaszyńcem sprowadzają się do odkurzania, mycia wodą, mycia detergentami. Ptaszyńce można także usunąć gorącą parą wodną, ta metoda charakteryzuje się duża skutecznością.

    Preparat do walki z ptaszyńcem DERGALL
    Preparat do walki z ptaszyńcem DERGALL
          Skuteczną metodą zwalczania ptaszyńca kurzego w hodowli drobiu, jest stosowanie chemicznych środków roztoczobójczych. Bardzo skutecznym produktem, który może być stosowany w obecności zwierząt jest preparat DERGALL. Jest bardzo skutecznym środkiem zwalczającym ptaszyńca, a ponadto zwalcza także pleśniakowca, świerzbowca ptasiego, wszoły, obrzeżki oraz roztocze szczurze, wszystkie te pasożyty występują w hodowli ptaków. Preparat DERGAL ma stężenie 1%, co przekłada się na jego natychmiastową skuteczność w walce z pasożytem. Duża zaletą tego produktu jest fakt, że charakteryzuje się szybką biodegradacją, nietoksycznością oraz nie przenika do organizmu chronionego ptaka. Preparat DERGALL jest stosowany pod postacią oprysku, którego można wykonywać w porze nocnej, po godzinie lub półtoragodzinnie od zgaszenia świateł i wyciszeniu ptaków. Podczas oprysku można używać małego strumienia światła np. oświetlenia typu czołówka, które jest małe wygodne i praktyczne.